Portret tedna: Marko Jazbec, prvi upravljavec državnih naložb

Zamenjava vrha SDH je v politiki in javnost zbudila mešane občutke. Novi predsednik je bančnik, ki nima zadržkov do privatizacije.

Objavljeno
29. oktober 2015 14.23
Marko Jazbec Portorož 17. 1. 2014
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Novopečeni predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Marko Jazbec s 1. novembrom ne bo več šef Hotelov Bernardin in bo naslednji teden prevzel upravljanje skoraj 12 milijard evrov vrednega državnega premoženja. Formalno je funkcijo sicer prevzel že nekaj ur po tem, ko so nadzorniki SDH v ponedeljek nepričakovano razrešili celotno dosedanje vodstvo holdinga, a se je primopredaja poslov zaradi krompirjevih počitnic zamaknila. Petinštiridesetletni ekonomist bo tako skupaj z Nado Drobne Popovič in od 1. decembra še Anjo Strojin Štampar v prihodnjih štirih letih skrbel za upravljanje, privatizacijo in po potrebi tudi prestrukturiranje katerega od približno 90 podjetij, ki sodijo pod dežnik SDH.

Zamenjava vrha SDH je v politiki in javnosti zbudila mešane občutke. Pri postopku je bilo moteče predvsem to, da so nadzorniki družbe sprva nameravali le dopolniti upravo, nato pa so brez pojasnil razrešili dosedanje vodstvo. Prav ta nejasnost zbuja vtis, da je to bila nekakšna kadrovska kuhinja.

Druga točka kritičnih puščic je Marko Jazbec. V njegovem nahrbtniku se izpostavlja predvsem dvoje: da je od konca leta 2009 do konca leta 2012 sedel v upravi Nove Ljubljanske banke (NLB) in da sodi v krog tako imenovane gorenjske naveze in je tako blizu aktualnemu šefu holdinga Sava Mateju Naratu.

Jazbec je bil v NLB pristojen za poslovanje s podjetji, v letih 2011 in 2012 pa je vodil tudi kreditni odbor te banke. Večino slabih posojil je bilo sicer dodeljenih pred tem obdobjem, a se Jazbecu, denimo, očita, da je na svoji funkciji odločal o posojilih ACH in Hotelom Bernardin. V prvi družbi je bil kasneje nekaj časa nadzornik, drugo je vodil od leta 2013, obe družbi pa sta tudi pristali na slabi banki. »Če ne bi imel čiste vesti glede NLB, se sploh ne bi prijavil za takšno funkcijo,« o svoji novi vlogi v SDH pravi Jazbec. Dodaja, da je NLB poslovala s toliko podjetji, da če bi se moral izogibati vseh, v gospodarstvu sploh ne bi imel kje delati. Pravi, da so v tistih časih pri odločanju o posojilih gledali predvsem na to, kako pomagati gospodarstvu in zagotoviti največje poplačilo posojil. Sicer pa je bil Jazbec pred finančno krizo kritičen do ravnanja bank. V članku, ki ga je februarja 2013 objavil v Sobotni prilogi Dela, je izpostavil nepremišljeno podeljevanje kreditov zlasti gradbenemu sektorju in finančnim holdingom, ošvrknil je tudi takratno pasivnost Banke Slovenije, ki je to dopuščala.

Glede na to, da Jazbec velja za človeka, ki je blizu Mateju Naratu, se je ob zamenjavi vodstva SDH razumljivo sprožilo tudi vprašanje, kaj to pomeni za trenutno najbolj razvpit primer prestrukturiranja – kranjsko Savo. Kot je znano, poskuša Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) prevzeti upravljanje Save oziroma Save turizma, za odkup dobrih sto milijonov evrov terjatev DUTB do Save pa se je doslej zanimal tudi SDH.

Jazbec priznava, da Narata pozna že dvajset let in da ga je prav Narat kot član nadzornega sveta Hotelov Bernardin povabil v upravo družbe. Pa ga takšno poslovno prijateljstvo ne bo oviralo pri objektivnem odločanju o Savi? »Absolutno ne,« zatrjuje Jazbec. Kot pravi, je njegov cilj z vsemi deležniki iskati rešitve, ki bodo najboljše za državni proračun, in to velja tudi v primeru Save.

Pri tem stališču se Jazbec povsem ujema s finančnim ministrom Dušanom Mramorjem, s katerim imata še eno skupno točko. Jazbečeva soproga Saša Jazbec je namreč na ministrstvu za finance direktorica direktorata za proračun, na to mesto pa jo je pripeljal Mramorjev predhodnik Uroš Čufer. Jazbec je sicer že pred časom izrazil zadržke do poletnega poskusa DUTB, da bi zasegla delnice Save turizma, kar ni presenetljivo, saj je slaba banka v isti sapi hotela v upravljanje pridobiti tudi Hotele Bernardin. Glede Save Jazbec pojasnjuje, da je bil vedno velik legalist, zato meni, da mora biti morebitna zaplemba delnic izpeljana na pravno vzdržen način in tako, da to ne poslabša kakovosti terjatve.

Poleg NLB je Jazbec služboval še v Banki Slovenije in SKB banki. Del kariere je preživel v realnem sektorju. Pri komaj 34 letih je postal član uprave Droge, po njeni združitvi s Kolinsko pa je postal izvršni direktor Droge Kolinske. Del leta 2009 je sedel v upravi Intereurope. Zadnji dve leti je vodil sanacijo zadolženih Hotelov Bernardin. Po njegovih besedah jim je v tem času z razdolžitvijo družbe uspelo zagotoviti stabilno poslovanje, tako da bo družba lahko vrnila vsa posojila.­ Prav pod njegovo taktirko je portoroška družba prodala Hotele Metropol hrvaškim Hotelom Cavtat.

Tisti, ki Jazbeca poznajo, pravijo, da je delaven in da ima prepričljiv nastop. Na SDH mu bodo prišle prav tako izkušnje iz finančnega kot realnega sektorja, saj je državni portfelj zelo raznolik. Nova uprava bo namreč pri delu morala slediti julija sprejeti strategiji upravljanja kapitalskih naložb države in donos državnih družb, ki je lani znašal komaj 1,14 odstotka, do leta 2020 povečati na 8. Poleg tega bo morala iskati načine za poplačilo denacionalizacijskih obveznic, kar pa zaradi »zaklenjenosti« njegovih naložb ne bo enostavno.

Pričakovanja, da bi nova uprava holdinga lahko pritisnila na privatizacijsko zavoro, se, kot kaže, ne bodo uresničila. »Sem zagovornik konkurenčnosti in privatizacije,« pravi Jazbec. A prodajal bo lahko le naložbe, ki so za to predvidene v strategiji. Katera podjetja bi lahko prihodnje leto iskala novega lastnika in ali bo med njimi, denimo, tudi Telekom Slovenije, naj bi bilo znano do konca novembra, ko mora SDH pripraviti letni načrt upravljanja.

V upravi SDH bosta ob njem sedeli še dve dami. Jazbec je z ekipo zadovoljen, čeprav se še spoznavajo. Poudarja, da je ženskam treba dati priložnost za vodilna mesta v ­gospodarstvu.

»Moja želja je, da bi s svojim delovanjem, upravljanjem in pri privatizaciji družb delovali tako, da bomo lahko dvigovali ugled SDH kot profesionalnega upravljavca,« pojasnjuje novi šef SDH. Upravljanje državnega premoženja predstavlja moč in denar, zato je bilo tudi vse doslej predmet poželenja raznih interesnih skupin in omrežij. Za zdaj se zdi, da se tudi tokratno kadrovanje temu ni povsem izognilo, nova ekipa bo zato lahko dokazala nasprotno le s trdim in dobrim delom.