Gorenjka najvišje doslej

Anja Klinar: 10. mesto v Kazanu, norma, manjka le finale.

Objavljeno
03. avgust 2015 01.03
Siniša Uroševič, poročevalec
Siniša Uroševič, poročevalec
Kazan – Uvodni dan sporeda v 50-metrskem bazenu na 16. SP ni ponudil prav posebnih senzacij, nepričakovan je bil le finale moških štafet brez navzočnosti ameriške vrste. Prestižne zmage se je veselila Francija. V slovenskem taboru pa je bila za uvod še najbolj zadovoljna Anja Klinar, 10. na 400 m prosto. Finale se ji je izmuznil, a dosegla je še svojo drugo normo za OI.

Izkušeni plavalki iz radovljiškega kluba se ni uresničila želja o uvrstitvi med najboljšo osmerico na 400 m prosto, kar sicer niti ni bilo na obzorju povsem realnih pričakovanj, res pa ji je letošnji vzpon forme v tej disciplini obetal odmevnejšo zgodbo kot v preteklosti. Nad 10. mestom, doslej sploh svojim najvišjim na svetovnih prvenstvih, v disciplini, v kateri pač ni polfinalne predstave, ni bila razočarana. Čas 4:08,57 je njen osebni rekord, hkrati si je po disciplini 400 m mešano priplavala že drugo normo za Rio de Janeiro – po Atenah 2004, Pekingu 2008 in Londonu 2012 bo že četrtič nastopila v olimpijski družbi, za zdaj tako v dveh disciplinah.

Na 200 m delfin, v sredo naslednjem nastopu Jeseničanke v Kazanu, sicer realno ne gre pričakovati podviga: »Pravzaprav gre bolj za štart, ki mi bo zapolnil časovno vrzel enega tedna, saj bo naslednja tekma višjih pričakovanj zame šele v nedeljo, torej zadnji dan prvenstva, na 400 m mešano.« Če pa bi se še ozrli k včerajšnjemu nastopu, kaže predvsem zapisati, da je sploh prvič doslej plavala na 400 m prosto na svetovnem prvenstvu poletne sezone (pozimi je bila v Dohi 13.), tudi včeraj je potrdila ugled najbolj stanovitne slovenske plavalke, brez prekinitve športne poti v več kot desetletju nastopov na največjih tekmovanjih, obenem pa si bo že za začetek Kazan ohranila v lepši luči kot denimo zadnji dve svetovni prvenstvi: pred dvema letoma ji je poškodba rame preprečila štart v Barceloni, iz Šanghaja 2011 pa ostaja v spominu predvsem spor med njo in trenerjem Miho Potočnikom …

Tokrat je očitno precej bližje elitni konkurenci, moti jo le, da navzlic očitno dobri pripravljenosti nikakor ne ujame vizuma finalnega nastopa. Noče iskati izgovorov pri zunanjih dejavnikih, resda pa ni pričakovala nizkih temperatur v dopoldanskem delu tekmovanja, obenem tudi ni navdušena, ker je v tako pomembni disciplini nastopila že uvodni dan prvenstva: »Na spored nikdar ne moreš vplivati, vedno pa je lažje, ko ti po treningu ostane vsaj še en dan za spoznavanje objekta in ti tako ni treba že za uvod nastopiti z visokimi tekmovalnimi cilji.«

Z normo za naslednje evropsko prvenstvo, prihodnjo pomlad v Londonu, je bil zadovoljen Mariborčan Martin Bau, 28. na 400 m prosto. Z osebnim rekordom 3:51,44 se je na sekundo približal olimpijski normi (3:50,44), zato je z nasmehom zapuščal Areno Kazan. Povsem drugače kot objokana Nastja Govejšek, 39. na 100 m delfin s časom 1:01,05, s katerim še zdaleč ni potrdila svojih pričakovanj. Pred njo so trije prosti dnevi, nato paket štartov (četrtek, petek, sobota), ko bo poskusila odgnati uvodne oblake nad Tatarstanom. Včeraj je bil za plavalko iz velenjskega bazena usoden prehiter začetek, ko je bila v svoji zahtevni predtekmovalni skupini na polovici preizkušnje celo vodilna, nakar je vidno popustila in zaostala za načrtom …

Bazen v nogometni areni je sicer že ob uvodnem večeru dodobra zaživel. Domače občinstvo je do vrha napolnilo montažne tribune za 11.000 obiskovalcev, bučno spodbujalo svojo moško četverico v izjemni štafetni predstavi, nakar pa je za naslov svetovnih prvakov moralo zaploskati Franciji, gostiteljem je pripadlo srebro. »Pravzaprav smo si dejali, zakaj pa ne bi tega ropota obrnili sebi v prid. Domača vrsta je bila vendarle bolj obremenjena,« je dejal Florent Manauodou, član zmagovalcev, sicer brat slovite zlate olimpijke Laure Manaudou, zdaj v Kazanu strokovne komentatorke francoske televizije.

Slovenci danes na SP; ženske – Gaja Natlačen in Tjaša Oder (1500 m prosto; začetek predtekmovanja ob 9.55), Tjaša Vozel (100 m prsno; 9.05).