Revoltirana anketa: Islamski terorizem je resna grožnja

Tesna večina tokratne ankete ocenjuje, da je Slovenija kot polnopravna članica zahodnega sveta ogrožena.

Objavljeno
22. januar 2015 14.40
FRANCE-SHOOTING/
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Teroristični napad na sedež francoskega satiričnega tednika Charlie Hebdo je tudi v Sloveniji odprl vprašanje o grožnji morebitnega terorističnega napada. Čeprav slovenske oblasti zatrjujejo, da Sloveniji ne preti neposredna nevarnost, je kljub temu sicer tesna večina sodelujočih v Revoltirani anketi (približno 29 odstotkov) raven ogroženosti ocenila kot resno. Zgolj tri odstotke manj ljudi pa je prepričanih, da grožnje islamskega terorizma v Sloveniji sploh ni.

Kanček več kot 23 odstotkov grožnjo ocenjuje kot majhno, saj da so glavne tarče druge zahodne države. Odstotek manj pa meni, da gre za zmerno grožnjo, razlog za to je sodelovanje v vojnah v Afganistanu in Iraku.

Edini, ki je izkoristil možnost in svoj glas tudi utemeljil, je bil tokrat Franc Prešeren, ki je povedal, da bo čas pokazal, ali smo se kaj naučili iz francoskega primera. »Medsebojno spoštovanje v družbi, spoštovanje razlik, enake možnosti, integracija v družbo in še marsikaj je pomembno, da ne bomo priča konfliktom, kot se je zgodil tam. Reševanje konfliktov z represijo je najslabši možen način, je pa najlažji za politiko. Najuspešnejši način je še vedno pogovor in reševanje problemov.«

Kaj bodo prinesle grške volitve?

V novi anketi pa v ospredje postavljamo državo na južnem obrobju Evropske unije, kjer bodo v nedeljo potekale splošne volitve. Javnomnenjske raziskave zmago napovedujejo stranki Siriza. Zanima nas, kaj bo prinesla pričakovana zmaga leve Sirize − se bo Grčija uprla varčevalnim pritiskom ali se jim uklonila, morda pa bo sprožila nov vzpon evropske levice in razklala EU? Presodite sami, svoj glas lahko tudi utemeljite.