Poginila znana puljska medvedica

Po obdukciji: samica je najverjetneje umrla zaradi bolezni in starosti. V Sredozemlju jih živi le še tristo.

Objavljeno
26. avgust 2014 18.30
Boris Šuligoj, Koper
Boris Šuligoj, Koper

Pulj – Danes zgodaj popoldne so na Veterinarski fakulteti v Zagrebu opravili obdukcijo najbolj znane sredozemske medvedice, ki je zadnje leto vzbujala izjemno pozornost in razveseljevala prebivalce Pulja in turiste, saj se je nemalokrat sončila le nekaj metrov stran od kopalcev.

To njeno vedenje zagotovo ni bilo običajno, nam je dejal Draško Holcer, predsednik društva Plavi svjet, ki je medvedico spremljalo vse od leta 2005.

Sredozemska medvedica je poginila v ponedeljek okoli 14. ure v uvali Mrtvi Puč pri Punti sv. Stjepana pri Pulju. Po prvih ocenah je ena od redkih samic te vrste, ki jih še videvajo v Jadranu, poginila zaradi starosti.

Elvis Zahtila, ravnatelj javnega zavoda Natura Histrica, je za Glas Istre dejal, da je bila precej stara, saj ni imela več nobenega zoba v ustih, na njej pa niso opazili ran.

A ker so se začele širiti govorice, da so nekateri videli rane na njenem trupu, so vsi veliko pričakovali od včerajšnje obdukcije. Toda ta je po prvih, še neuradnih podatkih pokazala, da medvedica ni umrla nasilne smrti, ampak zaradi bolezni in starosti.

Za njeno izginjanje je kriv človek

Draško Holcer nam je povedal, da sta bili že njeno vedenje in sploh pojavljanje v neposredni bližini ljudi povsem nenavadni.

Opazovali so jo od leta 2005 in sprva se je ljudem umikala, lansko jesen pa je postopoma postajala vse bolj domača, dokler ni pustila ljudem čisto blizu. Kot meni Holcer, bi tudi to njeno vedenje lahko kazalo, da je precej stara ali kako drugače bolna.

Po njegovih besedah živi v Sredozemlju le še približno 300 medvedic (pred osmimi leti jih je bilo menda 600), in sicer predvsem na grških in turških otokih. Povsem mogoče je, da katera zaplava tudi v Jadran, vendar Holcer dvomi, da bi jih bilo več. Le na otočju Desertas pri Madeiri se krepi populacija ene od podvrst medvedice.

Za njeno izginjanje v Sredozemlju je kriv človek. Italijanski raziskovalec Fabio Perco pa meni, da ob dalmatinski in italijanski obali Jadrana živi še več deset medvedic. Seveda je to premalo, da bi se tu ohranila ali se celo začela v večjem številu vračati.