Vse manj raka na materičnem vratu

V desetih letih se je pojavnost zmanjšala skoraj za polovico. Pri nas še vedno premajhna precepljenost.

Objavljeno
24. januar 2015 16.16
Porodnisnica Ljubljana Ljubljana 8.1.2015
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA
Ljubljana - V nasprotju z drugimi raki se lahko rak na materničnem vratu skoraj v celoti prepreči z rednimi pregledi pri ginekologu in cepljenjem proti virusom HPV, ki to vrsto raka povzročajo. V desetih letih se je pojavnost raka na materničnem vratu pri nas zmanjšala skoraj za polovico.

Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo med 70 in 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, pa je verjetnost, da bo zbolela za rakom materničnega vratu, izjemno majhna, navajajo na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Organizirani presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu ZORA v Sloveniji deluje od leta 2003. V tem času se je število novoodkritih rakov na materničnem vratu prepolovilo. Če je leta 2003 za to vrsto raka zbolelo 211 žensk na leto, pa je bilo deset let pozneje 122 novih primerov.

Manj je tudi smrti

V letu 2012 je bilo odkritih najmanj novih primerov raka na materničnem vratu (117) v zadnjih 60 letih, odkar deluje Register raka RS. Slovenija se s takšnimi rezultati uvršča ob bok držav z nizko pojavnostjo raka na materničnem vratu.Tudi umrljivost za to vrsto raka se v zadnjih desetih letih povprečno zmanjšuje za okoli dva odstotka na leto. Zaradi raka na materničnem vratu na leto umre med 40 in 50 žensk. Sicer pa umrljivost za to vrsto raka pri nas nikoli ni bila tako velika kot v državah s podobno pojavnostjo bolezni, kar je predvsem posledica zgodnejšega odkrivanja raka, navajajo na Onkološkem inštitutu.

Na inštitutu ugotavljajo, da se večina žensk, ki zboli za rakom materničnega vratu, ne udeležuje redno programa ZORA. V Sloveniji se pregledov premalo udeležujejo predvsem starejše ženske, med 50. in 64. letom starosti. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji premajhna tudi precepljenost proti virusom HPV.

Podatki registra ZORA pa tudi kažejo, da se v Sloveniji test, ki pokaže, ali je ženska okužena z virusom HPV, uporablja premalo pri tistih ženskah, pri katerih so upravičeni vzroki za opravljanje testa, in prepogosto pri tistih, ki nimajo upravičenih vzrokov za to. Zato je smiselno vlagati napore v osveščanje in izobraževanje vseh javnosti na tem področju, še menijo na onkološkem inštitutu.