EP v atletiki: Martina Ratej in Tina Šutej že v finalu

Na EP v Zürichu tisočinke v prid Marini Tomić, ki bo zvečer (20.56) nastopila v polfinalu teka na 100 m z ovirami.

12. avgust 2014 11.27
imo 15.LJUBLJANSKI MARATON
Š. Ro., Delo.si

Zürich - Prvi dan atletskega evropskega prvenstva v Zürichu je slovenska atletska reprezentanca že vpisala dosegla prvi uvrstitvi v finale, kar je bil tudi en od ciljev v Švici.

Po pričakovanjih se je brez težav skozi kvalifikacije prebila metalka kopja Martina Ratej, ki je že v prvem poskusu z dosežkom 61,87 metra za štiri metre presegla kvalifikacijsko normo in z najboljšim izidom končala nastope v predtekmovanju. »Kvalifikacije sem vzela kar resno, saj sem v preteklosti že ostala praznih rok. Nič ni bilo taktiziranja. Skušala sem doseči normo že v prvem metu,« je povedala prva slovenska kandidatka za kolajno.

»Bilo je sicer nekaj rezerve, predvsem v hitrosti, vendar sem zadovoljna, da sem tako začela prvenstvo. Do četrtkovega finala bo na voljo dovolj časa za počitek, tudi med tekmama v Velenju in Ostravi ni bilo veliko časa, pa sem na obeh mitingih dobro nastopila,« je mirna ostala Ratejeva, ki se pred finalom ni želela postaviti med favoritinje za odličja.

»V finalu bo potrebno doseči dober met. To bom skušala doseči in upam, da bo to dovolj. Šla bom na vse ali nič, imam na voljo en met in upam, da mi bo eden posebej dobro uspel. Ne obremenjujem se z uvrstitvijo, želim si dobre daljave, kolajna bo nagrada. Ne postavljam se v vlogo favoritinje, se pa dobro počutim in sem dobro pripravljena,« je še dejala.

Šutejeva si želi vse v prvem poskusu

V finale ji je v skoku s palico sledila Tina Šutej. Tako kot 12 drugih finalist pri skoku s palico zmogla višino 4,45 metra, zaradi večjega števila poskusov pa je dosegla 10. izid. Po dvakrat je poskušala na 4,25, 4,35 in tudi 4,45 m.

»Začela sem dobro, suvereno sem šla prek začetne višine. Že vso sezono pa imam tehnične težave na koncu zaleta; spustim ritem in ne odrinem dobro ob palici. To se je dogajalo pri vseh skokih, na zaključni višini pa je bil zadnji skok najlepši med vsemi. To je dobra popotnica za finale, saj je bil najboljši prav zadnji skok,« je bila vesela nekdanja mladinska svetovna prvakinja in si pred finalom zaželela, da bi vse višine opravila v prvih poskusih in šla prek 4,45 m.

Udarjala tekmico

Skozi šivankino uho se je v polfinale teka na 100 m z ovirami prebila Marina Tomić, ki pa je morala na zeleno luč za napredovanje nekaj časa čakati. Izid 13,12 so namreč dosegle tri tekmovalke, po pregledu tisočink pa je Slovenka vendarle dosegla 14. izid in bo zvečer (ob 20.56) nastopila v polfinalu. Poleg Tomičeve se je v drugi krog uvrstila še Poljakinja Karolina Koleczek, izpadla pa je Nizozemka Nadine Visser.

»Končno so bile te stotinke in desetinke tudi meni v prid,« je bila vesela Tomičeva, ki je bila v podobnem položaju že pred dvema letoma, ko jo je za tisočinko sekunde zgrešila nastop v polfinalu, Na dvoranskem SP v Sopotu pa je v polfinalu na 60 m ovire za dve stotinki zaostala za finalom. »Do tretje in četrte ovire sem lepo stopnjevala ritem, od četrte ovire najprej pa sem tekmovalko na tretji progi udarjala v roko, ona pa mene. Očitno sva imeli prav nasprotni odriv. Izid je kar dober, dosegla sem ga po enotedenskem premoru zaradi bolezni,« je dejala Tomičeva.

Presenetila samo sebe, a z grenkim priokusom

Osmoljenka slovenskega tabora je šprinterka Maja Mihalinec, ki je v teku na 100 m le za stotinko sekunde zgrešila uvrstitev v polfinale. S časom 11,52 sekunde je dosegla osebni rekord in osvojila 25. mesto. Kristina Žumer (11,85) je bila v isti disciplini 33.

»Sama sebe sem prijetno presenetila, nisem imela občutka, da sem bila tako hitra. Ko sem videla izid, sem bila sprva navdušena. Ko pa sem pozneje videla, da mi je le stotinka manjkala do polfinala, je ostalo nekaj grenkega priokusa,« je priznala Mihalinčeva.

Prva se je v naši reprezentanci predstavila Sonja Roman in tudi že končala nastope. Nastopila je v kvalifikacijah teka na 1500 m in dosegla 19. izid (4:16,38) med 25 tekmovalkami. Tako se ni uvrstila v finale, bo pa 35-letna atletinja na tem EP tekla še v finalu na 5000 m.

Popoldne bosta nastopila še Žan Rudolf na 800 m in Nina Djordjevič v kvalifikacijah skoka v daljino.

Na programu bosta danes tudi prvi končni odločitvi prvenstva; ob 19.34 v suvanju krogle za moške in ob 20.20 v teku na 10.000 m za ženske.

2. Jirina Svobodova (Češ) 4,45
3. Minna Nikanen (Fin) 4,45