Atletsko SP: Kiprop tretjič zlat na 1500 metrov

Za konec svetovnega prvenstva v Pekingu sta veliki razočaranji pripravila Barbora Špotakova in Mutaz Essa Barshim.

30. avgust 2015 08.43
ATHLETICS-WORLD/
J. P., G. L., Delo.si

Peking - Petnajsto svetovno prvenstvo v atletiki je končano. V Pekingu so danes podelili še zadnjih sedem kompletov kolajn, za katere se slovenski reprezentanti niso potegovali. Slovenci so na Kitajskem zabeležili eno uvrstitev v finale, dosegel jo je Robert Renner v skoku s palico in osvojil končno trinajsto mesto.

Sklepni, z odejo pekinškega smoga prekrit, dan svetovnega prvenstva bo v lepem spominu ostal Kenijcu Asbelu Kipropu, ki je v kitajski prestolnici že tretjič v svoji karieri postal svetovni prvak na 1500 metrov. S časom 3:34,40 je 23 stotink ugnal rojaka Elijaha Motoneija Manangoija (3:34,63), bron je osvojil Maročan Abdalaati Iguider (3:34,67).

Pred 26-letnim kenijskim suhcem je tri zlate kolajne v tej disciplini osvojil že Alžirec Noureddine Morceli, rekordne štiri zapored pa ima v svojih vitrinah maroška tekaška legenda Hicham El Guerrouj.

Zmaga Kipropa v Pekingu nikakor ni bila presenetljiva, saj je bil pred svetovnim prvenstvom lastnik najboljšega izida v tej sezoni, pred sedmimi leti pa je na olimpijskih igrah (ravno v Pekingu) osvojil naslov olimpijskega prvaka.

V metu kopja najboljša Molitorjeva

Finale v metu kopja je potekalo brez slovenske veteranke Martine Ratej, minilo pa je v znamenju 31-letne Nemke Katharine Molitor. Ta je v Ptičjem gnezdu slavila z najboljšim izidom letošnje sezone (67,69 m). Srebrno kolajno je z azijskim rekordom (66,13 m) osvojila Kitajka Huihui Lyu, tretja pa je bila Sunette Viljoen iz Južnoafriške republike (65,79 m).

Obračun za kolajne je bil nadvse razburljiv. Zlato se je vse do zadnjega obetalo kasneje drugouvrščeni Kitajki, nakar je Molitorjevi v šesti seriji uspel sanjski poizkus, ki ji je prinesel kolajno najžlahtnejšega leska.

Veliko razočaranje je svojim navijačem pripravila olimpijska zmagovalka in svetovna rekorderka Barbora Špotakova, ki je s 60,08 metra končala na skromnem devetem mestu. Njen slab začetek v finalu je pomenil, da je tekmovanje končala že po treh metih. Dodatne tri si je izborila zgolj najboljša osmerica.

Presenečenje tudi v skoku v višino

Veliki favorit za osvojitev zlate kolajne je bil tudi Katarec Mutaz Essa Barshim v skoku v višino, a je na koncu ostal celo brez kolajne. Z zmago je presenetil Kanadčan Derek Droulin (234 cm), ki je za centimeter premagal drugouvrščena Bogdana Bondarenka iz Ukrajine in Kitajca Zhanga Guoweia. 233 centimetrov je zmogel tudi Barshim, a pred tem večkrat podrl letvico od srebrnih tekmecev.

Etiopiji premierno zlato v ženskem maratonu

Čeprav je Etiopija nesporna tekaška velesila na dolgih progah, je danes v Pekingu osvojila šele prvo odličje najžlahtnejšega leska na atletskih svetovnih prvenstvih v ženskem maratonu (med moškimi se je to nazadnje posrečilo Gezahegneju Aberi leta 2001). Zanj je poskrbela 25-letna Mare Dibaba, ki je s časom 2;27:35 le za sekundo ugnala Helah Kiprop in Kenijkam preprečila še tretje zaporedno zlato. Bronasto kolajno so okrog vratu nadeli v Keniji rojeni Brunejki Eunice Kirwa, ki je zaostala še tri sekunde več.

Mare Dibaba ni v sorodu z zmagovalko teka na 1500 metrov Genzebe Dibaba, obe pa sta poskrbeli za edini etiopijski zlati odličji v Pekingu. S tem je Mare vpisala svoj daleč največji dosežek v karieri, pred tem se je lahko pohvalila zgolj z zmago na polmaratonu na vseafriških igrah pred štirimi leti v Maputu. Njen današnji uspeh je dokaj presenetljiv, pa čeravno je že 3. januarja na maratonu v Xiamenu dosegla najboljši izid sezone.

Še nekaj kilometrov pred ciljem je dišalo po zmagoslavju Kenijk, saj so bile v vodilni peterici kar tri, a se niso odločile za narekovanje ritma, s katerim bi strle odpor tekmic. Ko je stopila na čelo Dibaba in rahlo pospešila, je prva odpadla branilka naslova, Kenijka Edna Ngeringwony Kiplagat, ki se je morala naposled zadovoljiti s petim mestom in tako ni postala prva tekačica s tremi zaporednimi maratonskimi zmagami na svetovnih prvenstvih.

V zadnjem zavoju v Olimpijskem parku je omagala še druga Kenijka Jemima Jelagat Sumgong, preostala trojica pa si je razdelila mesta na stopničkah. Ob vhodu v tunel Ptičjega gnezda ni mogla več ostremu ritmu slediti lanska azijska prvakinja Kirwa, za zlato sta se torej udarili Dibaba in Kipropova, ki je sredi ciljne ravnine pospešila, a zaostanka za tekmico ni mogla več izničiti. Prvič v Pekingu je tekmovanje potekalo pod odejo smoga, ki je prekrila prizorišče.

Trojni etiopijski uspeh na 1500 m

Še večji uspeh so Etiopiji njihove atletinje prinesle v teku na 5000 metrov. Pobrale so namreč kar vse tri kolajne - s časom 14:26,83 se je z naslovom svetovne prvakinje okitila Almaz Ayana, Druga je bila Senbere Teferi (14:44,07), tretja pa Genzebe Dibaba (14:44,14). Slednja je bila najhitrejša na 1500 m, svoji zbirki s petnajstega svetovnega prvenstva je tako dodala še bron.

Etiopijskemu trojčku so sledile štiri Kenijke na čelu z Violo Jelagat Kibiwot (14:46,16). Prva od tekačic iz preostalega sveta je bila Nizozemka Susan Kuijken pa je bila na osmem (15:08,00).

Najboljša izida sezone za štafeti Jamajke in ZDA

Svetovnega rekorda za zaključek prvenstva na Kitajskem nismo dočakali, sta pa najboljša izida sezone poleg Molitorjeve v metu kopja dosegli še jamajška ženska štafeta na 4 x 400 m in moška štafeta ZDA v isti disciplini.

Jamajčanke v zasedbi Christine Day, Shericka Jackson,Stephenie Ann McPherson in Novlene Williams-Mills so s časom 3:19,13 ugnale reprezentanco ZDA (3:19,44) in zasedbo Velike Britanije (3:23,62). V moški konkurenci so zlato vzeli Američani, najboljši izid sezone (2:57,82) pa so pritekli David Verburg, Tony McQuay, Bryshon Nellum in LaShawn Merritt. Drugo mesto je osvojila reprezentanca Trinidada in Tobaga (2:58,20), tretja je bila z istim časom Velika Britanija.

Šest novih obrazov v atletski komisiji IAAF

Mednarodna atletska zveza (IAAF) pa je tik pred sklepnim dejanjem svetovnega prvenstva v Pekingu razkrila rezultate volitev za šesterico novih šlanov atletske komisije pri zvezi. Volilno pravico je imelo vseh 1873 akreditiranih atletinj in atletov, za šest mest se je potegovalo 16 kandidatov, ki so morali sodelovati na vsaj enem od zadnjih treh svetovnih prvenstev (vključno z letošnjim) ali na olimpijskih igrah v Londonu. Glasove je oddalo 1310 športnikov, veljavnih lističev je bilo 1267. S prvim januarjem prihodnjega leta bodo tako mandat nastopili Rusinja Jelena Isinbajeva (skok s palico), Novozelandčanka Valerie Adams (suvanje krogle), Šved Christian Olsson (troskok), Japonec Kodži Murofuši (met kladiva), Norvežan Andreas Thorkildsen (met kopja) in Katarec Mutaz Essa Barshim (skok v višino). Tekači so torej ostali praznih rok.