Gajserja težave iz prve vožnje niso zmedle

Slovenski motokrosistični as je po 15. dosežku prve proge na mivki v Lommelu v drugo prepričljivo opravil s tekmeci.

31. julij 2016 15.13
Tim Gajser

Lommel - Ni zaman slovenski motokrosistični as na hondi Tim Gajser, ki je pred dnevi podpisal pokroviteljsko pogodbo z enim največjih sponzorjev v tem športu, svetovno uveljavljenim proizvajalcem energijskih napitkov, pred štirinajstim dejanjem sezone svetovnega prvenstva v kraljevskem razredu MXGP, veliko nagrado Belgije v Lommelu, svaril, da mu tamkajšnja podlaga, droben pesek oziroma mivka, med vsemi najmanj ustreza. Na današnji prvi progi se po številnih težavah ni znašel in je s petnajstim časom dosegel najslabšo uvrstitev posamične vožnje letos, ga je pa spodrsljaj podžgal, da je na drugi progi suvereno in z naskokom odpravil vso konkurenco, skupno za zasedel peto mesto na dirki. Šele prvič letos je ostal brez stopničk.

Pretekla dva dneva je 19-letni najstniški fenomen iz Pečk opravil z odliko. Na prostem treningu in v kvalifikacijah je bil najhitrejši, na uradnem treningu drugi, zgolj za domačim adutom Jeremyjem van Horebeekom, tudi na današnjem dopoldanskem ogrevanju je bil debele pol sekunde pred vsemi. Na prvi dirki pa ni najbolje izkoristil ugodnega štartnega položaja, v prvem zavoju so ga tekmeci izrinili na rob proge, hitro je padel na deseto mesto, se nato do konca enajstega kroga spet zavihtel v bližino vrha, na četrto mesto, in ko se je zdelo, da se utegne vnovič vmešati v igro za najboljšo trojico, so se težave začele stopnjevati, pri padcu (že drugem v vožnji) mu je ugasnil tudi motor, zaradi česar je zdrsnil krepko nazaj, na 16. mesto. V finišu je eno mesto še pridobil.

S tem je vpisal novih šest točk za svetovno prvenstvo in ostal prepričljivo vodilni, še posebej, ker je tudi njegov glavni tekmec, prekaljeni Italijan Antonio Cairoli (KTM), zasedel zgolj šesto mesto (tedaj je bilo med njima natanko 100 točk razlike), končal pa tik za branilcem naslova, Francozom Romainom Febvrejem (yamaha), ki je v zadnjih dveh krogih izgubil dve mesti. Zmage, tretje zaporedne v posamični vožnji v tej sezoni, se je veselil Nemec Maximilian Nagl (husqvarna), ki je prvega zasledovalca, Britanca Shauna Simpsona (KTM), pustil za seboj za devet sekund, tretjeuvrščeni domači as Kevin Strijbos (suzuki) je bil skoraj 14 sekund zadaj, Gajser pa je zaostal minuto in 23 sekund. Drugi slovenski predstavnik Jernej Irt (yamaha) je ostopil trinajst krogov pred koncem.

Tim Gajser je pokazal dva različna obraza. Foto: Honda Pro Racing.

Druga vožnja spet zmagovita

V drugo pa ni Tim ničesar več prepustil naključju. S štarta se je pognal še bolj odločno kot prvič, prišel v prvi zavoj kot vodilni in si že do konca uvodnega kroga zagotovil dve sekundi zaloge pred prvim zasledovalcem Cairolijem, čeravno ga je dvakrat na mivki pošteno vrglo. Makolčan je še naprej pritiskal do konca in, kot je že v navadi, držal vrhunski ritem vse do trenutka, ko si je nabral več kot sedem sekund naskoka pred italijanskim veteranom. Odtlej je pretkano nadzoroval dogajanje za svojim hrbtom in ko je Antonio naposled uvidel, da mimo slovenskega mladeniča na hondi ne more več, je tudi sam upočasnil ritem in se zadovoljil z drugim mestom. S tem je razlika med njima v skupni razvrstitvi sezone spet poskočila na več kot sto točk, zdaj ima Gajser 103 točke naskoka pred zadnjimi štirimi letošnjimi preizkušnjami. Naslednja bo na sporedu že prihodnji konec tedna v švicarskem Frauenfeldu.

Skupno je tako 19-letnik iz Pečk nabral 31 točk in na preizkušnji zasedel peto mesto, za najboljšo trojico pa zaostal šest točk. Doslej je v sezoni dobil natanko polovico vseh voženj (14/28), tokrat pa je lahko ponosen tudi na to, da je v drugo Febvreja, ki je imel resda težave, ugnal za cel krog. Cairoliju so tri točke zmanjkale do zmage (37 točk), ki se je je zares iskreno veselil belgijski voznik na suzukiju Kevin Strijbos. Prekaljeni 30-letnik je sploh prvič v karieri opravil z vso konkurenco pred domačim pragom, na novo zmago med elito pa je čakal kar devet sušnih let. Drugo mesto je zasedel najhitrejši v prvi vožnji Nagl, ki je bil prekratek za pičlo točko. Jernej Irt, ki je padel že na prvi progi, je po težavah odstopil tudi na drugi in tako ostal brez sleherne točke. Že prihodnji konec tedna pa se bo med elito vrnil še tretji slovenski motokrosist Klemen Gerčar.