Revoltirana anketa: Vojski policijska pooblastila

Velika večina sodelujočih je prepričana, da je za obvladovanje begunske krize treba vpoklicati vse razpoložljive sile.

Objavljeno
29. oktober 2015 14.23
Begunci v Sloveniji
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Begunska kriza, na katero so ne le zadnje mesece, ampak tudi leta opozarjale države na južnem obrobju Evropske unije, se je to jesen dotaknila tudi Slovenije. Od sredine oktobra je v državo prispelo več kot 94.000 ljudi, velika večina si je tu le za trenutek oddahnila, nato pa pot nadaljevala proti Avstriji. Pri obvladovanju razmer sodelujejo policisti, civilna zaščita, prostovoljci, vojska ... Prav o vlogi slednje, pa smo vas spraševali v tokratni Revoltirani anketi.

Zanimalo nas je, ali je prav, da se za obvladovanje krize vojski podeli policijska pooblastila. Od štirih ponujenih odgovorov - dva za in dva proti - je velika večina od več kot 900 sodelujočih, razširitev pristojnosti vojske podprla. DA je skupaj izbralo več kot 80 odstotkov sodelujočih. Če razdelimo – nekaj več kot 60 odstotkov od njih, je prepričanih, da je treba zaradi razsežnosti krize angažirati vse razpoložljive sile, preostalih 20 odstotkov pa razlog za prisotnost vojske vidi predvsem v resni grožnji, ki jo varnosti države prestavljajo begunci.

Na drugi strani, manj kot 20 odstotkov sodelujočih razlogov za širjenje pooblastil vojske ne vidi. Nekaj več kot 13 odstotkov meni, da vojska v mirnem času spada v vojašnice, okoli pet odstotkov pa je prepričanih, da vojaki niso primerno usposobljeni za obvladovanje prebežnikov.

Tudi v novi Revoltirani anketi ostajamo pri temi, posredno povezani z begunsko krizo. Zanima nas, ali je javno sramotenje avtorjev sovražnih sporočil pravi način boja proti tovrstnemu govoru. V Revoltirani anketi lahko sodelujete vse do prihodnjega tedna. Vabljeni tudi, da svoj glas tudi utemeljite.