Alternativno ubijanje

Pri nas temu, da nekoga namenoma shiraš do praga smrti samo zato, da mu lahko vzameš nekaj tisoč evrov, pravimo alternativno zdravljenje.

Objavljeno
20. februar 2017 12.14
shutterstock roke
Erik Brecelj
Erik Brecelj

Pred časom so mi v ambulanto pripeljali bolnika, ki se je eno leto »alternativno zdravil«.

Pogled nanj je bil grozljiv; bil je nepokreten, dobesedno kost in koža. Zbolel je za rakom, ki je v visokem odstotku ozdravljiv. Ni se hotel zdraviti z medicino, podprto z dokazi. Sprejeli smo ga na oddelek, čeprav je njegovo kahektično stanje po vseh ubijajočih »terapijah« kazalo, da mu ne moremo več pomagati.

Zakaj bolniki to počnejo? Bolniki in svojci v Sloveniji vedno manj zaupajo uradni medicini. Del krivde je tudi na strani zdravnikov in organizacije zdravstva. Časa, da bi se posvetili vsakemu bolniku, je zaradi premajhnega števila zdravnikov vedno manj, zato bolniki ne dobijo vseh potrebnih informacij. Vendar to ni edini razlog za nezaupanje.

Internet je poln »gurujev«, ki bolnikom obljubljajo čudežne ozdravitve, če se bodo zdravili pri njih (seveda ne brezplačno). Ob samoreklami ne pozabijo popljuvati uradne medicine, ki je po njihovem mnenju samo orodje zaslužkarske farmacije. Obljubljajo čudeže. Uradna medicina jih ne. Pri zdravljenju imamo žal tudi zaplete. Pri hudih boleznih tudi smrtne.

Če je smrtnost pri zdravljenju hude bolezni po velikosti nekaj odstotkov, je še sprejemljiva. To je cena za sodobno zdravljenje. Truditi se je treba, da se umrljivost pri zdravljenju približuje ničli, enako velja za zaplete med zdravljenjem in po njem. Na eni strani imamo ob uspehih zdravljenja žal zaplete, vendar je na drugi strani smrtnost pri hudih boleznih tudi stoodstotna, če se bolnik ne zdravi.

»Guruji« pa obljubljajo samo ozdravitev. Brez zapletov in težav med zdravljenjem. S kopico laži.

Pred kratkim se je v postopkih policije znašel takšen »zdravnik«, ki je zdravil dr. Drnovška, Borisa Jelcina, papeža, Berlusconija, Raula Castra, vrhovne državnike, šejke, predsednike multinacionalnih korporacij, znane športnike in kar 17 kardinalov. Menda je delal tudi v Nasi, čeprav ni prestopil praga ZDA. Za tisoče evrov je prodajal čudežne zvarke.

Kriminalistična analiza je pokazala, da so bili v njegovih zvarkih navadni zeliščni ekstrakti, ki jih za nekaj evrov lahko kupite v vsaki lekarni. Od vsakega bolnika je vzel več deset tisoč evrov. Bolniki in svojci so za njegovo čudežno zdravljenje celo jemali kredite. Svojci jih zdaj odplačujejo − bolniki ne, ker so mrtvi.

To je počel brez registriranega podjetja, plačevanja davkov in brez izobrazbe. Prič, ki jih je zdravil, policija ni našla, ker so mrtve. Svojci ne spregovorijo, ker jih je sram. V nekaterih medijih so ves čas objavljali prispevke o njegovem čudežnem zdravljenju. V eni od revij so ga opisali kot uglednega zdravnika, ki je zdravil papeža.

Celo med kriminalistično preiskavo, ko so zadeve že postale kristalno jasne, je gospod Franjo Keleminovič, imenovan dr. Oskar, našel medijski prostor za svoje laži. Prispevki, ki jih objavljajo te vrste revije, niso več šala. Ljudje jih berejo in verjamejo. Njim, ne uradni medicini.

Potem hujšajo, uživajo konopljo, pijejo petrolej, ne uživajo mesa, nanje se polagajo roke, ljudje se klistirajo, uporabljajo bioresonanco, vitamin B17, sodo bikarbono, vitamin C in še in še bi lahko našteval. Mnogi med njimi na koncu umrejo. Brez denarja, ki so ga pustili pokvarjencem, ki samo izkoriščajo stisko bolnih ljudi.

V teh krogih se vrtijo neverjetne številke. Vem za primer, ko je bolnica za takšna »zdravljenja« dala 100.000 evrov − in umrla. Nekateri novinarji, če jim lahko tako rečemo, te goljufive čudeže nekritično publicirajo. Zato so njihove revije in internetni portali postali priročniki za ubijanje bolnikov. Res čudno, da ob poplavi čudežnih terapij slovenski register raka ne zazna neverjetnih izboljšanj preživetja bolnikov z rakom. Ob koncu preiskave se je dr. Oskar, imenovani tudi beli lama, »pogreznil v zemljo«.

Vendar slavni dr. Oskar ni edini. V Sloveniji imamo epidemijo goljufivih zdravilcev, ki jim ljudje slepo verjamejo. Vtipkajte v iskalnik google eatcancer.org in/ali pojedel sem raka.

Avtor te strani LAŽE o svojem nezdravljenju z uradno medicino. A kljub temu pljuva po njej in obljublja čudež, če se ji izognete. Grozljivo. Zakaj bolnike odvrača od uradnega zdravljenja?! Odgovor je jasen. To je velik posel. Internetno stran ima v štirih jezikih. Alternativno zdravljenje po njegovem ni drago. Najprej okrog 5000 evrov, nato manj ...

Bolnik, ki sem ga omenil na začetku, je preživel začetke ponovnega hranjenja. Po zaslugi uradne medicine in tima za klinično prehrano. Uvajanje hrane pri takem bolniku je zelo zahtevno in nevarno, če se ne upoštevajo dognanja sodobne medicine. Tako shirani ljudje so na primer po prihodu iz taborišč v nacistični Nemčiji umirali, ko so se po dolgem času do sitega najedli.

To so takrat obravnavali kot zločin. Pri nas pa temu, da nekoga namenoma shiraš do praga smrti, samo zato, da mu lahko vzameš nekaj tisoč evrov, pravimo alternativno zdravljenje. 

***

Dr. Erik Brecelj je kirurg, zaposlen na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Njegova skrb za bolnike in dolgoletno odzivanje na anomalije v sistemu slovenskega zdravstva sta povzročila, da je postal ena bolj prepoznavnih osebnosti na Slovenskem. Njegovo »oporečništvo« mu je nakopalo kar nekaj nevšečnosti.

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Izjemen odziv bralcev Dela na tematske zdravstvene strani, s katerimi smo v zadnjih letih poskušali čim bolj celovito prispevati k védenju o najbolj priporočljivih in strokovno preverjenih prijemih za ohranjanje zdravja, o boleznih in možnostih za njihovo zdravljenje pri nas, nas je spodbudil k nadgradnji pisanja o aktualni in akutni problematiki s področja zdravja in zdravstva.

Še naprej vam bomo predstavljali zgodbe posameznikov, ki jim je, čeprav se je zdelo nemogoče, uspelo premagati težko bolezen, še bolj dosledno bomo opozarjali tako na vrhunske dosežke slovenske medicine kot tudi na sistemske pomanjkljivosti in napake, da bi jih lahko čim prej odpravili.

Tematska zdravstvena stran bo v Delu znova postala stalnica. Na spletu pa objavljamo zdravstvene bloge. Vsako sredo točno opoldne si podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

dr. Erik Brecelj, kirurg

Sabina Senčar, ginekologinja

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

Gabrijel Fišer, kirurg

Diana Zajec, novinarka

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja