Revoltirana anketa: Mediji naj odgovarjajo za komentarje

Večina sodelujočih je prepričana, da bi morali mediji odgovarjati za vse vsebine, objavljene na njihovih spletnih straneh.

Objavljeno
26. junij 2015 17.00
bsa/računalnik
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Medtem ko javna razprava o osnutku novele zakona o medijih še poteka, z njo pa tudi debata o odgovornosti spletnih medijev za vsebine, ki jih posredujejo bralci, je velika večina sodelujočih v tokratni Revoltirani anketi odločena - da, mediji naj odgovarjajo za vse vsebine, objavljene na svojih spletnih straneh. Ta odgovor je izbralo več kot 60 odstotkov sodelujočih v tokratni Revoltirani anketi.

»Lastnik spletne strani mora odstraniti neprimerne in žaljive komentarje, saj je spletna stran njegova, in tudi izplačati morebitne odškodnine. Mora pa biti medijska hiša sposobna tožiti avtorja žaljivega komentarja in zahtevati povračilo vseh stroškov, če recimo avtor ni deloval v skladu z objavljenimi pogoji/pravili komentiranja,« je prepričan Aleksander Koren, ki je svoj glas tudi utemeljil.

Drugače meni Franc Prešeren, ki je zapisal, da lahko urednik kdaj tudi kaj spregleda. »Za nenamerno napako ne bi smel biti kaznovan, vsekakor pa naj odgovarja avtor. Žaljivega in sovražnega govora je v komentarjih veliko. Naj bo vsakega toliko v hlačah, da se bo podpisal pod svoj komentar.«

Da odgovornost medijev za komentarje bralcev vodi v samocenzuro in zapira prostor svobodne izmenjave mnenj, pa medtem meni skoraj 34 odstotkov sodelujočih. Še dobrih pet odstotkov naših bralcev pa je odgovorilo, da jim je za razpravo o odgovornosti medijev pravzraprav vseeno, saj da komentarjev pod prispevki tako ali tako ne berejo.

V novi Revoltirani anketi pa vas sprašujemo, ali se vam zdi prav, da Slovenija vrne denar nekdanjim varčevalcev Ljubljanske banke iz Hrvaške in BiH. V anketi lahko sodelujete vse do prihodnjega četrtka, ne pozabite, da lahko svoj glas tudi podrobneje razložite.