Vse življenje v gibanju

Osmi september je svetovni dan fizioterapevtov.

Objavljeno
07. september 2017 17.53
shutt*fizioterapija
Dragica Bošnjak
Dragica Bošnjak

Ljubljana - Telesna dejavnost vse življenje, je sporočilo svetovnega združenja fizioterapevtov, ki ga v svojem predlogu Globalnega akcijskega načrta za telesno dejavnost od leta 2018 do 2030, med prednostnimi nalogami predlaga tudi Svetovna zdravstvena organizacija.

Ob današnjem svetovnem dnevu fizioterapevtov na to aktivnost, ki je pomembna tako v preventivi, med zdravljenjem in rehabilitacijo, opozarjajo tudi v Združenju fizioterapevtov Slovenije, kjer ugotavljajo, da je to področje zdravstvene dejavnosti na vseh ravneh močno podcenjeno.

Po strokovnih priporočilih in prizadevanjih za zmanjšanje kroničnih nenalezljivih bolezni, bi se moralo na globalni ravni število telesno dejavnih ljudi do leta 2030 povečati za 100 milijonov. Podobno tudi slovenska resolucija o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje do leta 2025, opredeljuje cilje, po katerih bi morali z aktivnim sodelovanjem fizioterapevtov zmanjšati delež prebivalcev s čezmerno telesno maso in število nedejavnih ljudi, ter število podhranjenih in funkcionalno manj zmožnih starejših bolnikov.

Kot ob tem poudarja mag. Gabrijela Starc, predsednica Združenja fizioterapevtov Slovenije, bi morali zato, da bi Slovenija sledila razvitim državam EU, med drugim uvesti licence za fizioterapevte, kar bi prispevalo h dvigu kakovosti storitev, preprečevanju slabe prakse in zlorabam naziva. Prav tako bi morali pacientom omogočiti neposredni dostop do fizioterapije, kar zdaj ni možno, in skrajšati čakanje, zagotoviti starejšim ljudem fizioterapijo na domu in v domovih za starejše, vključiti fizioterapevte v vse programe, ki vključujejo telesno dejavnost (kinezioterapijo) za preprečevabnje, zdravljenje in rehabilitacijo po boleznih in poškodbah.

V Sloveniji je aktivnih približno 1300 fizioterapevtov, kar je bistveno premalo, da bi zadostili vsem potrebam.