F1: Button po množični nesreči do druge letošnje zmage

Na dirki za VN Belgije se je zmage veselil Jenson Button, Romain Grosjean je bil ostro kaznovan zaradi nesreče.

02. september 2012 09.40
02. september 2012 10.59
MOTOR-RACING-PRIX/
D. O., Delo.si

Spa-Franchorchamp - Po petih tednih premora so na svoj račun vnovič prišli ljubitelji formule ena, saj je bila na sporedu zanimiva dirka za VN Belgije. Že pred prvim ovinkom je namreč prišlo do množične nesreče, ki se je k sreči končala brez poškodovanih, vse skupaj pa je bila voda na mlin Jensonu Buttnu (McLaren), ki je na slovitem Spa-Franchorchampu prišel do druge letošnje zmage.

Drugo mesto je osvojil aktualni prvak Sebastian Vettel (Red Bull), na zmagovalni oder pa je stopil še Kimi Raikkonen. Nemec je lahko izjemno zadovoljen s svojim uspehom, saj je bil prav tako vpleten v nesrečo, a se je uspel prebiti do boksov in na koncu dosegel vrhunski rezultat.

»Priti do zmage na tako posebnem dirkališču, kjer vodiš vse od trenutka, ko se ugasnejo loči in do zadnjega zamaha z zastavo, je zagotovo poseben trenutek. Za menoj ni ravno najboljša sezona. Sedaj si bomo vzeli nekaj trenutkov za slavje, nato pa nas že čaka odhod v Monzo, kjer bomo skušali ponoviti ta dosežek,« je dejal Button, ki je prišel do 14. zmage v karieri.

Alonso bi bil v hudi nesreči skoraj ob glavo

Britanec si je v soboto prvič po letu 2009 priboril najboljši štartni položaj in v Belgiji vodil praktično od štarta do cilja. Velika osmoljenca dirka sta bila vodilni v skupnem seštevku Fernando Alonso (Ferrari), Lewis Hamilton (McLaren) in Sergio Perez (Sauber), ki so pa nesreči predčasno zaključila dirko.

Vse skupaj je zakuhal Romain Grosjean (Lotus), ki je na štartni ravnini pred prvim ovinkom zaprl pot Hamiltonu, po njunem rahlem trčenju pa je prišlo do pravega kaosa. Francoz je namreč zletel preko Pereza in tudi Alonsa, a so jo vsi dirkači odnesli brez resnih poškodb - naslednje štiri kroge je bil na stezi varnostni avto. Dirkač McLarna je po nesreči besno stopil do Grosjeana in mu povedal nekaj krepkih, najbolj zadovoljen ni bil niti Alonso.

Kazen za Grosjeana

26-letni dirkač Lotusa Romain Grosjean je bil zaradi spornega manevra po dirki tudi kaznovan s tekmo prepovedi nastopanja, plačati pa bo moral tudi 50.000 evrov finančne kazni. Tako ne bo mogel nastopiti na naslednji dirki SP v Monzi, naslednji vikend pa ga bo zamenjal Jerome D'Ambrosio.

Zaradi prehitrega štarta je bil še devetič letos kaznovan tudi Venezuelec Pastor Maldonado, ki bo naslednji vikend dirko na VN Italije v Monzi začel z deset mest nižjega izhodišča, kot ga bo dosegel v kvalifikacijah. Dirkač Williams je kazen dobil zaradi prehitrega starta (kazen petih mest) in kazen petih mest zaradi poznejše nesreče, ko se je zaletel z Nemcem Timom Glockm (Marussia).

Med tragične junake dirke lahko štejemo tudi Michael Schumacherja, ki je bil vse do deset krogov pred koncem v igro za zmagovalne stopničke na svoji jubilejni 300. dirki. Toda njegov Mercedes oziroma bolje rečeno pnevmatike niso zdržale do konca belgijske preizkušnje, zato je bil Nemec prisiljen v nov postanek v bokse, po katerem je izgubil precej mest ter končal kot sedmi.

Alonso ima sicer skupno 164 točk, drugi je Vettel s 140, tretji pa Avstralec Mark Webber s 132.