Revolitirana anketa: Evtanazijo bi morali uzakoniti

Večina sodelujočih meni, da bi morali bolniku omogočiti pomoč pri umiranju, a le če bi to izrecno zahteval.

Objavljeno
15. januar 2015 15.41
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Afera v ljubljanskem kliničnem centru, ko naj bi zdravnik 83-letnemu bolniku domnevno vbrizgal smrtno mešanico kalija in morfija, je v Sloveniji načela očitno izredno zanimivo in polemično temo – pravico do evtanazije. Odziv na tokratno Revoltirano anketo, v kateri smo vas spraševali, ali bi morali pri nas uzakoniti evtanazijo, je bil razmeroma velik. Velika večina sodelujočih (skoraj 63 odstotkov) je na vprašanje odgovorila pritrdilno, a da bi morali evtanazijo izvajati pod strogim nadzorom in na izrecno zahtevo bolnika. Še približno 18 odstotkov pa pravico do evtanazije podpira tudi v tistih primerih, ko bolnik ne more dati privoljenja.

Pravico do pomoči pri smrti zagovarja tudi Andrej Trošt, eden od sodelujočih v anketi, ki je izkoristil priložnost in svoj glas tudi utemeljil: »Moje življenje je izključno moja last ... Imam, kot vsa druga živa bitja, pravico do dostojnega življenja, ne da bi mi ga drugi egoistični in pohlepni posamezniki odžirali, in pravico do dostojne predčasne smrti, če to sam želim.«

Da je evtanazija umor, ne glede na okoliščine, je prepričanih približno 11 odstotkov sodelujočih v anketi, še osem odstotkov pa v uzakonitev pomoči pri umiranju ne bi privolilo zato, ker dopušča preveč možnosti zlorabe. Mnogi so prepričani, da je prošnja po evtanaziji zgolj klic po drugačni pomoči. Eleonora Tomasini je tako zapisala: »Življenje ti nekdo da z namenom in si ga ne ustvariš sam, zato tudi nihče nima pravice, da bi si ga kar po svoji lastni ali tuji presoji vzel ali dal vzeti, kajti to dejansko je umor, kot vsak drugi. Z evtanazijo ne moremo 'reševati' svojih duševnih ali zdravstvenih težav ter si po mili volji jemati življenja. Treba se je naučiti živeti in premagovati hude trenutke.«

Grožnja terorizma − majhna ali velika?

V novi Revoltirani anketi, ki bo na naši spletni strani objavljena do prihodnjega četrtka, se bomo posvetili še eni aktualni temi, ki jo je v ospredje evropske pozornosti potisnil teroristični napad na sedež francoskega tednika Charlie Hebdo. Sprašujemo vas, kako resna je grožnja islamskega terorizma v Sloveniji. Vabljeni k sodelovanju, svoj glas lahko tudi utemeljite.