Revoltirana anketa: Število občin je treba zmanjšati

Kar 71 odstotkov vseh, ki so oddali svoj glas, meni, da je treba število občin zmanjšati, potem bo dovolj denarja za vse.

Objavljeno
31. december 2015 16.28
*mpi* PANORAMA-NOVO MESTO
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Ljubljana − Velika večina − kar 89 odstotkov − sodelujočih v tokratni Revoltirani anketi, v kateri smo vas spraševali, ali podpirate zahteve nekaterih županov po krepitvi državnega financiranja občin, temu nasprotuje.

Pretežni del vseh, ki so oddali svoj glas − kar 71 odstotkov −, meni, da je treba število občin zmanjšati, potem bo dovolj denarja za vse. Med njimi je tudi France Prešeren, ki pravi, da je izvirni greh te države preveliko število občin. »Ni potrebno, da ima vsaka vas svojo občino. Majhna občina tudi ni zagotovilo za več lokalne samouprave. Praksa kaže, da pojav vaških tiranov ni nobena redkost. Preveč občin in njihovih aparatov pomeni preveliko porabo javnih sredstev, ki jih zmanjka za naložbe in redno delovanje občin. Nihče se pač noče ločiti od lokalnega korita, prav tako ne pomesti pred svojim pragom,« pravi.

Približno 18 odstotkov sodelujočih v Revoltirani anketi meni, da bi morale občine raje racionalizirati svoje poslovanje, le 11 odstotkov sodelujočih pa se strinja, da je treba okrepiti državno financiranje občin, saj bodo lahko občine le tako učinkovito izpolnjevale svoje poslanstvo.

Novo Revoltirano anketo namenjamo novemu letu − sprašujemo vas, kaj bi morala biti prednostna naloga slovenske vlade v letu 2016? Je to konsolidacija javnih financ? Morda zdravstvena in pokojninska reforma? Mar je to pospešitev gospodarske rasti? Krepitev socialne države? Ali je to morda zajezitev vzpona vseh oblik nestrpnosti? Sodelujte v anketi in svoj odgovor utemeljite.