Moto gp: Marquez po diskvalifikaciji še brez naslova

Dirko razreda moto gp za VN Avstralije je na Phillip Islandu dobil Španec Jorge Lorenzo (Yamaha).

20. oktober 2013 09.56
MOTO-PRIX-AUS
Š. Ro., Delo.si

Phillip Island - Vodilni v svetovnem prvenstvu elitnega motociklističnega razreda Španec Marc Marquez (Honda) na dirki na Phillip Islandu še ni osvojil naslova prvaka. Z zmago na VN Avstralije je zaostanek za njim zmanjšal rojak Jorge Lorenzo (Yamaha), mladega Marqueza pa so diskvalificirali. Španec je brez uvrstitve ostal, ker je prepozno zavil v bokse na obvezno menjavo motociklov, ki jo je vodstvo dirke predpisalo zaradi prevelike obrabe pnevmatik.

Na 16. dirki sezone elitnega razreda moto gp je bil drugi njegov rojak Dani Pedrosa (Honda), tretji pa Italijan Valentino Rossi (Yamaha).

Velika napaka Honde

Marquez ima v skupni razvrstitvi pri 298 točkah, Lorenzo jih ima zdaj 280. Tretji je Pedrosa z 264. Mladi Španec bi moral danes osvojiti le osem točk več od Lorenza, pa bi si že zagotovil naslov, a v Marquezovi ekipi so naredili napako, ki je mladega Španca stala vsaj tretjega mesta. Lorenzo je zdaj spet v precej boljšem položaju.

Prireditelji so dirko skrajšali s prvotno predvidenih 26 krogov na 19, saj so se bali, da Bridgestonove pnevmatike ne bodo zdržale celotne dirke na novi asfaltni podlagi dirkališča Phillip Island. Marquez pa je na progi ostal krog dlje kot tekmeci, a je že čez dva kroga zagledal črno zastavo s svojo številko, kar je pomenilo, da je z diskvalifikacijo dirke zanj konec.

Lorenzo: Vse je še odprto

Brez Marqueza je bil Lorenzo razbremenjen v boju za zmago, Pedrosa pa se je zadovoljil z drugim mestom in 20 točkami ter ni brezglavo napadal. Bolj razburljiv je bil boj za tretjo stopničko, ko je Valentino Rossi šele na koncu ugnal Britanca Cala Crutchlowa in Španca Alvara Bautisto.

»Danes je bila dirka povsem nora, nekaj popolnoma drugačnega kot običajno. Dobil sem 25 točk, največ, kolikor je bilo mogoče in v skupnem seštevku je zdaj še vse odprto. A bo zelo težko, bomo videli, kaj se bo zgodilo v Motegiju,» je po zmagi dejal Lorenzo.

Tudi veteranu Rossiju se je dirka zdela zanimiva: »Bilo je kar zabavno. Ne le moj boj za tretje mesto, ampak tudi postanek v boksih. Kot bi imeli tudi mi delček formule 1.«

Sezona se bo nadaljevala čez teden dni z dirko v japonskem Motegiju, zadnja dirka pa bo v Valencii 10. novembra.

Espargaro in Rins

Na dirki svetovnega motociklističnega prvenstva v avstralskem Phillip Islandu sta v šibkejših razredih moto2 in moto3 slavila Španca Pol Espargaro in Alex Rins. V moto2 sta bila na zmagovalnem odru še Švicar Thomas Lüthi in Španec Jordi Torres, v moto3 pa sta popoln španski uspeh dopolnila Maverick Vinales in Luis Salom.

V skupnem seštevku dve dirki pred koncem sezone v moto2 vodi Espargaro z 240 krogov, drugi je Britanec Scott Redding z 224, tretji pa Španec Esteve Rabat (204). V razredu moto3 pa ima vodilni Salom 300 točk, Rins 295, Vinales pa 278.