Španec Pedrosa zmagovalec francoskega Le Mansa

Dirko v elitnem razredu je Pedrosa dobil pred Britancem Crutchlowom in Špancem Marquezom.

19. maj 2013 17.03
APTOPIX France Moto GP
Š. Ro., V. V., Delo.si, STA

Le Mans - Španec Dani Pedrosa (Honda) je zmagovalec četrte letošnje dirke svetovnega prvenstva v motociklizmu. V elitnem razredu motoGP je v francoskem Le Mansu premagal Britanca Cala Crutchlowa (Yamaha), tretji je bil drugi Hondin voznik Španec Marc Marquez, ki je bil sicer najhitrejši v kvalifikacijah.

Branilec naslova Španec Jorge Lorenzo (Yamaha) je bil na dirki, ki so jo zaznamovale težke razmere in mokra podlaga, šele sedmi, njegov moštveni sotekmovalec, italijanski veteran Valentino Rossi, pa po padcu ob koncu dirke 12., potem ko je že držal stik z najboljšimi.

Novih 25 točk je Pedrosi pomagalo tudi do vodstva v SP, čeprav njegov mladi rojak Marquez ni daleč, ima le šest točk manj. Pedrosa ima 83 točk, Marquez 77, branilec naslova Lorenzo jih je zbral 66, četrti je zdaj s 55 točkami Crutchlow.

Slab štart Marqueza

Na mokri stezi in v občasnem dežju, ki je motil tekmovalce in poskrbel za precej padcev in zdrsov, je Pedrosa začel zadržano s šestega startnega mesta, Marquez pa je zapravil svoje prvo startno izhodišče in padel celo na osmo. Nekaj časa je bil tako v ospredju Andrea Dovizioso, blizu pa je bil tudi Crutchlow; Britanec je z zanesljivo in mirno vožnjo dosegel uspeh kariere, pa čeprav je po padcu v kvalifikacijah vozil celo poškodovan, s počeno golenico. Na koncu je prehitel Doviziosa in se prebil na drugo stopničko, kjer je tudi ostal, čeprav je iz ozadja nezadržno napadal Marquez.

Mladi up svetovnega motociklizma se ni predal in je po slabšem začetku napredoval iz kroga v krog. V zadnjih krogih se je povsem udomačil na progi, ki se je sušila, ter dosegal najboljše čase. Brez težav je ujel in prehitel Doviziosa in ga potisnil na četrto mesto, za napad na Crutchlowa pa mu je zmanjkalo nekaj krogov, a mu je ob koncu že skorajda dihal za ovratnik.

»Na začetku moja dirka ni bila najboljša, imel sem tudi težave z gumami. A najbolj pomembno je bilo, da sem obdržal stik in ostal v svojem ritmu. Na koncu je motor deloval odlično in lahko sem obdržal prednost,« je pot do uspeha opisal Pedrosa.

Zadovoljen je bil tudi Crutchlow, ki se je bal, da bo po padcu na treningih končal v bolnišnici, nazadnje pa je stopil celo na zmagovalni oder: »Zame je to fantastičen dosežek, pa tudi za mojo ekipo, saj je to njihova domača dirka. Nazadnje se je res dobro razpletlo, čeprav me je na koncu malo skrbelo, da me bo Marc ujel,« je dejal britanski dirkač.

V moto2 Redding, v moto3 Vinales

V šibkejših razredih sta zmagovalca iz Španije in Velike Britanije. V moto2 je Scott Redding premagal Finca Miko Kallia in Belgijca Xavierja Simeona, skupno ima Britanec zdaj 76 točk na prvem mestu SP. V najšibkejšem razredu moto3 pa je bil najhitrejši Maverick Vinales, za popoln španski uspeh sta poskrbela še Alex Rins in Luis Salom. Skupno pa je vrstni red zelo podoben, Vinales vodi z 90 točkami, Salom je drugi, Rins pa tretji.

Sezona motociklističnega SP se bo nadaljevala v italijanskem Mugellu 2. junija.