Hormonska kontracepcija še naprej brez doplačila

ZZZS danes ni sprejel predloga uvedbe terapevtske skupine zdravil za hormonske kontraceptive.

Objavljeno
15. september 2016 12.31
Posodobljeno
15. september 2016 12.42
šipić motiv
N. Č., STA
N. Č., STA

Ljubljana − Člani upravnega odbora zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) so na današnji seji med drugim obravnavali »sklep o določitvi terapevtske skupine zdravil hormonskih kontraceptivov«. Predloga niso sprejeli. Odločil so, da je treba razpravo, v kateri bi odgovorili na nekatere zadržke, nadaljevati, so sporočili z ZZZS.

Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je upravni odbor ZZZS v razpravi ugotovil, »da obstajajo utemeljeni strokovno-medicinski in ekonomski razlogi za uvedbo terapevtske skupine zdravil hormonskih kontraceptivov, ki ne bodo poslabšali javnega zdravja žensk, pravic žensk, niti materialnega ali drugega statusa žensk«.

Med temi med drugim navajajo ekonomsko neupravičene razlike v cenah med posameznimi kontraceptivi, saj so po oceni ZZZS vsi izdatki za ta zdravila za 37,5 odstotka previsoki. Pri tem dodajajo, da upravičeno pričakujejo, da bi z uvedbo nove terapevtske skupine zdravil proizvajalci cene znižali. Pri tem posebej izpostavljajo, da uvedba terapevtskih skupin ne uvaja obveznih doplačil, ampak bodo zavarovanke na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja še vedno upravičene do njim ustreznega kontracepcijskega sredstva brez doplačila.

»Ker pa so bili v javni razpravi izraženi predvsem zadržki, povezani s strahom za zdravje in pravice žensk, ki jih je potrebno iz socioloških razlogov upoštevati, pa tudi nekateri politični in ideološki zadržki, je upravni odbor ZZZS ocenil, da je potrebno v podaljšani, argumentirani in strpni razpravi na zadržke utemeljeno odgovoriti,« so dodali.

Zamisel, da bi tudi hormonsko zaščito pred neželeno nosečnostjo umestili v sklop varčevalnih ukrepov, ni nova. Leta 2013 je predlog zaradi burnega odziva javnosti obtičal med neuresničenimi idejami. Tudi tokrat je predlog razburil del strokovne, politične in civilne javnosti.

Protest pred ZZZS: Na ženskih pravicah se ne varčuje

Protestniki, ki so se danes zbrali pred ZZZS, so sporočali, naj se pri ženskah ne varčuje. Protest sta ga pripravila Društvo SOS telefon za ženske in otroke − žrtve nasilja in Društvo za nenasilno komunikacijo.

Predstavniki Ženskega lobija Slovenije, ki je pred dnevi pripravil spletno peticijo proti plačljivi kontracepciji, so se tudi udeležili protesta. Metka Roksandič iz društva je za STA pojasnila, da so v samo 56 urah zbrali okoli 6700 podpisov. S tem uspehom in veliko podporo, ki so jim jo podpisniki izkazali v teh dneh, je zadovoljna. Kot je pojasnila, je njihovi peticiji podporo izreklo več kot 50 nevladnih organizacij z različnih področij, podpisalo jo je skoraj sto znanih Slovenk in Slovencev, proti uvedbi predloga je tudi večina koalicijskih strank.

Društvo SOS telefon za ženske in otroke − žrtve nasilja je s protestom zavodu, državi, političnim strankam in drugim hotelo sporočiti, da človekove pravice »niso božji načrt«. »Želimo jim sporočiti, da so vse pravice žensk, tako tudi reproduktivne pravice, kamor spadata enak dostop do kontracepcije in pravica do splava, težko priborjene. Čutimo se dolžne, da ta boj nadaljujemo. Želimo jim sporočiti, da se bomo organizirale in zelo jasno povedale, da so naša telesa naša telesa in da ne bomo dovolile nikomur, da z njimi razpolaga,« je povedala Špela Veselič iz društva.

Svoje nestrinjanje s predlogom ZZZS so izrazili tudi v Mladem forumu Socialnih demokratov. »Prav je, da širimo pravice iz zdravstva, ne da jih krčimo. Ne smemo dopustiti, da ta namerna privatizacija zdravstva začne nažirati človekove pravice. Pravica do kontracepcije je ustavno varovana svoboščina, zato se moramo boriti, da ostane, in ne da se jo ukinja,« je dejala podpredsednica Mladega foruma SD Arijana Dronjak.