Odgovornost in lustracija

Bodoči poslanci bi morali ob vsakem dvigu roke pomislili, da politična odgovornost prinaša tudi posledice.

Objavljeno
03. februar 2013 14.37
Ciril Krašovec
Ciril Krašovec

Učili so me, da je kraja nekaj grdega, kar se kaznuje, in da tisto, kar ni resnica, je laž. In če ne lažeš, ne kradeš in drugim delaš tisto, kar bi rad, da drugi delajo tebi, si pošten. Tisti, ki imajo znanje, so pridni in inovativni, so sposobni, tisti, ki jim nič ne uspeva in zapravijo celo podedovano premoženje, pa so nesposobni. Mislil sem, da je država uspešna, če jih čim več ustvarja novo vrednost in čim manj povzroča stroške, in da pametna vlada ve, da je treba najprej ustvarjati in potem deliti ...

Zdaj so drugi časi in taka logika ne velja več in tudi ni potrebna. Zdaj so vsi pošteni in sposobni, predvsem pa prevzemajo odgovornost. Kar koli ni v redu, so krivi neki drugi ali pa smo krivi vsi, predvsem tisti, ki smo na volitvah lahko izbirali med različno obarvanimi plenilci države. Res smo krivi, saj smo 20 let gledali krajo, korupcijo, nesposobneže, strankarske dvigovalce rok, zavajanja in klientelizem. Izvolili smo vlado, kakršno smo si zaslužili, najbolj nesposobnega in naivnega od dosedanjih premierov pa smo dali za predsednika države.

Zdaj pišemo transparente in zahtevamo nove volitve, brez programov, rešitev in kadrov. Stranke, ki so dobile premalo plena, že delajo kalkulacije, škoda, ki jo bomo vmes utrpeli, ne zanima nikogar.

Smatram, da je treba vladi pomagati, da sprejme najnujneše ukrepe (reforma trga dela, referendumska zakonodaja, banke, odnosi s Hrvaško), ki lahko državi prinesejo boljšo boniteto in interes po tujih vlaganjih. Vmes in pred volitvami pa je nujno prodati kak Petrol, zagotoviti koriščenje evropskih sredstev in opraviti spremembo volilne zakonodaje. Bistveno zmanjšana moč strank, lustracija kot posledica politične odgovornosti in edina možna delitev ljudi na poštene in nepoštene lahko po naslednjih volitvah omogočijo odgovorno obnašanje, zaupanje v sistem in lov na pokradeno ...

Še primer: Lastninska zakonodaja omogoča menedžerski odkup, kar skoraj vedno pomeni - ustavitev razvoja in širitve podjetja, razprodajo premoženja, izčrpavanje in uničenje firme. Tisti , ki so to zakonodajo omogočili, nam še vladajo, predsednik vlade, ki je poleg kraje stoletja, omogočil raznim klanom še varnost pred sodstvom, pa ima že spomenik.

Vsem, ki so glasovali za to zakonodajo (tudi za izbris in še kaj) se onemogoči kandidiranje na volitvah in potegovanje za kakršno koli državno službo ... Bodoči poslanci bodo ob vsakem dvigu roke pomislili, da je politična odgovornost tudi vest in prinaša kakšno posledico. In ni hudič, da bi videli nove obraze.

***

Prispevki so mnenja avtorjev in ne izražajo nujno stališč uredništva.

Objavljena besedila niso lektorirana.