Do psihoterapevta z le dvema klikoma

Nova e-pomoč za iskanje kompetentnega psihoterapevta.

Objavljeno
03. avgust 2015 22.53
SLOVENIJA LJUBLJANA 19.06.2012 MARTIN BERTOK PSIHOTERAPEVT TRANSAKCIJSKE ANALIZE FOTO:ROMAN SIPIC/DELO
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Dragica Jaksetič, Ilirska Bistrica
Slovenska krovna zveza za psihoterapijo (SKZP) je pred kratkim vzpostavila spletni register diplomantov, ki opravljajo psihoterapevtsko dejavnost v Sloveniji. Na njihovem seznamu je trenutno 86 psihoterapevtov, od katerih jih ima velika večina ne le slovensko, ampak tudi evropsko priznano diplomo.

Kdor išče psihoterapevtsko pomoč, mu je na voljo učinkovita bližnjica. S klikom na www.skzp.org in nato na gumb Register psihoterapevtov se uporabniku odpre seznam psihoterapevtov s kontaktnimi podatki, podatki o kvalificiranosti, načinu psihoterapevtovega dela, vključno s povezavo na google.map, ki uporabniku prikaže lokacijo posameznega psihoterapevta.

»Uporabnik tako zanesljivo izbira v sloju najvišje kvalificirane terapevtske stroke, ki mu hkrati omogoča, da si pomoč lahko poišče v zelo kratkem času. Tako se del sodobne psihoterapevtske stroke predstavlja družbi in odgovarja na potrebe tega časa po tej vrsti opore, ki jo potrebuje sodobni Evropejec,« pojasnjuje predsednik SKZP Martin Bertok, psihoterapevt in učitelj transakcijske analize, ki omenjeno zvezo vodi od leta 2001.

Devet psihoterapevtskih šol

SKZP skrbi za evropski standard diplom v Evropski organizaciji za psihoterapijo (EAP). Čeprav seznam še ni popoln, je na njem že 86 psihoterapevtov in psihoterapevtk, pričakujejo pa, da se bo postopno dopolnjeval. Večina psihoterapevtov s tega seznama predstavlja devet psihoterapevtskih šol, ki so zastopane v tej organizaciji – integrativno, transakcijsko, psihodinamsko, geštalt, sistemsko, logoterapijo, realitetno, transpersonalno, integrativno in psihoanalitično terapijo, na seznamu pa je tudi del diplomantov, ki so po pristopu psihoterapevtskega dela nespecifični (»multimodality«).

Bertok pojasnjuje, da je seznam nastal na podlagi stalnega arhiva diplomantov, ki ga vodi krovna zveza, pogoj za uvrstitev na seznam pa sta poleg diplome še soglasje psihoterapevta, da želi biti na tem seznamu, ter njegovo soglasje za predstavitev osebnih podatkov, ki so objavljeni na evropskem seznamu psihoterapevtov, objavljenem na portalu europsyche. Slovenski in evropski seznam nista popolnoma skladna, saj so na slovenskega uvrstili tudi peščico slovenskih psihoterapevtov, ki (še) nimajo evropsko priznane diplome.

Za zdaj obstajata dva registra

Martin Bertok opozarja, da seznam SKZP ne pokriva vse usposobljene stroke v Sloveniji, kajti svoj register vodi tudi Zveza psihoterapevtov Slovenije, ki je najstarejša tovrstna organizacija v Sloveniji; vanjo so včlanjeni večinoma psihoterapevti iz zdravstva ali klinični psihologi, »s katerimi se bomo, upam, v prihodnje poenotili«. Sicer pa je na omenjeni spletni strani objavljena tudi raziskava ponudnikov psihoterapevtskih storitev na spletu.

Po Bertokovem mnenju pa bi na seznam SKZP morali uvrstiti tudi študente praktike oziroma specializante, ki psihoterapevtsko delo opravljajo s pomočjo supervizorja. Tako bi jih razlikovali od preostale ponudbe na področju psihoterapije in jih, ne nazadnje, tudi ustrezno zaščitili.