Praznujmo teden homeopatije

Priznati moramo, da se pri zdravljenju včasih preveč posvečamo odpravi posledic težav, namesto da bi poiskali njihove vzroke.

Objavljeno
10. april 2017 11.16
Maruša Hribar
Maruša Hribar

Ta teden je posvečen homeopatiji. Ker se časovno ujema s spominom na ustanovitelja homeopatije Dr. Samuela Hahnemanna, je prav, da poudarimo nekaj njegovih napotkov. Ti odsevajo njegovo strokovno miselnost in razmišljanje, ki mu je sledil ob svojem strokovnem delu. Bil je zagovornik tega, da se človek ne sme čezmerno izčrpavati, saj to privede do razvoja raznih bolezni. Svetoval je omejitev nepotrebnih aktivnosti, da človek dnevno energijo privarčuje oziroma jo usmerja v bolj inteligentno in polno ter zdravo preživljanje vsakdanjika. Opozarjal je, da je nujno živeti umirjeno, saj lahko le tako koristno in ustvarjalno razmišljamo in uspešno rešujemo vsakdanje zadeve, ki jih od dela prenapet in izčrpan človek ne more.

Junija 2015 sem se udeležila konference o raziskavah v homeopatiji (HRI) v Rimu, kjer sem spoznala tudi ameriško režiserko Lauren Chiten, ki je takrat snemala film Just One Drop. Dokumentarni film, katerega premiera je bila prejšnji teden v Londonu, predstavlja nekatere nepojasnjene zgodbe, predsodke in dvome o homeopatiji, pa tudi zgodbe o učinkih obljubljenega homeopatskega zdravljenja. Režiserka je v njem med drugim predstavila uspešen primer integracije homeopatije v javni in zasebni zdravstveni sistem v Indiji, kjer je ta metoda zdravljenja daleč najbolj zastopana. V Angliji se (tudi) s homeopatijo zdravi kraljica in vsa kraljeva družina, homeopatija pa je vključena v nacionalni zdravstveni sistem. Tudi v Ameriki narašča njena popularnost.

Sodobna medicina je človeku v neprecenljivo pomoč in nenehno se razvija, čeprav moramo priznati, da se včasih preveč posvečamo odpravi posledic težav, namesto da bi poiskali njihove vzroke. Ko nastanejo hude posledice za človekovo zdravje, je to prav gotovo eden največjih izzivov za posameznika. Homeopatija nudi možnost nagovora različnih sprememb v celotnem spektru človekovega počutja, od fizičnih, miselnih in čustvenih nihanj. Tu vidimo posebno vlogo homeopatije. Pomaga nam lahko namreč tudi preventivno in nas hkrati uči biti pozorni na to, kako se počutimo in kaj se nam dogaja. Ko enkrat nastopi kronična bolezen, je pogosto potrebna konkretnejša pomoč. Posledic ne doživlja le neposredno prizadeta oseba, ampak celotna družina in družba.

Integrativna homeopatija predstavlja celostni pristop zdravljenja k obravnavi pacienta kot posameznika (personalizirana medicina) in je pomemben doprinos h kakovostni klinični zdravstveni obravnavi vseh skupin ljudi, tako tistih, ki so že bolni, kot tistih, ki so še zdravi. Homeopatija je strokovno podkrepljena z nekaterimi kliničnimi znanstvenimi študijami, ki potrjujejo, da gre za znanstveno dokazano kakovostno strokovno delo. Znanstveno indeksirana revija Homeopathy, denimo, vsebuje obsežne članke o homeopatiji.

Homeopatija je holistična metoda zdravljenja, kar pomeni, da obravnava človeka celostno. Lahko služi kot primarno ali dopolnilno zdravljenje v sodelovanju s sodobno medicino. Po definiciji je homeopatija terapevtska metoda, ki uporablja zdravila, ki so razredčena in dinamizirana, upoštevajoč zakon podobnosti, ki ga je prvi opisal ustanovitelj Dr. Samuel Hahnemann. Zakon pravi, da se lahko vsaka farmakološko aktivna substanca, ki povzroča pri zdravem človeku karakteristične bolezenske znake, uporablja v minimalnih dozah za zdravljenje bolnikov s podobnimi ali enakimi znaki. Cilj homeopatije je vzpostaviti pri bolnem človeku ponovno zdravo stanje − ravnovesje. Homeopatska zdravila so izdelana iz rastlin, živali ter drugih organskih in anorganskih snovi.

Ljudje se odločajo za homeopatsko zdravljenje predvsem zaradi celostnega pristopa, cenovne ugodnosti in varnosti. Danes se prebivalci in prebivalke Evrope zavedajo odgovornosti za svoje zdravje in življenje. Pomoč v homeopatiji poiščejo takrat, ko jim običajno zdravljenje ne nudi zadovoljivih rezultatov, poleg tega so zaskrbljeni zaradi stranskih učinkov nekaterih zdravil. Izbira homeopatije zrcali njihove vrednote in filozofsko naravnanost k celostnemu dojemanju življenja in zdravja. V Franciji homeopatijo uporablja več kot polovica populacije, malo manj (30−40 odstotkov) v Nemčiji in drugih zahodnoevropskih državah, na Poljskem 30 odstotkov. V Indiji imajo več kot 300 homeopatskih medicinskih fakultet z več kot 250.000 zdravniki homeopati.

Alergije so zelo specifičen in individualen problem posameznika, ki je preobčutljiv na alergen. Alergen je vsaka snov, ki pri človeku sproži preburno alergično reakcijo. Pogosti alergeni so pršice, cvetni prah, živalske dlake, živila (npr. jajca, jagode ...), kozmetični izdelki, barvila in konzervansi ... Glavne alergije so alergije na cvetni prah, očesne alergije, alergijski rinitis in kožne alergije. Homeopatska zdravila so namenjena tako lajšanju akutnih težav kot tudi obravnavi kroničnih alergij, so varna in nimajo stranskih učinkov. Uspešno se uporabljajo npr. zdravila pollens, histamine ...

V spomladanskem času je izrazaitejši pojav spomladanska utrujenost, ki se pri ljudeh kaže v zmanjšani dnevni storilnosti in splošni kondiciji za vsakodnevne aktivnosti. Pojavljajo se zaspanost, težave pri koncentraciji, upad drugih kognitivnih funkcij in povečana želja po uživanju poživil. Homeopatska zdravila uspešno lajšajo tudi tovrstne težave. Po zimskem času, ko je organizem lahko preobremenjen zaradi prenajedanja in toksinov, je idealen čas za rastrupljanje in detoksifikacijo jeter. Že sama narava prinaša z novo zalogo regrata ali pa špargljev uspešno naravno razstrpljanje jeter in poživitev metabolizma. Preveliko težo pa lahko glede na konstitucjo osebe uravnavamo z drenažnimi homeopatskimi zdravili za jetra in okrepitvijo telesa s konstitucijskimi homeopatskimi zdravili.

***

Dr. Maruša Hribar je raziskovanje molekularne biologije na ljubljanski fakulteti za farmacijo nadaljevala z doktorskim študijem v Ženevi. Tam je raziskovala možnosti uporabe zarodnih celic pri zdravljenju nevrodegenerativnih bolezni in tudi po doktoratu nadaljevala z nadgradnjo znanj o nevrofiziologiji, farmaciji in homeopatiji. Je članica izvršilnega odbora Evropskega združenja za integrativno medicino.

***

Zdravstveni blogi na Delo.si

Izjemen odziv bralcev Dela na tematske zdravstvene strani, s katerimi smo v zadnjih letih poskušali čim bolj celovito prispevati k védenju o najbolj priporočljivih in strokovno preverjenih prijemih za ohranjanje zdravja, o boleznih in možnostih za njihovo zdravljenje pri nas, nas je spodbudil k nadgradnji pisanja o aktualni in akutni problematiki s področja zdravja in zdravstva.

Še naprej vam bomo predstavljali zgodbe posameznikov, ki jim je, čeprav se je zdelo nemogoče, uspelo premagati težko bolezen, še bolj dosledno bomo opozarjali tako na vrhunske dosežke slovenske medicine kot tudi na sistemske pomanjkljivosti in napake, da bi jih lahko čim prej odpravili.

Tematska zdravstvena stran bo v Delu znova postala stalnica. Na spletu pa objavljamo zdravstvene bloge. Vsako sredo točno opoldne si podajajo pero in izmenjujejo dobronamerne pa tudi kritične misli strokovnjaki z različnih področij:

dr. Erik Brecelj, kirurg

prim. mag. Matjaž Turel, pulmolog

Sabina Senčar, ginekologinja

Gabrijel Fišer, kirurg

izr. prof. dr. Danica Rotar Pavlič, družinska zdravnica

prof. dr. Zvezdan Pirtošek, nevrolog

dr. Maruša Hribar, homeopatinja