EP v plavanju: Mankoč na 100 mešano do srebrne kolajne

Eden najbolj izkušenih slovenskih plavalcev je na EP v Franciji na 100 mešano zaostal le za Rusom Vladimirjem Morozovom.

25. november 2012 10.03
25. november 2012 10.10
D. O., Delo.si

Chartres - Slovenski plavalec Peter Mankoč je na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih v francoskem Chartresu osvojil srebrno kolajno na 100 metrov mešano. Mankoč je razdaljo preplaval v času 52,64 sekunde. Zlato si je priplaval Rus Vladimir Morozov (51,89), bron pa Estonec Martti Aljand (52,92).

To je bila že 24. medalja 34-letnega Ilirijana, svetovnega rekorderja v tej disciplini, na evropskih prvenstvih v 25-metrskih bazenih, obenem pa je Mankoč takoj po nastopu še enkrat potrdil, da se se njegova kariera končuje in da je bil to njegov zadnji nastop na tovrstnih tekmovanjih, piše STA.Obstaja le ena možnost, da bi kariero potegnil do konca naslednje sezone, saj namerava nastopiti le še prihodnje leto na svetovnem prvenstvu v Barceloni: »Če me bo potrebovala štafeta in če me bo selektor zaradi tega poklical v reprezentanco.«

O srebru in dosežku pa je Mankoč dejal: »Presrečen sem, da mi je uspel ta rezultat. Pred prvenstvom sploh nisem mislil nastopiti in nisem pričakoval, da bom tako hiter. Z zadnjo dirko na EP v karieri sem več kot zadovoljen.«

Mankoč je sicer branil zlato z zadnje tekme v Szczecinu, a prvak Morozov je bil tokrat nepremagljiv: »Pred prvenstvom nisem vedel, kdo bo tukaj, a poznam ga. Je eden najboljših sprinterjev na svetu, kar je dokazoval že na študiju v ZDA. Kar plava, je res super, in že v jutranjem nastopu je dokazal, da ga ne bom mogel prehiteti. Jaz sem vesel drugega mesta.«

Govejškova kljub utrujenosti podirala rekorde

Odlično so se zadnji dan odrezali tudi drugi slovenski tekmovalci. Slovenske nastope je v nedeljo odprla 15-letna Nastja Govejšek, ki je prav za konec dokazala, da je zdržala naporno serijo nastopov. Jutranjemu mladinskemu rekordu na 50 prosto in osebnemu rekordu na 200 prosto je popoldan dodala še nov slovenski absolutni rekord na 50 prosto. Najboljša znamka v državi zdaj znaša 25,23 sekunde, kar je zadostovalo za 15. mesto v Evropi.

»Zelo sem zadovoljna, saj sem bila po vseh teh nastopih že tudi malo utrujena,« je priznala Govejškova, ki si bo nastop v Chartresu zapomnila za večno, ne le zaradi serije osebnih rekordov, ampak tudi zaradi prve članske medalje, ki jo je osvojila v petek v družbi Anje Čarman, Petra Mankoča in Damirja Dugonjića. »Res odličen začetek sezone. Videlo se je, da smo v zadnjih treh mesecih delali odlično.«

Zupan krepko izboljšal državni rekord na 200 prsno

Le malenkost je za jutranjim državnim rekordom zaostal plavalec Ljubljane Nejc Zupan, ki je z 2:07,15 zasedel sedmo mesto na 200 prsno, že zjutraj pa je z 2:07,04 izboljšal slovenski rekord Matica Lipovža za 5,32 sekunde.

Za njim je bila na vrsti plavalka kranjske Zvezde Tjaša Vozel, ki je na 100 prsno zasedla osmo mesto, še enkrat pa je odplavala nov slovenski rekord - 1:07,15 minute. Slovenske nastope je sklenila triglavanka Anja Čarman, ki je zasedla peto mesto na 200 hrbtno, z 2:06,11 pa dosegla najboljši izid zadnjih sezon.

Dugonjić »super zadovoljen«, a bi raje zlato

Plavalec ravenskega Fužinarja Damir Dugonjić je včeraj še tretjič zapored na evropskem prvenstvu osvojil medaljo. Teh se je skupaj nabralo že pet, ob veselju zaradi brona na 50 prsno pa je Dugonjić takoj po prihodu v cilj priznal tudi malo jeze, saj je kot vedno ciljal na zmago.

To je Dugonjić pokazal tudi takoj po nastopu, kjer je bil prvi stavek - samo šest stotink, toliko je namreč zaostal za Italijanom Fabiom Scozzolijem. »Takoj po tekmi je seveda bilo malo jeze. Če nočeš zmagati, nima smisla tekmovati. Ja, takrat sem bil malo jezen, a lahko bi bil tudi četrti, saj je bil Francoz za mano le štiri stotinke,« je po podelitvi medalj še enkrat priznal plavalec, še piše STA.

A po premisleku je bilo na prvem mestu seveda veselje: »Z medaljo sem seveda super zadovoljen, čeprav je bila bronasta. Treba se je ozreti naprej. Nekaj je bilo napak, kjer se da še veliko pridobiti in moj cilj je, da napake popravim. Želja je, da že do decembra in da se tudi na svetovnem prvenstvu borim za medaljo.«

Ob dejstvu, da je Dugonjić za evropskim rekordom zaostal vsega desetinko sekunde, plavalec posredno napoveduje tudi evropski rekord. »Nedvomno sme sposoben za evropski rekord, a ga seveda ne upam napovedati. Ne vem, koliko imam še energije, kakšna bo forma. A brez dvoma lahko popravim podvodno plavanje po skoku, kjer lahko pridobim veliko. Prav na tem moram delati največ. V samem plavanju pa mislim, da sem bil v Chartresu najhitrejši.«