Polet O2: Ali naj starostnik hujša?

Če niste ravno morbidno debeli, sta boljši naložbi kakor hujšanje v zrelih letih nakup tekaških copat ali kolesa in vpis v lokalno telovadno skupino.

Objavljeno
06. oktober 2015 15.38
dr. Nada Rotovnik Kozjek, Polet O2
dr. Nada Rotovnik Kozjek, Polet O2

Indeks telesne mase (ITM) so smo začeli konec prejšnjega tisočletja uporabljati kot standard, s katerim naj bi ocenjevali, ali je naša telesna masa primerna. ITM se je zaradi svoje enostavne uporabe v praksi zelo prijel in postal celo merilo za naše zdravje. Še več, uveljavil se je tudi kot nekakšen biomarker in v številnih raziskavah so iskali in še iščejo povezave med zdravstvenimi dejavniki in ITM. Sprva je namreč ITM lestev izgledala zelo premočrtna in enostavna: višji ITM, večji zdravstveni riziko, več bolezni. Različnih in najbolj nevarnih bolezni, vse do zamašenih žil in raka. Ker v praksi ITM pomeni grobo oceno telesno mase, bi lahko takrat, če še bolj poenostavimo, dejali celo, da takrat ko nimamo orodij (tehtnice in višinomera) za meritve, ki so osnova za izračun ITM-ja, bi lahko kot prvo pomoč uporabili celo konfekcijsko številko. Prevelika za višino naj bi imela v praksi enak pomen kot previsok ITM ...

Kakšne vsebine ima indeks telesne mase in ali je dobro, da starostniki hujšajo, si preberite na tej povezavi spletne strani Polet O2!