Atletsko SP: Američanom 13 zlatih odličij

V Portlandu se je končalo dvoransko SP, na katerem so si Američani priborili 23 odličij, od tega 13 zlatih.

21. marec 2016 00.25
M. Ž., STA
M. Ž., STA
Portland - V Portlandu se je končalo dvoransko svetovno prvenstvo v atletiki, kjer zaradi dopinške afere niso smeli tekmovati predstavniki velesile Rusije. Tako kot pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v Sopotu so tudi tokrat največ odličji osvojili predstavniki ZDA, Slovenija pa je s tremi predstavniki pričakovano ostala brez finala.

Gostiteljica ZDA je osvojila 13 zlatih, šest srebrnih in štiri bronaste kolajne, druga je bila Etiopija s po dvema zlatima in srebrnima ter bronasto kolajno - to sta bili tudi edini reprezentanci z več kot eno zlato kolajno - tretja pa je bila Francija s po eno zlato, srebrno in dvema bronastima odličjema. Kolajne je osvojilo 29 držav.

Zadnji dan prvenstva so zlate medalje osvojili med atletinjami na 800 m Francine Niyonsaba iz Burundija (2:00,01), na 3000 m Etiopijka Genzebe Dibaba (8:47,43), v skoku v višino Američanka Vashti Cunningham (1,96 m), njena rojaka Matthew Centrowitz in Marquis Dendy sta bila najboljša na 1500 m (3:44,22) in v skoku v daljino (8,26 m), na 3000 m je slavil Etiopijec Yomif Kejelcha (7:57,21), Jamajčan Omar McLeod pa na 60 m ovire (7,41). V štafetah na 4 x 400 m so bile najboljše Američanke (3:26,38) in Američani (3:02,45).

Slovenci brez finala

Slovenijo so na dvoranskem svetovnem prvenstvu zastopali Maja Mihalinec, Martina Tomič in Luka Janežič, ki so obstali v polfinalu.

Tomičeva je imela v teku na 60 metrov z ovirami 15. izid polfinala, Mihalinčeva v teku na 60 metrov 20. izid, Janežič pa je bil v polfinalu teka na 400 metrov diskvalificiran zaradi prestopa.

IAAF zaostrila norme za dvoransko SP

Mednarodna atletska zveza (IAAF) je ne le zelo zaostrila norme za dvoransko svetovno prvenstvo, ki so bile v skoraj vseh disciplina precej višje od olimpijskih, ampak je za tovrstna tekmovanja v dvorani tudi spremenila pravila v metih in skokih. Tako je denimo v suvanju krogle nastopilo 19 tekmovalcev, v skoku v daljino pa 16 tekmovalk, ki niso imeli kvalifikacij. Vsakdo je imel po tri skoke ali mete, prva osmerica nato še po dva poskusa v četrti in peti seriji, v finalni pa je nastopila le najboljša četverica.

Predsednik IAAF Sebastian Coe je ob koncu prvenstva dejal, da bo zveza nadaljevala z poskušanjem in uvajanjem novosti, da bi kraljico športov, ki jo v zadnjem obdobju pretresajo najhujši dopinški škandali v zgodovini, ponovno približala navijačem.