Revoltirana anketa: Podpora koreniti reformi socialne države

V javnosti je UTD očitno deležen precej večje podpore kot med politično elito.

Objavljeno
13. januar 2014 13.19
bsa/poravnava
Andrej Miholič
Andrej Miholič

Pred dnevi je bilo v okviru pogajanj o novi koalicijski pogodbi znova obujeno vprašanje o smiselnosti uvedbe univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), v katerem njegovi zagovorniki vidijo ključni element modernizacije socialne države. V revoltirani anketi smo vas zato spraševali za mnenje o ideji, za katero večji del politične elite pri nas nima posluha.

V nasprotju s tem se je skoraj dve tretjini (62 odstotkov) udeležencev ankete izreklo v prid ideji, po kateri bi vsak prebivalec Slovenije - ob tem velja opozoriti, da med zagovorniki UTD ni enotnega mnenja o naboru njegovih prejemnikov - prejemal redni mesečni dohodek, ne glede na to, ali je zaposlen ali ne. Da je to utopična ideja, ki ne zdrži resne ekonomske presoje, je ocenila dobra četrtina (27 odstotkov) anketirancev, nekaj več kot desetina (11 odstotkov) pa jih uvedbo UTD sicer načelno podpira, a niso prepričani, če bi v praksi res delovala, kakor si to zamišljajo njeni zagovorniki.

Pristaši uvedbe UTD pričakovano prevladujejo tudi med tistimi, ki so izkoristili možnost za utemeljitev svojega glasu. Dragica Boh tako izpostavlja, da bi se na ta način izboljšala socialna varnost najbolj ranljivih, slabo plačani in tisti, ki plačila za opravljeno delo sploh ne prejmejo, pa bi se lahko lažje uprli izkoriščevalskim delodajalcem. Da bo zaradi narave sedanjega ekonomskega razvoja tudi po koncu aktualne krize veliko ljudi brez rednega, pa čeprav minimalnega dohodka, pa opozarja Radivoj Pahor, ki zato meni, da bi primerna višina UTD prinesla »manj stresno, socialno občutljivejšo družbo trajnega socialnega miru«.

Projekt desetletja

Prejšnji teden je del vladne koalicije (najglasneje v vrstah PS in DL) poskrbel za nemajhno presenečenje, ko je javno podvomil v smiselnost nadaljevanja skoraj poldrugo milijardo evrov »težkega« projekta Teš 6. V novi anketi, ki je na naši spletni strani (delo.si/revolt) objavljena od danes, vas sprašujemo: ali se strinjate s tovrstnimi pomisleki, ki jih med drugim poganja dvom v rentabilnost projekta po tem, ko bo enkrat končan; ali menite, da je gradnja šestega bloka šoštanjske termoelektrarne nujna za zagotovitev energetske preskrbe v prihodnje; ali pa sodite med tiste, ki verjamejo, da je v ozadju zadnjih pomislekov predvsem politično prerivanje za kos milijardne pogače.