Revoltirana anketa: Večina podpira zeleno energijo

Skoraj polovica udeležencev meni, da bi morala država odločneje spodbujati prehod na obnovljive vire energije.

Objavljeno
11. november 2013 16.04
Germany Energy
Andrej Miholič, zunanja politika
Andrej Miholič, zunanja politika
Ljubljana − Tokrat smo se v revoltirani anketi posvetili energetski prihodnosti Slovenije. Spraševali smo vas, kako realne se vam zdijo ideje o prehodu na obnovljive energijske vire, v katerih mnogi vidijo edini pravi odgovor na sedanjo prevlado fosilnih in jedrskih goriv.

Večina udeležencev ankete, ki je v prvi vrsti namenjena spodbujanju razprave o nekaterih ključnih temah, povezanih z našo skupno prihodnostjo, podpira uvajanje zelenih tehnologij na področju pridobivanja energije. Še več, slaba polovica oziroma 43 odstotkov jih meni, da bi morala država odločneje spodbujati ta proces in predvsem raziskave na tem področju.

Približno četrtina anketirancev se s tem strinja delno, češ da si energijske varnosti še lep čas ne bo mogoče zamisliti brez prevlade fosilnih in jedrskih goriv, za nekaj manj kot osem odstotkov pa je razmišljanje o prehodu na obnovljive vire povsem nerealno; sredstva za razvoj da bi bilo smotrneje porabiti za izboljšanje izkoristka »tradicionalnih« virov. Dobra četrtina oziroma 26 odstotkov sodelujočih v anketi pa razlog, da se tovrstne tehnologije ne bodo uveljavile, vidi predvsem v moči lobijev, ki da povsem obvladujejo energetski trg, na katerega ne nameravajo spustiti novih igralcev.

Zagovorniki obnovljivih virov energije (OVE) sicer prevladujejo tudi med tistimi, ki so se odločili izkoristiti možnost utemeljitve svojega glasu. Zala Primc tako ob pripombi, da smo svet s fosilnimi gorivi že tako pripeljali do skrajne točke, ugotavlja, da je »prihodnost v obnovljivi energiji, drugače je sploh ne bo«. OVE po njenem niso le okolju prijaznejši, ampak med njihovimi prednostmi navaja še manj centralizirano, bolj demokratično in cenejše pridobivanje energije.

Kako se upreti?

V novi anketi, ki je na naši spletni strani objavljena od danes, pa se vračamo k dogodkom pred letom dni, ko so slovenske ulice, najprej v Mariboru, nato pa še drugod po državi, zaživele v uporu proti politični in ekonomski eliti, ki so ji protestniki očitali skorumpiranost in neučinkovitost. Leto pozneje vas sprašujemo, kakšen je po vašem mnenju najprimernejši način upora proti oblastniški samovolji.

Prispevajte svoj glas v revoltirani anketi in z njegovo utemeljitvijo sodelujte v razpravi.