Cepljenje proti okužbam s HPV priporočajo tudi mladim moškim

V lanskem šolskem letu je bilo proti okužbam s HPV cepljenih 44 odstotkov šestošolk.

Objavljeno
22. januar 2017 00.41
shutt-cepljenje
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Osrednja tema tradicionalnega regionalnega srečanja izvajalcev preventivnega programa Zora v Celju, sta ga organizirala celjska enota Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in Splošna bolnišnica Celje, je bilo cepljenje proti okužbam s HPV oziroma humanimi papilomavirusi. Od lani je v Sloveniji na voljo 9-valentno cepivo, ki ščiti pred genotipi HPV, ki povzročijo okoli 90 odstotkov primerov raka materničnega vratu, so sporočili z NIJZ.

Zaščita po cepljenju je dolgotrajna in za zdaj poživitveni odmerki niso predvideni. Učinkovitost cepiva so preverjali v različnih študijah, Avstralci že pred šestimi leti, potem ko so leta 2007 uvedli sistematično cepljenje proti HPV za dekleta in ženske, stare do 26 let. Pri ženskah, mlajših od 26 let, so evidentirali kar 59-odstotni upad genitalnih bradavic.

Cepljenje žensk se je poznalo tudi pri moških, je poudarila specialistka epidemiologije in predstojnica celjske enote NIJZ prim. dr. Alenka Trop Skaza: »Pri mladih heteroseksualnih moških, mlajših od 26 let, ki so običajno spolni partnerji mladih žensk, so opazili indirektni pojav zaščite zaradi cepljenja deklet, saj so pri njih evidentirali 28-odstotni upad pojavnosti genitalnih bradavic. Cepljenje proti okužbi s HPV priporočamo ne le mladostnicam in mladostnikom, temveč tudi spolno aktivnim ženskam ter mladim moškim.«

Najpogostejše spolno prenosljive bolezni

Strokovnjaki poudarjajo, da prebolela okužba s HPV ne pomeni, da se s temi virusi ne moremo okužiti ponovno. Prav tako niso zaščitene tiste ženske, ki so zaradi predrakavih sprememb že morale iti na operacijo. Prav zato je, kot poudarjajo strokovnjaki, cepljenje smiselno.

V Sloveniji je cepljenje šestošolk proti okužbam s HPV vključeno v redni program cepljenja od šolskega leta 2009/2010. Takrat je bilo cepljenih 49 odstotkov šestošolk, v lanskem šolskem letu pa 44 odstotkov. O cepljenju otroka odločajo starši do njegovega petnajstega leta. Če se starši za cepljenje ne odločijo, lahko to odločitev po dopolnjenem petnajstem letu sprejme mladostnica sama.

Okužbe s HPV so sicer med najpogostejšimi spolno prenosljivimi okužbami, ki so najbolj pogoste prav na začetku spolne aktivnosti. »Za okužbo s HPV ni zdravila, posledice okužb, od genitalnih bradavic, predrakavih sprememb do raka, odstranjujemo operativno,« so sporočili iz NIJZ.

Letno umre od 30 do 40 žensk

Za rakom materničnega vratu je leta 2015 v Sloveniji zbolelo 114 žensk oziroma 11,4 na 100.000 žensk. Letno jih zaradi te bolezni še vedno umre od 30 do 40. Kljub temu je upad precejšen, kot je povedala specialistka citopatologije iz celjske bolnišnice prim. izr. prof. dr. Alenka Repše Fokter: »Od uvedbe državnega preventivnega programa Zora v letu 2003 do danes beležimo kar 50-odstotni upad števila novih primerov bolnic z rakom materničnega vratu.«

V program Zora so vključene ženske od 20 do vključno 64 leta, ženskam v tem programu odvzamejo bris materničnega vratu za citološki pregled vsaj enkrat v treh letih. V programu pregledajo 71 odstotkov žensk.