Laibach gre na vzhod

Objavljeno
03. julij 2015 15.08
Ali Žerdin, Sobotna priloga
Ali Žerdin, Sobotna priloga

Knjigovodstvo skupine Laibach je urejeno. Tako urejeno, da niti najbolj stroge revizijske hiše ne bi imele pripomb. Arhivske strani spletnega kraja laibach.org ponujajo zapise o vseh nastopih skupine. Kje? Kdaj? Katera država? Prizorišče?

Celo google, novi veliki brat, bi težko z večjo natančnostjo rekonstruiral gibanje objekta nadzora za 35 let nazaj ... Od nastopa v kleteh Študentskega naselja januarja 1982 do nastopa, ki se bo pripetil v severnokorejskem Pjongjangu ... Laibachovo knjigovodstvo navaja, da obstajajo od leta 1980.

Z nekaj knjigovodske analitike je surove podatke mogoče obdelati v nekaj minutah. V teh 35 letih so nastopili 807-krat. Nemčija? 155 nastopov. Slovenija? 109 nastopov. Velika Britanija? 62 nastopov. ZDA? 75 nastopov. Najbolj vzhodno prizorišče? Hongkong. Najbolj južno? Mehika. Najbolj zahodno? Kanadski Vancouver. Najbolj severno? Reykjavik, Islandija. Tudi bratje Avsenik so prekrižarili ves svet. A niso šli v Novosibirsk. Laibach je udaril tudi na vzhodno stran Urala, globoko v Sibirijo. Oglejte si Laibachov svetovni zemljevid.

 

Nekaj točk na zemljevidu vendarle ni pokritih. Na tla, bogata z nafto, je Laibachov škorenj stopil redko. Albanska Tirana še čaka na njihov obisk. Sveta dežela bi bila lahko primeren cilj za naslednjo petletko.

Res pa je, da bo težko preseči cilj, ki je zastavljen za letošnji avgust. Laibach bo dvakrat nastopal v Severni Koreji, zadnji oazi pristnega, endemičnega totalitarizma. Ni sicer rečeno, da pristni totalitarizem ne bo vzniknil še kje. In ni rečeno, da tisto, kar doživljamo v svobodnem svetu, ni totalitarno. Domislica, da bi obveščevalne agencije brskale po vsem, kar sporočamo prek svetovnega spleta, je v resnici totalitarna. A embalaža tega totalitarizma je lepa. Drugačna kot v Severni Koreji, kjer Kim Džong Un likvidira neposlušnega generala s streli iz protiletalskega topa. Severna Koreja je Lai­bachov domači teritorij. Severna Koreja je najdena izgubljena mladost. Severna Koreja uteleša starodavno geslo skupine Laibach, da se umetnost in totalitarizem ne izključujeta.


Tudi Kim Il Sung je bil umetnik. Ko ga je leta 1977 obiskal Josip Broz -  Tito, je bil ­jugoslovanski trinog ganjen, ker sta 2 milijona ljudi s telesi izpisovala njegovo ime, podobo, zastavo njegove države. Ljudstvo je bilo glina Kim Il Sunga, celuloidni trak, struna, platno. Laibach gre v kraje, kjer je ljudstvo repromaterial celostne umetnine.

Več o načrtovanjem gospodavnju skupine Laibach v Pjongjangu najdete v reviji Delo De Facto, ki je na voljo v bolje založenih kioskih, lahko pa ga tudi naročite na dom.