Revoltirana anketa: Javnost ne zaupa vladni obljubi

Da se bo vlada lotila protipoplavne varnosti resneje kot predhodnice, verjame zgolj vsak peti udeleženec.

Objavljeno
20. november 2014 14.48
Vaščan odstranjuje mulj, ki ga nosi odtekajoča voda v Kostanjevici na Krki, Slovenija 15.septembra 2014.
A. M., Delo.si
A. M., Delo.si

Ljubljana − Vlada premiera Mira Cerarja je ob zadnjih uničujočih poplavah napovedala, da bo do prihodnjega leta pripravila splošni načrt protipoplavne varnosti, z uresničevanjem katerega bi vsaj ublažila, če že ne preprečila škodo prihodnjih ujm. A javnost njenim obljubam, kot kaže, ne verjame.

Zadnje poplave, ki so prizadele predvsem Notranjsko in južne obronke Ljubljane, so le zadnji v vrsti tovrstnih katastrofalnih dogodkov v zadnjih nekaj letih. Podnebne spremembe v navezi z vse bolj grobim človekovim urbanističnim poseganjem v okolje skrbijo, da škoda vodnih ujm hitro narašča, kljub temu pa dosedanje vlade na tem področju niso naredile prav veliko. Trenutna obljublja, da bo ravnala drugače.

Da je končno napočil čas, ko si ne more več zatiskati oči, zaradi česar se bo morala resneje lotiti protipoplavne varnosti, je na vprašanje o tovrstnih obljubah Cerarjeve ekipe v naši anketi odgovorila dobra petina oziroma 21 odstotkov udeležencev. Tolikšen je tudi delež tistih, ki verjamejo, da je kaj takšnega v trenutnih kriznih razmerah, ki jih pri načrtovanju vladnih politik zaznamuje predvsem vseobsežno varčevanje, »misija nemogoče«. Večina (57 odstotkov) pa jih meni, da bo Cerarjeva vlada na področju protipoplavne varnosti vsaj tako (ne)uspešna kot tiste pred njo, češ da bo njena tozadevna prizadevnost uplahnila skupaj z gladino naraslih voda.

Priznanje Palestine

V novi Revoltirani anketi se podajamo v zunanjepolitične vode. Ob ponovnem zaostrovanju bližnjevzhodnega konflikta je vse bolj aktualno vprašanje (ne)priznanja suverene palestinske države. Slovenski zunanji minister je ta teden izjavil, da bi uradna Ljubljana po njegovem morala narediti korak, za katerega so se doslej odločile številne evropske države, nazadnje Švedska, mi pa vas sprašujemo, ali podpirate njegovo stališče: je torej napočil čas za priznanje Palestine?