Moto gp: Jorge Lorenzo tretjič svetovni prvak!

Yamahin španski motociklist je z zmago na zadnji dirki sezone v skupnem seštevku Rossija pustil 5 točk za seboj.

08. november 2015 11.05
08. november 2015 12.00
MOTO-ESP-PRIX-VALENCIA-MOTOGP
J. P., Delo.si

Valencia - Yamahin španski motociklist Jorge Lorenzo se veseli tretjega naslova svetovnega prvaka v razredu moto gp. Za svojo tretjo lovoriko (po letih 2010 in 2012) je z vso konkurenco opravil na zadnji preizkušnji sezone, veliki nagradi Valencie, s čimer je osvojil končnih 330 točk oziroma pet več od glavnega tekmeca, sicer pa moštvenega kolega Valentina Rossija. Ta je moral, kot je znano, kazensko začeti povsem iz ozadja, že v prvi polovici dirke se je prebil vse do četrtega mesta, mimo najhitrejše španske trojice pa ni mogel več, zato se mu je izjalovil poskus osvojiti še jubilejno deseto šampionsko lovoriko, osmo v kraljevskem razredu.

»Težko se je bilo zbrati, bilo je veliko pritiska. V zadnjih krogih niti nisem več vedel, koliko je do konca, sem se pa osredotočil na to, da ostanem zbran in končam dirko. Naredil sem veliko delo, ne samo jaz, celotna ekipa je delovala odlično. Hvala Yamahi, ponosen sem na to, kar smo dosegli,« je strnil vtise Lorenzo, ki se je tako veselil sedme zmage v sezoni, od vseh je bila verjetno daleč najčistejša, saj je dominiral že v včerajšnjih kvalifikacijah z epsko odpeljanim rekordnim krogom, danes pa je - brez enega samega prestanka - vodil od začetka do konca. Resda se je imela v zadnjih krogih zgoditi prava drama, saj sta mu za ovratnik dihala oba rojaka pri Hondi, Marc Marquez in Dani Pedrosa, mimo njega pa nista mogla (bržkone pa se bo našel tudi kdo, ki bo dejal, da nista hotela) švigniti. Sta pa oba končala na stopničkah.

Če bi oba rojaka Jorgeja pustila za seboj, Rossi pa bi zadržal četrto mesto, bi se naposled najbolj smejalo Italijanu, saj bi ubranil delček prednosti, ki jo je imel pred štartom (7 točk). Druga možnost za prekaljenega doktorja pa je bila, da bi v primeru Lorenzove zmage zasedel drugo mesto, kar bi mu ravno tako zadostovalo za naslov. Vendar pa se ni niti pognal v lov za trojico pred seboj, temveč je zgolj potrpežljivo čakal na morebitno napako španske trojice. In kaj je prejel za nagrado? Najbolj gromek aplavz na dirkališču v Valencii, še glasnejšega kot vsi trije domači aduti. Zanimivo: Lorenzo, ki je dobil vse štiri letošnje dirke na španskih tleh, je sezono končal z enakim številom točk kot predlani, le da se tedaj z lovoriko ni okitil (speljal mu jo je Marquez), tokrat pač.

POTEK DIRKE

Več kot 100.000 motociklističnih navdušencev je v čudoviti vremenski kulisi na dopoldanskem ogrevanju videlo superiornega padlega branilca naslova Marca Marqueza, oba Yamahina aduta sta bila blizu: Jorge Lorenzo je vpisal drugi, Valentino Rossi pa četrti čas. A to ni pomenilo nič, saj se je odločalo izključno na popoldanski osemnajsti preizkušnji v sezoni. Prekaljeni Italijan ni prvič štartal povsem iz ozadja, enako se mu je zgodilo leta 2004 v Katarju, ko je že v uvodnem krogu pridobil 14 mest. Tokrat tako uspešen ni bil, se je pa že v tretjem krogu prebil v udarno deseterico.

Eno mesto je pridobil tudi na račun Hondinega Britanca Cala Crutchlowa, ki je moral štartati celo za njim, v četrtem krogu pa tudi na račun Ducatijevega Italijana Andree Iannoneja, ki je s četrtega mesta zletel v pesek in na najslabši možen način končal uspešno sezono. V ospredju se ni zgodilo nič razburljivega: Lorenzo je izkoristil najboljši štartni položaj, zadržal mesto na čelu kolone in že po uvodnem kolu nekoliko pobegnil obema Hondinima Špancema, Marquezu in Daniju Pedrosi, ki sta se dajala med seboj, kar je bila voda na mlin vodilnemu dirkaču.

Po šestih krogih je bil Valentino že na sedmem mestu, a imel pred seboj dirkače, s katerimi ni mogel več opraviti z levo roko, za nameček je bilo pred njim kar pet Špancev, nacionalno monotonost v ospredju je razbijal zgolj četrtouvrščeni Italijan Andrea Dovizioso. Ta je za vodilno trojico zamujal že debelih osem sekund in pol. Ravno po tretjini dirke, dolge 30 krogov, je italijanski stari maček najprej smuknil mimo prvega brata Espargaro, Pola, krog pozneje pa še mimo drugega, Aleixa, pred seboj je imel torej rojaka Doviziosa, s katerim ni v najboljših odnosih in ki se je pred finalno dirko najbolj glasno zaklinjal, da slovitega rojaka ne bo spustil predse brez boja.

Toda devetkratni šampion ni potreboval dolgo, da je pridobil še eno mesto, 18 krogov pred koncem je bil torej že četrti, odtlej pa je lahko le še spremljal dogajanje pred seboj in upal, da se Lorenzu načrt vendarle izjalovi. Razlika med tretjeuvrščenim Pedroso in četrtim Rossijem je bila več kot enajst sekund, je pa Marquez vse bolj dihal za ovratnik vodilnemu rojaku, ki ni želel tvegati odstopa, s katerim bi avtomatično izpadel iz dvoboja za naslov prvaka, lovoriko pa na ta način prepustil doktorju. Po polovici preizkušnje je bil vrstni red takšen: 1. Lorenzo, 2. Marquez, 3. Pedrosa, 4. Rossi.

Rossi se ni brezglavo zagnal v napad na vodilno trojico, vozil je svojo dirko, niti ni manjšal zaostanka za tekmeci pred seboj. Po dveh tretjinah preizkušnje ni bilo pri vrhu nikakršnih sprememb, je pa tik za tem pospešil tretjeuvrščeni Pedrosa, ki je bil šest krogov pred ciljem le še sekundo in pol za moštvenim kolegom in rojakom Marquezom. Vodilna španska trojica je bila stisnjena v manj kot dve sekundi, Dani je nazorno kazal, zakaj je dobil dve od prejšnjih treh dirk svetovnega prvenstva. Postajalo je vse bolj razburljivo in vedno bolj vroče, kot se je za finiš razgrete sezone tudi spodobilo.

Tri kroge pred koncem je bila vodilna trojica že povsem skupaj, stlačena v zgolj pol sekunde. Zadnja dva kroga nista bila prav prijetna za navijače s slabim srcem, oba podivjana Hondina Španca sta se zaganjala proti vodilnemu rojaku pri Yamahi, ki pa je hladnokrvno vzdržal pritiske, se veselil zmage in posledično tretjega naslova svetovnega prvaka, po letih 2010 in 2012. Na zmagovalni oder sta za popolno špansko veselico v Valencii skočila še Marquez in Pedrosa, prav tako pa je svoje delo z odliko opravil Valentino, a iz ozadja višje kot do četrtega mesta pričakovano ni mogel napredovati.