Nico Rosberg bo pri Mercedesu do konca leta 2018.

22. julij 2016 21.28
German Formula One driver Nico Rosberg of Mercedes controls the ball prior to the first free practice session for the Formula One Hungarian Grand Prix on the Hungaroring circuit, in Mogyorod, north-east of Budapest, Hungary, Friday, July 22, 2016. The
Peter Zalokar
Budimpešta – Pičla točka deli Nica Rosberga in Lewisa Hamiltona na vrhu seštevka svetovnega prvenstva v formuli 1. Svetovni prvak Hamilton je bolj vroč, zmagal je na štirih od zadnjih petih dirk, a morda bo Nemcu dodaten pospešek dalo podaljšanje pogodbe z Mercedesom. To bo pokazala jutrišnja dirka za VN Madžarske, ki bo zaznamovala vstop v drugo polovico sezone (11. od 21).

Vse bolj egocentrična Rosberg in Hamilton nista ravno najboljša prijatelja, večkrat sta si že skočila v zelje v boju za primat, a očitno bosta morala shajati skupaj vsaj do konca sezone 2018, dokler ju veže pogodba z najboljšim moštvom zadnjih let. Mercedes je objavil videoposnetek podpisa in fotografijo nove pogodbe, zraven katere je pisalo: »Podpisano, zapečateno, dostavljeno.« Lahko bi dodali še ščepec olajšanja, saj se Rosbergu odslej ne bo več treba ubadati s skrbjo glede svoje prihodnosti, potem ko so pogovori o podaljšanju sodelovanja trajali kar nekaj mesecev, Rosberg pa je pooblastil nekdanjega dirkača Gerharda Bergerja, da se je sam lahko posvetil dirkanju.

»Nico je od leta 2010, ko smo se vrnili v F1, osrednji člen 'srebrnih puščic' in je odigral ključno vlogo pri naših uspehih,« so sporočili iz Mercedesa, ki ga je zastopal vodja moštva Toto Wolff. Rosberg je v tem obdobju zmagal na 19 dirkah, vendar se mu naslov prvaka izmika. Če v tej sezoni ne bo boljši od Hamiltona, bodo frustracije samo še naraščale. Ko je dobil prve štiri dirke, si ni mogel misliti, da bo že pred polovico sezone njegova prednost 43 točk skopnela zgolj na eno samo. Toda trikratni svetovni prvak Hamilton je dobil zalet, osvojil zadnji dve dirki, nazadnje je bil prepričljivo najboljši v domačem Silverstonu, kjer je Rosberg zaradi nasveta, ki ga je dobil iz garaže, dobil deset sekund pribitka, izgubil drugo mesto in ga prepustil mlademu Maxu Verstappnu: »O tem sploh ne razmišljam več. Imamo ljudi, ki se odločajo tako, kot mislijo, da je prav. Dobil sem kazen in jo sprejel, pojasnilo je bilo razumljivo in zaupamo presoji Charlieja Whitinga (direktorja dirke, op. p.).«

Na zadnjih šestih dirkah je Rosberg samo enkrat stal na najvišji stopnički in verjame, da se bo negativni trend končal na Hungaroringu, kjer se bodo danes ob 14. uri začele kvalifikacije, dirka (70 krogov, 306,63 km) bo jutri ob istem času. Toda tradicija ne govori v njegov prid, na Madžarskem sploh še ni zmagal, Hamilton je že štirikrat, s čimer si deli prvo mesto z Michaelom Schumacherjem. Vendar Rosberg zaradi tega ne čuti dodatnega pritiska. »Do danes sem imel najboljšo sezono med vsemi vozniki. To je dejstvo, na katerega se bom osredotočil. Ne obremenjujem se niti s končnim razpletom. Zanima me samo naslednja dirka in zdaj je pred nami Madžarska. Dal bom vse od sebe in skušal zmagati. Prav nič se ni spremenilo, ker je moje vodstvo tako krhko.«

Mercedesova aduta sta v sezoni že trikrat trčila med seboj, dvakrat je nastala nepopravljiva škoda, vendar Rosberg zaradi tega ni v skrbeh niti ne čuti krivde. »Po vsaki dirki sem povedal, kar sem mislil, in stvari nočem pogrevati. Gremo naprej. Vesel sem, da sem tukaj na Madžarskem in upam na najboljše.« Zavrača tudi splošno prepričanje, da je zaradi nihajoče forme pri Ferrariju in Red Bullu prvenstvo postalo dirka dveh moštvenih tekmecev. Tretjeuvrščeni Kimi Räikkönen za prvim mestom zaostaja že za 62 točk. »Prezgodaj je še govoriti o tem. Ferrari in Red Bull sta imela vzpone in padce, toda do konca je še daleč,« pred preuranjenimi sklepi svari Rosberg, čigar podpis pogodbe tudi pomeni, da bodo vsa tri najboljša moštva v sezoni tudi v prihodnje zadržala svoje voznike.«