MotoGP: Lorenzo mimo Pedrose do zmage v Barceloni

Zmagovalec dirke razreda motoGP za VN Katalonije je Španec Jorge Lorenzo (Yamaha). Na stopničkah še dva Španca.

16. junij 2013 15.46
MOTO-PRIX-ESP-GP
Š. Ro., Delo.si

Barcelona - Na dirkališču Montmelu v Barceloni je dirko SP v kraljevskem razredu motoGP dobil Španec Jorge Lorenzo (Yamaha). Svetovni prvak je večino dela opravil že opravil na štartu, ko se je že pred prvim ovinkom prebil mimo rojaka Danija Pedrose (Honda). Najboljši v kvalifikacijah je na koncu končal na drugem mestu, tretji je bil še en Španec Marc Marquez (Honda).

S prvega štartnega mesta je dirko začel Pedrosa, ki je včeraj v kvalifikacijah postavil tudi novi rekord steze - 1:40,893. Drugi je dirko začel Britanec Cal Crutchlow (Yamaha), tretji pa Lorenzo (Yamaha). Prav slednji je najbolje začel dirko in se že v prvem ovinku prerinil mimo rojaka na prvo mesto.

Odlično je štartal tudi Marquez, ki se je s šestega prebil na tretje mesto. Italijan Valentino Rossi (Yamaha), ki je bil najhitrejši na treningu se je na petem mestu držal vodilne skupine. Po odstopu Crutchlowa je napredoval še mesto višje.

Vrstni red se do konca ni spremenil. Marquez je pet krogov pred koncem začel z napadi na Pedroso in bil že povsem blizu, da mu odvzame drugo mesto, ko je nekoliko zdrsnil in se komaj obdržal na motorju. Upal je vse do zadnjih metrov, a se nato zadovoljil na tretji stopnički zmagovalnega odra.

»Vedel sem, da bo štart zelo pomemben. Nisem si smel privoščiti, da bi Pedrosa oddrvel mimo mene. Imel sem srečo in dejansko sem lahko švignil mimo njega, čeprav mi je bil še kar nekaj časa povsem za petami. Šele po polovici dirke sem se lahko malce sprostil. Sicer pa je bila dirka zaradi vročine prava nočna mora,« je povedal Lorenzo, ki je v Barceloni zmagal že leta 2010.

Lorenzo je tako prišel do svoje tretje zmage v tej sezoni in tako zmanjšal zaostanek za vodilnim Pedroso, slednji ima zdaj 123, Lorenzo pa 116 točk.

Sezona se bo s sedmo dirko nadaljevala čez 13 dni v nizozemskem Assnu.

V moto2 Espargaro, v moto3 Salom

V razredu moto2 je danes zmagal Španec Pol Espargaro (Kalex Honda). V Montmelu je bil drugi njegov rojak Esteve Rabat (Kalex Honda, +0,081), tretji pa Švicar Thomas Lüthi (Suter, +6,264). Po šesti dirki sezone svetovnega prvenstva je Espargaro napredoval na skupno drugo mesto in ima 35 točk zaostanka za vodilnim Britancem Scottom Reddingom (Kalex Honda), ki je bil tokrat četrti (+9,061).

V najšibkejšem razredu je bil najboljši Španec Luis Salom (KTM). Drugi je bil njegov rojak Alex Rins (KTM, +0,211), tretji pa še tretji Španec Maverick Vinales (KTM +0,634). Po šesti dirki sezone za SP ima Salom v skupnem vodstvu 127 točk, drugi je Vinales (122), tretji pa Rins (101).