Ustanovljena Svetovna zveza proti raku trebušne slinavke

V zadnjih desetih letih se je zbolevanje podvojilo; v Sloveniji letno zboli več kot 350 ljudi.

Objavljeno
11. maj 2016 20.57
imo/Samohranilka
Dragica Bošnjak
Dragica Bošnjak

V Orlandu na Floridi v ZDA so predstavniki 40 organizacij za podporo bolnikom z rakom trebušne slinavke ustanovili Svetovno zvezo proti raku trebušne slinavke. Med ustanovnimi člani je tudi Društvo onkoloških bolnikov Slovenije, ki si pri nas prizadeva olajšati breme te oblike raka, kjer je stopnja preživetja ena najnižjih.

Za razliko od spodbudnih premikov pri nekaterih drugih rakavih boleznih, so pri raku trebušne slinavke uspehi zdravljenja najbolj skromni. Ob enem pa se je v zadnjih desetih letih zbolevanje podvojilo; v Sloveniji letno zboli več kot 350 ljudi.

V letu 2013 so se organizacije za zagovorništvo bolnikov z rakom trebušne slinavke združile in iskale možnosti za najbolj primerne oblike sodelovanja in eno do teh je partnerstvo, da bi s skupnimi prizadevanji za boljšo ozaveščenost o tej pogosto usodni bolezni spodbudilo hitrejše raziskovanje, diagnostiko in boljšo oskrbo bolnikov.

»Več življenj bo rešenih in ustvarjena lepša prihodnost, če bomo stopili skupaj za bolnike s to pogosto obliko raka, ki ima med pogostimi raki najmanjšo stopnjo preživetja«, je na omenjenem svetovnem srečanju poudarila Jilie Fleshman, predsednica Svetovne zveze proti raku trebušne slinavke in predsednica akcijske zveze za raka trebušne slinavke iz ZDA.

V svetu, pa tudi pri nas se je začelo sistematično ozaveščanje strokovne in širše javnosti o raku trebušne slinavke leta 2014 in tudi letos bo v povezavi s tem pripravljenih več akcij, da bi zboljšali celostno obravnavo te problematike in s tem tudi boljše preživetje bolnikov z rakom trebušne slinavke.

V medicinski stroki kljub vsem prizadevanjem namreč še niso razvili zanesljivega presejalnega testa, s katerim bi učinkovito, zgodaj in natančno prepoznali to bolezen, zato se 5-letno preživetje ljudi s to vrsto raka tudi na svetovni ravni giblje zgolj med 2 do 10 odstotki.

Predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije, prim. Marija Vegelj Pirc ob tem poudarja, da je zato
takšno partnerstvo za bolj proti raku trebušne slinavke, ki združuje predstavnike bolnikov, strokovnjake in politike nujno, da bi skupaj hitreje dosegli napredek na področju, kjer so tako pogostost bolezni in rezultati zdravlje