Zdravniki Schumija zadržujejo v umetni komi

Tudi 16 dni po smučarski nezgodi v Meribelu še ni jasno, kdaj bodo Michaela Schumacherja zbudili iz umetne kome.

Objavljeno
14. januar 2014 13.07
Posodobljeno
14. januar 2014 13.07
afp AUTO-PRIX-F1-BELGIUM-SPA
J. P., Delo.si
J. P., Delo.si

Grenoble - Tudi dobra dva tedna po tragični smučarski nesreči na neurejeni progi v Meribelu sedemkratnega svetovnega prvaka v formuli ena Michaela Schumacherja še vedno držijo v umetni komi v bolnišnici v Grenoblu, zdravniki pa pred kamere niso stopili že vse od druge novinarske konference nekaj dni po nezgodi. Vmes so le potrdili govorice, da se je Nemčevo stanje toliko izboljšalo, da ni več v smrtni nevarnosti, še vedno pa si ne upajo napovedati, kdaj ga bodo zbudili iz kome in kakšne posledice bo nosil v nadaljevanju življenja.

Može v belem zdaj čakajo temeljite preiskave Schumijevih možganov, s katerimi bi radi preprečili nadaljnje anomalije in okvare, v prvi vrsti notranje krvavitve in morebitne infekcije. Obenem želijo ugotoviti, kateri deli možganov so ostali nepoškodovani in kateri delujejo kolikor toliko nemoteno. Vnaprejšnjih ocen francoski zdravniki ne dajejo. Medijski pomp okrog Michaelove nesreče je sicer polegel po razkritju izsledkov preiskave okoliščin nesreče, ki pa so sprožili številna nova vprašanja, pomisleke in negotovosti. Po zadnjih uradnih poročilih izpred nekaj dni iz Grenobla je Schumacherjevo stanje še naprej »kritično, a stabilno

Vmes se je sicer oglasil vodja inštituta za nujno medicino v Hamburgu Heinz Peter Möcke, ki je kolege v Grenoblu pozval, naj ponesrečenca čim prej zbudijo iz umetne kome: »Prej ko se bo to zgodilo, prej bo njegovo telo spet lahko izvajalo osnovne funkcije, denimo dihanje. Predolgo obdobje v umetni komi lahko zavoljo anestetikov povzroči okvaro pacientovih jeter.« Anesteziolog Manfred Blobner pa je pojasnil: »Umetno komo je smiselno vzdrževati le toliko časa, dokler je to nujno potrebno. Če se bo pritisk v možganih stabiliziral, ga bodo zbudili.«

Obstaja namreč tudi nevarnost, da se bolnik iz kome, čeprav umetno povzročene, ne prebudi več. Njegovo telo namreč po tako drastičnih poškodbah vitalnih organov lahko ostane v naravni komi, možnosti okrevanja pa uplahnejo, če iz umetne zdrsne v pravo komo.