F1: po osmi zmagi je četrta krona za Vettla le še vprašanje časa

Zmagovalec dirke formule 1 za VN Južne Koreje je Nemec Sebastian Vettel, ki je tako še dodatno povečal prednost v SP.

06. oktober 2013 09.31
MOTOR-RACING-PRIX/
Š. Ro., Delo.si

Jeongam - Trikratni svetovni prvak v formuli 1 Sebastian Vettel (Red Bull) odločna stopa proti četrtemu naslovu. Zmagal je namreč tudi na dirki za VN Južne Koreje in tako še dodatno povečal prednost pred Špancem Fernandom Alonsom. Kdaj si bo dokončno zagotovil četrto zaporedno krono, je zdaj le še vprašanje časa. Za Vettla je to četrta zmaga zapored in osma v sezoni, tretjič je bil najboljpi tudi v Južni Koreji.

Drugo in tretje mesto sta v Jeongamu osvojila dirkača Lotusa Finec Kimi Räikkönen in Francoz Romain Grosjean. Na razburljivi dirki, na kateri sicer Vettel ni izpustil vodstva, je na stezo kar dvakrat zapeljal varnostni avto. Predčasno je nastope končal Avstralec Mark Webber, ki mu je zagorel dirkalnik.

»Rad počnem to, kar počnem. A za zdaj še ne razmišljam o naslovu. Še veliko točk je na voljo in tudi Fernando ima še možnost, da poseže v boj za vrh,» je strasti umirjal Nemec, pa čeprav je zdaj postal že serijski zmagovalec. Ne le na letošnjih zadnjih dirkah, ko je nepremagan že od konca avgusta v Belgiji, pač pa tudi v Jeongamu. Odkar so leta 2010 to dirkališče uvrstili na koledar dirk za SP, sta tu zmagovala le dva, Alonso (2010) in Vettel (2011, 2012, 2013).

»Dirka je bila zelo zanimiva. Start mi je dobro uspel, to pa je vedno pomembno. Na začetku sem bil najhitrejši, na koncu je bil Lotus za malenkost boljši. Tako da sem se moral kar potruditi, da sem ostal prvi, kar me zelo veseli,« je po zmagi povedal Vettel.

Znova suveren na štartu

Vettel je bil najboljši že v kvalifikacijah, potem ko je bil na treningih najhitrejši Britanec Lewis Hamilton. Slednji se je moral zadovoljiti z 2. štartnim mestom, sledila sta mu Avstralec Mark Webber, ki je zaradi kazni moral štartati  deset mest nižje, in Francoz Romain Grosjean. Peti je bil Nemec Nico Rosberg, Alonso, ki teoretično Vettla še lahko ogrozi na vrhu, pa je imel šesti čas kvalifikacijskega treninga.

Z odličnim štartom je Vettel znova pustil tekmece za seboj in si hitro nabral lepo prednost. Hamiltona je na drugem mestu prehitel Grosjean. Na četrto mesto se je z osmega mesta prebil Nico Hülkenberg, Alonso je bil peti, potem ko se je nejgov moštveni kolega Felipe Massa že v drugem ovinku zavrtel in ustavil.

Tudi po prvih postankih v boksih je Vettel ostal v vodstvu, prav tako sta na drugem in tretjem mestu ostala Grosjean in Hamilton, na četrto mesto se je prebil Rosberg.

Dirko je v 32. krogu prekinila ekplozija gume pri Sergiu Perezu, na stezo pa je zapeljal varnostni avto. Nadaljevanje je prineslo napredovanje Räikkönena. Le nekaj krogov za tem je znova prišlo do trčenja: zaletela sta se Webber in Sutil, Avstralčev Red Bull je celo zagorel. Webber jo je odnesel brez posledic, toda na stezi je bil znova varnostni avto. Tik preden se je umaknil je Räikkönen že napadel moštvenega kolega in se prebil na drugo mesto.

Vettel je nato v zadnjih krogih brez težav ohranil vodstvo, prav tako Räikkönen drugo mesto, končno tretje mesto je pripadlo Grosjeanu. Boj s Hamilton za četrto mesto je dobil Hülkenberg, šesti je končal Alonso.

Do lovorike že v Suzuki?

Pet dirk pred koncem sezone ima Vettel v skupni razvrstitvi 272 točk, najbližji zasledovalec Fernando Alonso  pa 77 manj. Sezona se bo nadaljevala že čez teden dni z dirko na Japonskem. V zanj izdelanem razpletu bi lahko Vettel skupno lovoriko proslavljal že čez teden dni, če bo tudi na Japonskem zmagal, Alonso pa ne bo boljši kot osmi; Španec, prva Ferrarijeva violina, je bil namreč danes le šesti. V SP je za vodilnima, ki imata 272 oziroma 195 točk, zdaj tretji Räikkönen s 167, na četrto mesto je zdrsnil Lewis Hamilton - danes je bil peti - s 161, Webber je ostal pri 130 točkah na petem mestu.