DrogArtova kolumna: Mix − seks in droge

Brez drog tudi seks nekaterim ne bi bil več tako zanimiv, saj učinki nekaterih drog posamezniku omogočijo to, kar pogreša.

Objavljeno
01. september 2016 14.44
SHUTT-spolnost
Anja Mihevc
Anja Mihevc

Že od nekdaj se ljudje predajamo užitkom, predvsem tistim, ki so povezani s seksom. In vedno znova se sprašujemo, kako izboljšati oziroma vsaj popestriti spolno življenje. Pogosto se zatečemo k drogam, ki smo jih začeli uporabljati predvsem iz želje po nečem boljšem in novem. Brez drog tudi seks nekaterim ne bi bil več tako zanimiv, saj učinki posameznih drog omogočijo ravno to, kar posameznik pogreša.

V osnovi droge delujejo na človekove možgane, natančneje na njegov nagrajevalni sistem. Nagrajevalni sistem je biološki mehanizem; nagrajuje vedenjske vzorce, ki zadovoljijo osnovne telesne potrebe (vzdrževanje telesne temperature, hranjenje) in vedenjske vzorce, ki ohranijo vrsto (spolno vedenje, materinsko vedenje), z vzbujanjem ugodja. Ugodje pa nas vse motivira k ponavljanju določenega vedenja. V našem primeru nas droge motivirajo k njenemu ponovnemu zaužitju.

Kaj pa se res dogaja pri seksu pod vplivom drog? Kokain v majhnih dozah povzroči lažjo erekcijo ter lažje in intenzivnejše doživetje orgazma, kar se zdi zelo dobrodošlo. Prav tako kot lahko tudi speed povzroči povečanje spolne sle. V večjih količinah pa obe drogi postaneta zelo frustrirajoči, saj kljub vzburjenosti posamezniki težje dosežejo orgazem, kar pa je za stimulantne droge precej značilno. Ekstazi v tem primeru poveča predvsem občutek dotika, spolno slo ter občutke intimnosti. Ti občutki večinoma sicer ne vodijo v spolni odnos, čeprav je bil ekstazi nekaj časa razumljen za afrodiziak. Ima pa podobne negativne učinke kot drugi stimulansi: težave z erekcijo.

Tako seks kot nekatere droge (na primer kokain) delujejo na »hormon užitka« − dopamin −, kar prinaša »dvojni« oziroma večji užitek ob seksu. To pa lahko pripelje do naslednje težave, in sicer: seks brez drog postane nezanimiv, pri čemer se lahko vprašamo, ali si tega res želimo.

Kljub mnenju, da droge izboljšajo seks, in so nekaj, zaradi česar »trezen« seks ni več to, kar bi moral biti, pa se po drugi strani veliko ljudi srečuje z že omenjenimi težavami. Vsak posameznik ga pod vplivom drog doživlja po svoje, nujno pa je (če se za to sploh odloči), da je pri tem informiran, odgovoren in v skrbi za svoje zdravje.
Lahko pa se zgodi, da ob močni želji po seksu pozabi na zaščito (kondom), kar lahko v nadaljevanju povzroči nekatere nevšečnosti (neželena nosečnost, spolno prenosljive bolezni ipd.). Vendar ne gre le za to, da bi se na zaščito pozabilo, temveč tudi za to, da je samo dejanje natikanja kondoma lahko neprijetno in slabo vpliva na vzburjenost.

Naj namesto zaključka dodamo, da je vsak posameznik sam odgovoren zase in za svoje telo, zato naj bodo takšne tudi njegove odločitve.

***
Anja Mihevc je univ. dipl. socialna pedagoginja, specializantka psihoterapije transakcijske analize, več let dela na področju zmanjševanja škodljivih posledic drog med mladimi (terensko delo, svetovanje, predavanja ipd.).

DrogArt center za svetovanje in psihoterapijo deluje v okviru Združenja DrogArt, ki se ukvarja z zmanjševanjem škodljivih posledic drog. Svetovanje je namenjeno vsem, ki imajo težave zaradi uporabe klubskih in novih sintetičnih drog in bi radi naredili nekaj sprememb, da bi zmanjšali uporabo. Program je anonimen. Na tedenskih svetovalnoterapevtskih obravnavah posamezniku omogočamo dodatno podporo ob vsakodnevnih aktivnostih.

V rubriki DrogArtova kolumna bi radi bolje ozaveščali posameznike uporabnike drog in jim pokazali nekoliko drugačne pristope dela z njimi.

Če imate kakršno koli vprašanje ali pa bi radi videli, da bi katero temo v rubriki obdelali podrobneje, pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.