Za vladavino državljanske pobude

Vladavina ljudstva, kar naj bi demokracija izvorno bila, se je v zadnjih dveh desetletjih izrodila v vladavino strankarskih oligarhij.

Objavljeno
24. december 2012 15.17
Vladimir Kavčič
Vladimir Kavčič

Zauresničevanje načela, da vsa oblast izhaja iz ljudstva in pripada ljudstvu, je treba vzpostaviti takšne mehanizme odločanja o javnih zadevah, da bo večina državljanov v njih lahko neposredno sodelovala in dejansko odločala o pogojih svojega življenja v državljanski skupnosti kot tudi o temeljnih pogojih preživetja prihodnjih rodov.

Da bi obvladali sedanjo krizo nas čakata dve nalogi: obnova demokracije in obnova gospodarstva. Vladavina ljudstva, kar naj bi demokracija izvorno bila, se je v zadnjih dveh desetletjih izrodila v vladavino strankarskih oligarhij, ki so osebne in skupinske koristi vrinile na prvo mesto svojega interesa, eksistenčne in razvojne potrebe ljudstva pa podredile vladavini kapitala.

V tem času je bila razdejana polovica slovenskega gospodarstva, 150.000 delavcev je ostalo brez dela, stotine milijard privatiziranega, ljudstvu ukradenega skupnega premoženja je poniknilo v tako imenovanih davčnih oazah, stotisoči državljanov so se znašli v revščini, ves srednji sloj pa na njenem robu, dobesedno stradajo že številni otroci, znižujejo se socialni prejemki, ogroženi so zdravstvo, šolstvo, kultura, naši oblastniki pa se ukvarjajo le še z reševanjem bank in kujejo načrte, kako bi razprodali še zadnje milijarde skupnega premoženja in ob tem še sami obogateli.

Množični protesti, ki so medtem spontano izbruhnili po vsej Sloveniji pa so pokazali, da naši ljudje ne mislijo stati ob strani in mirno opazovati, kako nekoč že dokaj urejena in socialna država razpada pred njihovimi očmi, družba pa se pogreza v vedno večjo revščino, mladi ostajajo brez prihodnosti, mnogi izobraženi in strokovno usposobljeni, ki bi lahko bili nosilci našega napredka pa morajo možnosti za dostojno preživetje spet iskati v tujini.

Protestniki izrekajo nezaupnico celotnemu političnemu razredu, na levi in na desni. Slovensko osamosvojitev pa so za politično prevaro razglasili celo veterani vojne za Slovenijo. Oni so se borili za Slovenijo po meri človeka, zato tudi protestniki zahtevajo, da odstopijo vsi sedanji oblastniki, slovenska država pa naj se gradi in uveljavlja kot resnična skupnost vseh njenih državljanov.

Te zahteve bo mogoče začeti uresničevati ob izrecni prepovedi političnega delovanja vsem dosedanjim politikom in politikantom, ki so z zlorabo demokracije sodelovali pri dvajsetletnem ropanju Slovenije, le z neposrednim odločanjem državljanov, ki brez strank in mimo državnih institucij odločajo o urejanju skupnih zadev in ustvarjajo pogoje za ponovno oživitev gospodarstva in možnosti poštenega preživljanja z delom. Na začetku bo to mogoče le na krajevni, morda še na občinski ali območni ravni, za odločanje na višjih ravneh pa bo prišel v poštev večstopenjski delegatski sistem, ki bi omogočal dosledno uveljavljanje neposrednega državljanskega interesa, na najvišjo raven, v državni parlament pa pripeljal poslance, ki bodo neposredno odgovorni svojim volivcem. Ti jih bodo v vsakem trenutku lahko odpoklicali in nadomestili s takšnimi, ki bodo uživali njihovo zaupanje. Sodelovanje pri oblasti tudi ne sme prinašati gmotnih koristi.

Šele tedaj bo mogoče na državni ravni znova vzpostaviti pravično pravno državo in sistem socialne varnosti, spremeniti veljavne zakone in na ta način preprečiti strankarske zlorabe parlamentarnega sistema, kakršnim smo bili priče v zadnjih dveh desetletjih. Takrat bo mogoče, vsaj delno, še popraviti gospodarsko škodo, ki jo je Slovenija utrpela pod vladavino goljufivih osamosvojiteljev. Zahtevati bo mogoče vrnitev slovenskega denarja iz tujih bank, razveljavitev nepravičnih denacionalizacijskih in privatizacijskih postopkov, zaplembo protipravno pridobljenega premoženja, njegovo uporabo v skupno korist, sistematično uvajanje mešanega lastništva, solastništvo zaposlenih, participacijo na ustvarjenem dohodku, pravo zadružništvo in še marsikaj drugega, kar bo povečalo socialno odgovornost lastnikov kapitala in utrdilo stabilnost gospodarjenja, večini državljanov pa omogočilo, da živi od dela. Šele tedaj se bo zdrav razvoj v velikem delu našega gospodarstva lahko spet začel.

***

Prispevki so mnenja avtorjev in ne izražajo nujno stališč uredništva.