Zdravstveni blog: Pomoč pri prebavnih težavah

Vsaka težava v prebavnem procesu lahko povzroči resno škodo umu in telesu. Oba morata biti uravnotežena.

Objavljeno
29. januar 2018 13.08
Maruša Hribar
Maruša Hribar

Za prihodnost globalnega zdravja je zelo pomemben preventivni pristop, v katerem ima posameznik ključno vlogo, saj lahko z zgodnjim zaznavanjem neravnovesja v telesu uspešno pravočasno ukrepa. Ustrezna prehrana in počitek sta temeljni investiciji v naše zdravje. Poleg zdrave prehrane priporočam tehnike sproščanja, primerno gibanje ter izboljšanje komunikacije in odnosov.

Kako lahko homeopatija pri prebavnih težavah? Znano je, da so bolezni prebavnega sistema zelo dobro odgovorile na integrativno zdravljenje, kamor spada tudi homeopatija, ki obravnava človeka celostno in individualno na telesnem, mentalnem in duševnem nivoju. Sistem prebavil ima zelo natančen in opazen vpliv na duševno stanje posameznika.

Prebavni proces hrane se začne v ustih in nadaljuje v požiralniku ter od tam v želodcu in črevesju. Razgrajena hrana se shrani v debelo črevo, dokler se ne izloči skozi anus. Proces prebave pomaga pretvoriti hrano v energijo, ki jo telo potrebuje za delovanje. Vsaka težava v tem ciklusu lahko povzroči resno škodo umu in telesu. Oba morata biti uravnotežena.

Modro je opazovati svoje telo in fiziološke procese v telesu. Pomembno je zgodaj zaznavati neravnovesja, saj lahko preventivno ukrepamo pravočasno in tako lahko veliko časa preživimo v ohranjanju dobrega zdravja in telesne pripravljenosti v našem življenju.

Prebavni sistem nadzira v glavnem vegetativni živčni sistem. Vegetativni živčni sistem je zelo odvisen od psihičnega stanja pacienta. Če je oseba v stresu, je ta sistem preveč aktiven. Ko je preveč aktiven, se to pokaže v prebavnem sistemu z drisko, zaradi preveč vzdražene gladke muskulature. Drugi problem pa je, da so žleze preveč aktivirane in izločajo preveč prebavnih sokov in nastopi težava z gastritisom.

V črevesju imamo »druge možgane«, ki jim pravimo tudi enterični živčni sistem, »trebušni možgani«. Ko gre za naše razpoloženje, naše odločitve in naše vedenje, možgani v naši glavi niso edini, ki razmišljajo. Na primer: zjutraj ste se težko zbudili. Zamujate v službo, imate tono dela, ki ga morate dokončati danes, vaš šef je nezadovoljen. Ko pride čas za kosilo, se ne odločite za zdrav obrok solate, temveč posežete po sladki ali mastni hrani. Ne morete si pomagati, v času stresa vaši možgani spodbujajo, da iščete hrano, ki vam ponuja emocionalno uteho. To je že znano dejstvo. Česar verjetno niste vedeli, pa je, da krivec morda niso vaši možgani v glavi, temveč vaši »drugi možgani«.

Prebavila pa so tudi del nevroendokrinološkega sistema, saj gre za veliko povezavo črevesja in hormonov. Pomembna sta hormona serotonin in dopamin. Večina serotonina in dopamina, ki sta nevrotransmiterja oziroma živčna prenašalca, imata največ prijemališč in sinaps v črevesju. Zato se tudi naša čustva, emocije odražajo na našem črevesju. Če ima človek veliko serotonina, je vesel in srečen in je ješč. Če pa ste žalostni, vam ni za jesti (ker imate malo serotonina).

Homeopatija lahko lajša prebavne težave, tako akutne kot kronične: zaprtje, driska, gastritis, hemeroidi, kolitis, vnetje žolčnika, zamaščena jetra ... Ali pa pomaga pri zdravljenju debelosti, kjer izbiramo zdravilo glede na različno konstitucijo človeka.

Vsak pozna napenjanje po zaužitju določene vrste hrane. Homeopatija ima učinkovita zdravila za težave po zaužitem preobilnem obroku hrane (zabave ...), poleg tega obravnava različne vrste zaprtij: glede na konzistenco in barvo blata (suho, majhni bobki ...), pogostost defekacije, ali oseba dovolj pije, ali je to zaprtje vezano na potovanje ali na druge stresne dogodke, denimo izpit, ali oseba čuti potrebo po defekaciji ali ne ... Lep primer homeopatske obravnave so hemeroidi, ki se pojavijo zaradi težave s cirkulacijo in genske predispozicije. Krči pri dojenčkih so zelo aktualna tema, saj se dojenčki zelo hitro odzovejo na homeopatsko zdravilo.

Narava nam v spomladanskem času nudi za detoksikacijo jeter zelenjavo, na primer regrat in šparglje, med homeopatskimi zdravili pa imamo zdravila, ki spodbujajo delovanje jeter in s tem izločajo toksine iz telesa, kar je tudi proces čiščenja.

Še danes velja ponoviti, kar je rekel že Hipokrat: »Naj bo vaša hrana zdravilo in vaše zdravilo vaša hrana.«

***

Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim in podoktorskim študijem na medicinski fakulteti v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji. Je članica izvršilnega odbora Evropskega združenja za integrativno medicino.


***


Zdravstveni blogi na Delo.si


Vsako sredo točno opoldne si na spletni strani Dela podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:


Sabina Senčar
, ginekologinja

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog


Gabrijel Fišer
, kirurg

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica


prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog


dr. Maruša Hribar, homeopatinja


Po dosjeju zdravstvenih blogov lahko brskate TUKAJ.