Uvedba enotnega prihodka občanov

»Socialne razmere v državi in večjo enakopravnost bi zagotovili z uvedbo neke vrste enotnega prihodka občanov (EPO).«

Objavljeno
25. december 2012 13.53
uho/Zaposlitve oseb z motnjami v dušenem zdravju
Marko Kos
Marko Kos

Eden od nujnih ukrepov, ki bi izboljšali socialne razmere v državi in zagotovili večjo enakopravnost, je uvedba neke vrste enotnega prihodka občanov (EPO). O tem je bilo že kar nekaj govora in glede na trenutno stanje, ima Slovenija že kar nekaj elementov. Torej, kaj bi bila po mojem mnenju potrebna razlika s sedanjim socialnim sistemom.

Ukrep:

Uvedba enotnega prihodka občanov. Ta bi zajemal vse občane, ki:

• so vsaj pet let rezidenti Slovenije;

• niso zaposleni in so stari več kot 18 let ter niso v penziji po prvih možnih pogojih;

• nimajo statusa študenta;

Vsi ti občani naj dobijo EPO, ki pa ne sme presegati 80 odstotkov minimalne plače. V primeru, če prejemnik v tretje odkloni katero koli ponujeno zaposlitev ali odkloni sodelovanje v kateri koli akciji javnih del (npr. prostovoljstvo pri humanitarnih organizacijah, pomoč ob naravnih nesrečah ...), se mu ta status odvzame.

Otroci do 18. leta starosti imajo univerzalni otroški dodatek. Glede na to, da imajo starši različne prihodke, pa se sistem uravnava z dohodnino ter z davki na premoženje.

Cilj:

Izpolnjevanje obrazcev je mukotrpno delo, sistem socialnih pomoči je še za institucije zahteven. Z EPO bi odpravili velik del administracije in centri za socialno delo bi imeli precej več časa, da se posvetijo mejnim problemom v družbi. Tudi sam sistem bi tako prihranil kar nekaj denarja pri delu z obrazci, ki je pogosto samo sebi namen.

***

Prispevki so mnenja avtorjev in ne izražajo nujno stališč uredništva.