Atletsko SP: Ratejeva izpadla v kvalifikacijah

Prirediteljica atletskega SP Kitajska je prišla do premiernega zlata. Martina Ratej prekratka v kvalifikacijah.

28. avgust 2015 07.45
28. avgust 2015 08.02
ATHLETICS-WORLD/
G. L., M. Ž., Delo.si

Peking - Petnajsto svetovno prvenstvo v atletiki se je za slovenske atlete končalo brez finalnega nastopa, saj je Martina Ratej v kvalifikacijah meta kopja zasedla 23. mesto med 32 tekmovalkami.

30-letna članica celjskega Kladivarja je tekmovanje v skupini A začela s kratkim metom 57,13 metra in bila po prvi seriji na 12. mestu svoje skupine. V drugo je kopja vrgla nekoliko dlje, 59,76 metra, s čimer je napredovala na osmo mesto. V zadnji seriji je prestopila in ostala brez finala. Avtomatična kvalifikacijska norma je bila 63,50 metra.

»Pričakovala sem finale, na večini velikih tekmah sem bila tam. Toda v celotni letošnji sezoni mi ne gre, podobne predstave pa sem ponovila tu in lahko rečem le, da je to za mene res zelo slaba sezona. Drugi kvalifikacijski met je bil še soliden, toda to ni tisto, kar sem sposobna. Posebej glede na lansko sezono, ko sem z lahkoto metala prek 60 m. Fizično sem zelo dobro pripravljena, toda meta nikakor ne morem sestaviti. To je disciplina, ki kaznuje napake in letos se mi je to ves čas dogajalo. Želim si premora, konca sezone, in potem bomo sestavili program za naslednjo, olimpijsko sezono. Letošnjo sem sicer začela dobro, pričakovala pa sem manjši padec glede na proces treninga, vendar se tudi v nadaljevanju nisem več našla. Na treningih sem metala solidno, tudi za 63 metrov, vendar tega danes nisem pokazala,« je povedala Ratejeva.

Kitajci do prvega zlata

Kitajci so na domačem svetovnem prvenstvu v Pekingu vendarle proslavili svojo prvo zlato kolajno v Ptičjem gnezdu. V hitri hoji na 20 kilometrov jo je zagotovila Liu Hong, ki je v zaključku dobila srdit boj z rojakinjo Lu Xiuzhi. Kitajsko slavje je bilo za začetek sedmega dne prvenstva tako popolno.

Prva od današnjih petih končnih odločitev je bila na sporedu že ponoči po slovenskem času, in sicer 20-kilometrski boj v hitri hoji. Za veselje domačih navijačev sta z dvojno zmago poskrbeli Hongova in Xiuzhijeva, ki sta preizkušnjo končali s časom 1:27:45. Njuna najbližja zasledovalka, Ukrajinka Ljudmila Oljanovska, je v cilj prispela 28 sekund kasneje in si s tem okrog vratu nadela bronasto odličje.

Nekdanji svetovni prvak Hardee že zaključil

Dvodnevno tekmovanje v deseteroboju se je slabo začelo za nekdanjega svetovnega prvaka, Američana Treya Hardeeja, ki je v tretji disciplini - suvanju krogle - odstopil zaradi bolečin v hrbtu.

Hardee je bil svetovni prvak v letih 2009 in 2011, leto kasneje je na OI v Londonu osvojil srebrno kolajno. Le tudi lastnik najboljšega izida sezone na svetu, na večni lestvici izidov pa zaseda deseto mesto.

Schippersova na 200 metrov s tretjim izidom vseh časov

V ženskem teku je zmagala Nizozemka Dafne Schippers, ki je s časom 21,63 dosegla nov evropski rekord in tretji najboljši izid vseh časov - hitrejši sta bili le Američanki Marion Jones (21,62) in Florence Griffith-Joyner (21,34).

Za Schippersovo sta se zvrstili Jamajčanki Elaine Thompson (21,66) in Veronica Campbell Brown (21,97).

Rusija po zaslugi Šubenkova do prvega zlata

Ruska reprezentanca je danes dočakala prvo zlato odličje na tem prvenstvu. Zanj je poskrbel Sergej Šubenkov, ki je bil najboljši v teku na 100 metrov z ovirami (12,98). Srebro je osvojil Jamajčan Hansle Parchment (13,03), bron pa olimpijski zmagovalec in svetovni rekorder Aries Merritt iz ZDA (13,04).