Revoltirana anketa: Odločno za dvig minimalne plače

Zamisli so naklonjene kar štiri petine oziroma osemdeset odstotkov tistih, ki so oddali svoj glas.

Objavljeno
14. maj 2015 15.30
Fotozgodbe Železnica 08 / Suhadolnik
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Ljubljana − Sodelujoči v tokratni Revoltirani anketi so z veliko večino pritrdilno odgovarjali na vprašanje, ali bi podprli pobudo za zvišanje minimalne plače, ki zdaj znaša 604 evre neto. Zamisli so naklonjene kar štiri petine oziroma osemdeset odstotkov tistih, ki so oddali svoj glas.

Med njimi je tudi Franc Prešeren, ki meni, da bi morali v Sloveniji doseči konsenz, koliko je potrebno državljanu, da pri teh cenah dostojno preživi. »Namesto tega se je začel boj posameznih družbenih skupin, tudi cehov, ali se bo minimalna plača dvignila ali ne. To je nesmiselno in nedostojno. Nesposobni direktorji seveda vpijejo o nedopustnosti dviga plač. To je njihov slepilni manever, ker sebi pač neupravičeno visoke plače ne znižajo,« pravi.

Z dvigom minimalne plače, ker zdajšnji znesek zaposlenim ne zagotavlja dostojnega preživetja, se strinja tudi Miha Štamcar. »Naj tisti, ki so proti zvišanju minimalne plače, poskušajo z njo živeti. Ampak brez prihrankov, ki jih imajo. Me zanima, ali bodo tudi potem govorili, kako bi to znižalo konkurenčnost in povečalo brezposelnost,« pravi in dodaja: »Kaj pa če bi raje zmanjšali tiste plače, ki segajo v nebo? Predvsem tu mislim na tiste, ki so v javni upravi, takšni in drugačni, vključno s politiki, ministri in tistimi, ki se redijo na Gospodarski zbornici Slovenije.«

Dvig minimalne plače sta podprla tudi Goce Surladžioski in Sebastian Žetko. Surladžioski se sprašuje, zakaj nihče ne pove, »da so Švicarji konkurenčni s tri do štiri tisoč evri neto plače, pri nas pa tako imenovani delodajalci, obrtniki, GZS in ostali priskledniki naredijo vik in krik, da ne bomo konkurenčni, če se minimalna plača zviša, da bo gospodarstvo propadlo itn.« »Vse je laž in zavajanje. Taoko imenovana gospodarska in družbena elita za temi floskulami le skriva svojo nesposobnost in lagodno življenje,« meni. Žetko pa poudarja, da potrebujemo boljše, ne cenejše rešitve. »Ne rabimo samo višje minimalne plače, ampak tudi UTD, ki bo edini lahko zagotavljal dostojne prihodke za prihodnost, kjer bo stroj delal vse več namesto človeka,« meni.

Svojega odgovora v tokratni Revoltirani anketi ni utemeljil nihče od sodelujočih, ki dvigu minimalne plače niso naklonjeni. Teh je sicer precej manj kot zgoraj omenjenih. Le 11 odstotkov bralcev, ki so tokrat oddali svoj glas, meni, da bi dvig minimalne plače znižal konkurenčnost in povečali brezposelnost. Še najmanj pa je tistih − le devet odstotkov −, ki menijo, da bi morali zakonsko določeno minimalno plačo ukiniti.

V novi Revoltirani anketi, ki bo na naši spleti strani objavljena do vključno prihodnjega četrtka, pozornost namenjamo vprašanju beguncev in nezakonitih migrantov, ki za prihod v Evropo tvegajo svoja življenja in se podajo čez Sredozemsko morje. Sprašujemo vas, ali bi se morala Slovenija bolj angažirati pri reševanju begunskega problema EU. Se s tem strinjate, ker menite, da je Slovenija doslej na tem področju storila odločno premalo? Zamisli morda nasprotujete, ker menite, da bi morale za begunce poskrbeti večje in premožnejše članice? Ali morda menite, da bi morali za begunce poskrbeti v državah, od koder prihajajo v Unijo? Sodelujte v anketi in svoj odgovor utemeljite.