Denver Broncos tretjič prvaki lige NFL

V jubilejnem 50. superbowlu je Denver premagal Carolino s 24:10 in osvojil svoj tretji naslov. MVP finala je postal Von Miller.

08. februar 2016 01.45
08. februar 2016 03.21
SPO-FBN-ACE-MUS-PEPSI-SUPER-BOWL-50-HALFTIME-SHOW
M. Ž.
M. Ž.

Santa Clara - Na štadionu Levi's v Santa Clari je potekalo zadnje dejanje lige NFL, jubilejni petdeseti superbowl, na katerem je bil Denver s 24:10 boljši od Caroline.

Denver Broncos so na svojem osmem superbowlu osvojili svoj tretji naslov prvaka (1997/98, 1998/99, 2015/16), medtem ko je Carolina izgubila še svoj drugi superbowl (2003/04, 2015/16).

Igralci Denverja so po zaslugi svoje odlične obrambe vodili vso tekmo. Uvodno četrtino so dobili z 10:0, ob polčasu so imeli prednost šestih točk (13:7), po tretji so imeli devet točk naskoka (16:7), zadnja četrtina pa ni prinesla preobrata.

39-letni podajalec Denverja Peyton Manning (13/23 za 141 jardov), za katerega naj bi bila to zadnja tekma v karieri, je tako dočakal še svoj drugi naslov - prvega si je priboril v sezoni 2006/07 z Indianapolisom - in postal prvi igralec v zgodovini, ki je kot začetni podajalec osvojil naslov z dvema različnima ekipama.

Za najkoristnejšega igralca tekme je bil proglašen obrambni igralec Denverja Von Miller.

POTEK SUPERBOWLA

Prva četrtina: Carolina - Denver 0:10

Jubilejni petdeseti superbowl se je začel po željah Denverja. Njegova obramba je dobro ustavila podajalca Caroline Cama Newtona, za prve točke pa je poskrbel kicker Brandon McManus, ki je zadel prosti strel s 34 jardov (3:0).

Obramba Denverja je še naprej dobivala bitko z napadom Caroline in mu slabih sedem minut pred koncem zadala nov udarec. Von Miller se je v obrambni akciji prebil do Cama Newtona in ga podrl na tla, podajalec je pri tem izgubil žogo, ki se je kotalila proti končni coni, pri njej je bil prvi Denverjev Malik Jackson in dosegel touchdown. Njegov soigralec McManus je zadel še strel za točko in povišal na 10:0.

Cam Newton je v prvem delu zaključil le 4 izmed 8 podaj (31 jardov), medtem ko je imel podajalec Denverja Peyton Manning nekoliko boljšo statistiko (7/9 za 61 jardov).

Druga četrtina: Carolina - Denver 7:13

Carolina je drugo četrtino začela odlično in po manj kot štirih minutah vknjižila svoj prvi touchodown. Cam Newton je napad popeljal do končne cone Denverja, v katero je iz neposredne bližine skočil Jonathan Stewart. Carolina je uspešno izvedla strel za točko in znižala na 7:10.

V nadaljevanju so sledile neučinkovite akcije obeh napadov. Po petih minutah in pol je Carolina zapravila svoj napad in predala žogo, pri Denverju jo je sprejel Jordan Norwood in z njo tekel kar 61 jardov, kar je najboljši dosežek v zgodovini superbowla. Njegovi soigralci v napadu niso znali izkoristiti dobrega izhodišča in so se morali zadovoljiti s prostim strelom (13:7), do konca polčasa pa je bilo še 7 minut in 13 sekund.

Moštvi sta si v drugi četrtini privoščili še po eno napako. Pri Carolini jo je storil Mike Tolbert, ki je 40 jardov od končne cone nasprotnega moštva izgubil žogo, ki je pripadla Denverju. A tudi Broncos niso bili uspešni, saj je Manning na polovici Caroline vrgel slabo podajo, ki jo je prestregel Kony Ealy. Izid polčasa je bil 13:7 za Denver.

Tretja četrtina: Carolina - Denver 7:16

Carolina si je po petih minutah tretje četrtine pripravila priložnost, da s prostim strelom zniža izid, vendar pa je Graham Gano s 44 jardov zadel desno vratnico in rezultat se ni spremenil.

To so pri Denverju znali izkoristiti in so se po šestih minutah in pol prebili na polovico Caroline, kjer je Brandon McManus zadel prosti strel s 30 jardov in svojemu moštvu zagotovil prednost devetih točk (16:7).

Carolina je dobro začela svoj naslednji napad in se v treh potezah premaknila na polovico Denverja, nato pa je Cam Newton vrgel svojo prvo prestreženo podajo na tekmi, na lastnih desetih jardih jo je ujel Danny Trevathan.

Četrta četrtina: Carolina - Denver 10:24

V zadnji četrtini je imel prvi napad pri Denver, ki ga je polomil. Kony Ealy je namreč na polovici igrišča izbil žogo Peytonu Manningu, nanjo pa se je prvi vrgel Charles Johnson in Carolina je dobila posest nad žogo. Panthers so potezo obrambe nadgradili s točkami, potem ko je Graham Gano uspešno pretvoril prosti strel z 39 jardov in prednost Denverja zmanjšal na šest (10:16).

To je bilo tudi vse, kar je zmogla Carolina. Obramba Denverja je v nadaljevanju odlično opravljala svojo nalogo, ključna poteza pa se je zgodila 4 minute in 16 sekund pred koncem, ko je Von Miller izbil žogo Newtonu, s tal jo je pobral T.J. Ward in jo ponesel na linijo 12 jardov. »Piko na i« je postavil napad, v katerem je C.J. Anderson pretekel dva jarda in dosegel touchdown. Denver je slavil s 24:10.