Revoltirana anketa: javnost za priznanje neodvisne Palestine

Kar 77 odstotkov udeležencev meni, da bi morala vlada slediti zgledu Švedske in priznati suvereno palestinsko državo.

Objavljeno
27. november 2014 14.41
PALESTINIAN-POLITICS-GAZA-HAMAS-PLO-DEMO
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Ljubljana − V tokratni revoltirani anketi smo vas spraševali, ali naj vlada sledi zgledu Švedske, ki je pred dnevi postala zadnja v vrsti držav, ki so priznale suvereno palestinsko državo. Velika večina, in sicer kar 77 odstotkov udeležencev, je glasovala za.

Več kot štiri petine od teh − kar 86 odstotkov − meni, da bi slovenska vlada na ta način pokazala svojo pokončno in načelno zunanjo politiko. Preostalih 14 odstotkov pa je zamisli naklonjenih, a le če neodvisno palestinsko državo pred tem prizna večina članic EU.

Med njimi je tudi naš bralec Franc Prešeren, ki pravi: »Priznanje palestinske države bi se moralo zgoditi že davno. Kdo lahko gleda več kot 60-letni judovski holokavst? Zgodovinska krivica palestinskega naroda, v kateri so se izgubljale generacije, se mora končati. Končati se mora tudi okupacija Palestine. Izrael se mora vrniti na meje s časa njegove ustanovitve. Dolžan je tudi plačati za ozemlje, ki ga je ukradel Palestincem.«

Triindvajset odstotkov sodelujočih v tokratni revoltirani anketi pa zamisli, da bi Slovenija priznala neodvisno palestinsko državo, ni naklonjenih. Med njimi jih 58 odstotkov meni, da bi to le dodatno zaostrilo konflikt na Bližnjem vzhodu, 42 odstotkov pa, da bi Slovenija s tem ogrozila svoje odnose z Izraelom in ZDA.

Novo revoltirano vprašanje, ki bo na naši spletni strani objavljeno do vključno prihodnjega četrtka, posvečamo aferi Luxleaks, zaradi katere je novemu predsedniku evropske komisije Jean-Claudu Junckerju grozila celo nezaupnica. Evropski poslanci mu je sicer niso izglasovali, nas pa kljub temu zanima, kaj menite vi − bi moral prvi mož evropske komisije Jean-Claude Juncker odstopiti zaradi afere Luxleaks? Sodelujte v anketi in svoj odgovor utemeljite.