Portret tedna: Frank Stronach

Utemeljitelj Magne in konjerejec. Iz njegovih hlevov prihajajo konji, ki so zmagovali na največjih ameriških dirkah.

Objavljeno
20. oktober 2017 14.24
Ali Žerdin
Ali Žerdin

Na dogodku pri Hočah, kjer so slovenski politiki in avstrijski gospodarstveniki pljunili v roke ter vihteli lopate, da bi s tem simbolično ponazorili začetek gradnje Magnine lakirnice, ga ni bilo. Frank Stronach je namreč v tistih letih, ko potovanja človeku niso več v posebno veselje. Hkrati pa se je pred petimi leti umaknil iz poslovnega sveta. Tudi funkciji častnega predsednika upravnega odbora Magne International se je odrekel, delnice podjetja, ki ga je postavil, da je prodal. Na Floridi je kupil posestvo, ki meri slabih 400 kvadratnih kilometrov, na posestvu pa krave, ki bodo nekoč postale zrezek, prežvekujejo sočno, neoporečno travo. V Kaliforniji, pri Los Angelesu, ima nekaj hipodromov za konjske dirke in hlevov. Sicer pa živi v kanadskem mestecu Aurora, provinci Ontario, ter v avstrijskem Oberwaltersdorfu. In četudi je Stronach delnice Magne prodal, je njegov duh v podjetju, ki ga je ustanovil leta 1957, še vedno prisoten. Utemeljitelj korporacije za seboj pusti nekakšen DKN. Predvsem pa je tudi danes Frank Stronach zelo bogat človek. Po podatkih revije Forbes je njegovo premoženje trenutno vredno kakšno milijardo in pol ameriških dolarjev, s čimer se uvršča med 1500 najbogatejših ljudi na planetu. V Kanadi je uvrščen med prvih trideset.

Frank Stronach ima dvojno državljanstvo, kanadsko in avstrijsko. Rodil se je leta 1932 v avstrijskem delu Štajerske. V rosnih letih se je kot vajenec izučil za orodjarja, leta 1954 pa je odpotoval v Kanado. Po selitvi iz Montreala v Ontario je pri 25 letih aktiviral svoj podjetniški talent. V Torontu je ustanovil družbo Multimatic Investments, ob koncu šestdesetih let pa je prevzel proizvajalko avtomobilskih delov Magno Electronics. Po prevzemu je imenu Magna dodal besedo International.

Potem je imperij širil. V Afriki in Avstraliji Magna ni prisotna, sicer pa posluje na vseh celinah. V Severni Ameriki Magna danes velja za največjo proizvajalko sestavnih delov za avtomobilsko industrijo. Brez delov, ki jih proizvajajo v Magni, bi se ustavili veliki trije, General Motors, Ford in Chrysler.

V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je Magna International začela investirati tudi v Stronachovo rodno Avstrijo. Avstrijska podružnica Magne je ob koncu devetdesetih let prevzela graško družbo Steyr-Daimler-Puch, ki je veljala za steber avstrijske vojaške in transportne industrije. Od leta 2001 se družba imenuje Magna Steyr, proizvajajo pa dele za svetovni avtomobilski trg in sestavljajo nekaj prestižnih vozil, denimo beemveje in mercedese serije C. In štajerska Magna je en krak postavila v Hočah.

Ob tem, da je Stronach sistematično širil poslovni imperij - najprej kot glavni izvršni direktor, pozneje kot predsednik upravnega odbora -, je poskrbel tudi za dobre stike s politiko. V osemdesetih letih prejšnjega stoletja je podpiral kanadsko liberalno stranko. Celo na parlamentarnih volitvah je kandidiral, vendar v kanadski parlament ni bil izvoljen. Več uspeha je imela njegova hči Belinda; za funkcijo v kanadskem parlamentu se je uspešno potegovala kot kandidatka konservativcev, potem pa je prestopila k liberalcem. Mimogrede, Belindin prvi mož Donald J. Walker je danes glavni izvršni direktor Magne International. Pozneje se je Belinda Stronach poročila z večkratnim olimpijskim zmagovalcem v hitrostnem drsanju Johannom Olavom Kossom, a se je tudi z njim razšla.

Kot prišlek iz srednje Evrope se je moral Frank Stronach sam postaviti na zemljevid severnoameriške elite. Razumel je, da poslovni imperij in dobre politične zveze niso nujno dovolj. Zato je za dvig prestiža v Severni Ameriki poskrbel tudi tako, da je imel v hlevu nekaj elitnih konjev, ki so zmagovali na najuglednejših dirkah. Kot vzreditelju zmagovitih konjev mu je večkrat pripadla čast, da je segel v roko britanski kraljici Elizabeti, sicer pokroviteljici dirke v Torontu.


Položitev temeljnega kamna za Magnino lakirnico v Hočah. Foto: Tadej Regent/Delo

Vendar konjske dirke niso edini šport, v katerega je investiral Stronach. V letih, ko je utrjeval avstrijsko vejo svojega poslovnega imperija, je znatno količino denarja zmetal v nogomet. Kupil je dunajski nogometni klub Austria Wien. Zagotovil mu je izjemno ugleden proračun, kljub temu pa je bil nekoliko razočaran, ker je dunajski klub v času, ko mu je predsedoval, osvojil le dva naslova.

A ni bil zgolj lastnik nogometnega kluba. Leta 1998, v obdobju, ko je imperij razširil na Avstrijo, je postal tudi lastnik prve avstrijske nogometne lige. Naslednja leta je bil tako Stronach dvojni nogometni funkcionar: bil je lastnik nogometne lige in hkrati kluba, ki se je resno potegoval za osvojitev prvenstva.

Že ob koncu devetdesetih let 20. stoletja so se pojavili prvi namigi, da bi Stronach del poslov lahko prenesel tudi v Slovenijo. Namig, da bi Magna nekje med Ptujem in Mariborom postavila obrat za sestavljanje avtomobilov, je najbrž v obtok poslal sam Stronach, saj si je s tem izboljšal pozicije med pogajanji z avstrijskimi sindikati.

In če je Stronach prvo desetletje 21. stoletja svoj položaj v avstrijski družbi gradil z industrijsko dejavnostjo in nogometom, je v drugem desetletju ponovil vajo, ki jo je testiral v Kanadi. Ogrel se je za politiko. Na začetku tega desetletja je postavil stranko, ki se je imenovala po njem - Team Stronach. Tako kot v nogomet je tudi v politiko investiral nekaj deset milijonov evrov, na kandidatne liste pa je nanovačil nekaj zvenečih imen. Program stranke je bil brkljarija desnega populizma, gospodarskega liberalizma in evroskepticizma. Stranka se je med drugim zavzemala, da bi Avstrija izstopila iz evroobmočja. Stranka je imela sedež kar v Oberwaltersdorfu, na naslovu Magna Straße 1, kjer je sicer tudi sedež avstrijske podružnice Magne.

Leta 2013 je stranka Team Stronach na parlamentarnih volitvah zbrala dobrih pet odstotkov glasov, enajst strankinih kandidatov - vključno z ustanoviteljem Frankom Stronachom - pa je sedlo v klopi avstrijskega zveznega zbora. No, utemeljitelj stranke je kot poslanec zelo hitro odstopil. Njegovo mesto v zveznem parlamentu pa je zasedla Ulla Weigerstorfer, v Avstriji in svetu bolj znana po tem, da je leta 1987 zmagala na svetovnem lepotnem tekmovanju.

Na zadnjih avstrijskih parlamentarnih volitvah stranka Team Stronach ni kandidirala, temveč se je razpustila.

Utemeljitelj stranke in Magne International Frank Stronach - rodil se je kot Franz Strohsack - pa se v dneh, ko pri Hočah raste nova lakirnica, veseli, ker se njegovi plemeniti konji pasejo sredi Kentuckyja, na poljanah, kjer je trava eko in bio.