Eaton z zgodovinskim dosežkom

Američan Ashton Eaton je na dvoranskem svetovnem prvenstvu v atletiki v Carigradu postavil nov svetovni rekord v sedmeroboju.

10. marec 2012 23.16

Carigrad - Drugi dan 14. dvoranskega svetovnega prvenstva v atletiki je bilo podeljenih dvanajst zlatih odličij, gledalci v Carigradu pa so bili priče zgodovinskemu dosežku Američana Ashton Eatona v sedmeroboju.

Eaton je zmagal na petih izmed sedmih dicpliplin in zbral 6645 točk. S tem je izboljšal svoj prejšnji najboljši dosežek iz Tallinna, ko je zbral 6568 točk. Američan je sedmeroboj dobil zelo prepričljivo, saj je drugouvrščeni Ukrajinec Aleksij Kasjanov zaostal za kar 574 točk.

Olimpijski zmagovalec iz Aten, 30-letni Justin Gatlin, je osvojil zlato kolajno v teku na 60 m (6,46). Za njim sta se zvrstila Jamajčan Nesta Carter (6,54) in branilec naslova Dwain Chambers iz Velike Britanije (6,60). Francoz Renaud Lavillenie si je zlato odličje v skoku s palico priboril z najboljšim rezultatom sezone (5,95 m) in za 15 centimetrov prehitel Nemca Björna Otta (5,80 m) in Američana Brada Walkerja (5,80), ki je bron osvojil zaradi večjega števila poskusov od Nemca.

Za veselje domačih gledalcev je v teku na 1.500 metrov poskrbela Asli Cakir Alptekin, ki je osvojila bronasto kolajno in svoji državi priborila prve stopničke na tekmovanju. Pred njo sta preizkušnjo končali Etiopijka Genzebe Dibaba in Maročanka Mariem Alaoui Selsouli.

Veliki Britaniji je prvo zlato na tem SP priborila 39-letna Yamile Aldama, ki je za zmago v troskoku skočila 14,82 metra. Drugo mesto je osvojila Kazahstanka Olga Ripakova (14,63), tretja je bila Kubanka Mabel Gay (14,29).

Zlata odličja so osvojili še Valerie Adams (suvanje krogle), Chaunte Howard Lowe (skok v višino), Sally Pearson (60m ovire), Nery Brenes (400m), Sanya Richards-Ross (400m), Mauro Vinicius da Silva (skok v daljino), Abdalaati Iguider (1500m) in Abdalaati Iguider (1500m).