Ključno je dvoje: zaščita in testiranje

Hiv se vse bolj širi, prav tako sifilis, gonoreja in hepatitisa B in C. Tretjina okuženih brez diagnoze je gonilo epidemije.

Objavljeno
29. november 2016 17.58
Diana Zajec
Diana Zajec

Ljubljana – Spolno prenosljive okužbe, najsi gre za okužbo z virusom hiv, gonorejo, sifilis ali okužbo s hepatitisoma B in C, so v Sloveniji še vedno v porastu. Letos so okužbo s hivom odkrili pri 56 osebah (do 22. novembra), kar je do zdaj največ teh diagnoz na letni ravni. Spodbudno pa je, da je bil delež (pre)pozno postavljenih diagnoz najnižji v zadnjem desetletju.

Epidemiološki podatki, ki jih spremlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), kažejo, da so v zadnjem desetletju pri nas okužbo s hivom diagnosticirali pri 442 posameznikih. Če je diagnoza postavljena dovolj zgodaj, je zdravljenje zelo uspešno, saj pri obolelem izniči oziroma za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za prenos virusa na partnerja.

Problem se skriva v posameznikih, ki imajo hiv, a tega ne vedo – in po ocenah naj bi bilo takih kar 30 odstotkov. »Ti, ki za svojo okužbo ne vedo, so trenutno glavni vir epidemije hiva v Sloveniji – in žal vse kaže, da se ta skupina le še povečuje, saj se je pri večini na novo okuženih okužba zgodila v Sloveniji,« opozarja prof. dr. Janez Tomažič s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega UKC, najboljši poznavalec problematike aidsa v Sloveniji.

Tomažič: Testirajte se, vse drugo bomo naredili mi!

Svetovni cilj za čim boljše obvladovanje aidsa, ki že dolgo ni več usodna bolezen, so tri devetdesetice: 90 odstotkov odkritih okuženih oseb na določenem geografskem področju, od katerih jih 90 odstotkov prejema zelo učinkovito protiretrovirusno oziroma kombinirano zdravljenje in med katerimi jih ima 90 odstotkov nezaznavno koncentracijo virusa hiv v krvi. »Pri doseganju drugega in tretjega cilja smo v Sloveniji zelo uspešni, primerljivi s Švico in Švedsko, zaostajamo pa pri odkrivanju okužb, kjer smo na ravni evropskega povprečja. Zato naj ponovim: poleg preventive je pomembno troje – testiranje, testiranje in testiranje. Testirajte se, vse drugo bomo naredili mi!« poudarja Janez Tomažič.

Za povečavo kliknite na infografiko.

Testiranje pri nas je brezplačno in anonimno, dostopno brez napotnice. Pomembno vlogo pri ozaveščanju o pomembnosti testiranja, ki je pri nas še vedno premalokrat uporabljeni vzvod za odpravo ali potrditev suma in za pravočasni začetek zdravljenja, so v sodelovanju s strokovnimi institucijami opravile tudi nevladne organizacije, predvsem skupnosti, v katerih občasno prav tako izvajajo testiranja. Res je, da hiv najbolj ogroža moške, ki imajo spolne odnose z moškimi (kar 46 od 56 letos na novo diagnosticiranih) – toda ne vseh.

Bistveno bolj ogroženi so posamezniki, ki izstopajo po tveganem vedenju, pogosti menjavi partnerjev, opuščanju uporabe kondoma, udeleženci tako imenovanih kemseks zabav, običajno v kombinaciji z uporabo tako imenovanih rekreativnih – družabnih drog. Tveganje je veliko večje tudi pri uživalcih drog (injiciranje drog), v prostituciji, izpostavljenost okužbam je večja v državah, kjer je prevalenca hiva visoka.

Tvegano spolno vedenje pogosto tudi med mladimi

Slovenija pa je kljub povečanju okužb s hivom še vedno med državami z nizko stopnjo incidence – skrb vzbuja podatek, da je tvegano spolno vedenje zelo pogost pojav tudi med mladimi. Ti se nevarnosti aidsa – ta se je pojavil pred tremi desetletji in dolgo ostal usodna bolezen – in tudi drugih spolnih okužb, ki jih je vse več, ne zavedajo dovolj. Povečuje se pogostost spolnih odnosov brez ustrezne zaščite, tudi zato, ker je na račun učinkovitega zdravljenja strah pred okužbo popustil.

Sicer pa Evita Leskovšek z NIJZ opozarja na raziskave, ki kažejo, da mladi pri nas – približno četrtina jih prve izkušnje v spolnosti dobi že pri 15 letih – pri prvem spolnem odnosu pogosto uporabijo kondom (v približno 75 odstotkih). Mladi pravijo, da pogrešajo tovrstne informacije, tako doma kot v šoli, le malo jih ve, da z ustrezno zaščito lahko preprečijo tudi številne tegobe, ki lahko povzročijo neplodnost, raka materničnega vratu ali raka na jetrih.

O fenomenu hiva in aidsa pa tudi o izzivih in pričakovanjih na tem področju bomo podrobneje pisali v Delovi prilogi Znanost jutri, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu.