Revoltirana anketa: Erjavec naj odstopi

»Erjavčevo nojevsko obnašanje je v posmeh Cerarjevi vladi in vsem volivcem,« meni eden od sodelujočih.

Objavljeno
13. avgust 2015 16.00
Minister Karl Erjavec predaja dolžnost predsednika Desusa Antonu Donku. V LjubLjani 3.7.2015
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Več kot tri tedne po tem, ko je odjeknila novica, da je slovenski član arbitražnega sodišča o podrobnostih z zaupnih razprav pri predsedniku sodišča obveščal slovensko zunanje ministrstvo, se slovenska politika še vedno spopada s posledicami tako imenovane afere Pirangate. Hrvaška je arbitražni sporazum medtem pokopala, odstopil je že drugi slovenski član arbitražnega sodišča Ronny Abraham, Slovenija zdaj izbiro tretjega prepušča predsedniku arbitražnega sodišča.

Slovenski zunanji minister Karl Erjavec medtem ostaja na položaju − odgovornosti za odstop Abrahama ne čuti, premiera Mira Cerarja pa da je vznejevoljil le s tem, ker se ob izbruhu afere ni prej vrnil z dopusta.

Slovenska politika se je o Erjavčevi odgovornosti izjasnila, v tokratni Revoltirani anketi pa nas je zanimalo vaše mnenje  o Erjavčevi odgovornosti. Med tremi ponujenimi možnostmi je velika večina sodelujočih (skoraj 66 odstotkov) izbrala odgovor, da bi moral odstopiti že zaradi objektivne odgovornosti za ravnanje diplomatke. Še nekaj več kot dvajset odstotkov pa jih meni, da bi moral oditi zaradi začetnega neodzivanja in nedržavotvornega ravnanja. Za Erjavčev odhod z ministrskega položaja se je tako skupaj zavzelo skoraj devet desetin anketiranih.

»Kako je z odstopi v tej državi, vemo od njenega nastanka. Vsakdo se z vso močjo drži korita. Ni pomembno, da je določena funkcija namenjena služiti državljanom, ne pa služiti sebi. In to je tudi narobe v tej državi. Ali bo Erjavec odstopil ali ne, je v glavnem njegova odločitev,« je svoj glas utemeljil Franc Prešeren. Nič manj oster ni bil Hinko Murovec: »To, kar se dogaja v tem ministrstvu in nesramna potuhnjena drža Erjavca je v sramoto vsem slovenskim državljanom. Erjavec se požvižga na slovenske interese.« Ostra je bila tudi Katja Peče: »Pravnik po izobrazbi pa ne pozna instituta objektivne odgovornosti! Sem pravnica in me je bilo sram zaradi njegovih nestrokovnih odgovorov v tej zadevi.«

Da sta se slovenska diplomacija in minister na škandal ustrezno odzvala, pa je prepričanih nekaj manj kot 13 odstotkov sodelujočih, ki menijo, da ministru ni treba odstopiti.

Tudi v novi Revoltirani anketi vztrajamo pri zagati z arbitražo, natančneje pri iskanju novega slovenskega arbitra. Zanima nas, ali je slovenska vlada ravnala prav, ko je izbiro prepustila arbitražnemu sodišču. V anketi lahko sodelujete do vključno prihodnjega četrtka. Vabimo vas, da svoj glas tudi utemeljite.