Janežič prepričljivo zlat na EP do 23 let

Luka Janežič je na evropskem prvenstvu do 23 let v teku na 400 metrov osvojil zlato odličje.

15. julij 2017 21.03
N. Gr.
N. Gr.

Bydgoscz - Luka Janežič, mladi atlet celjskega Kladivarja, je na 11. evropskem prvenstvu za mlajše člane do 23 let v poljskem Bydgoszczu v finalu teka na 400 m s časom 45,33 sekunde prepričljivo osvojil zlato medaljo in potrdil vlogo favorita. Drugi je bil Norvežan Karsten Warhom (45,75), tretji pa Danec Benjamin Lobo Vedel (46,08).

Janežič je že pred odhodom na evropsko prevnstvo napovedoval kolajno in napoved tudi izpolnil, a konkurenca do 23 let vendarle ni na ravni najboljšega slovenskega tekača zadnjih dveh sezon, ki je prvenstvo na Poljskem vzel za zelo dober trening bolj kot za pravi tekmovalni iziv.

Anita Horvat (Mass) je nekaj minut pred tem prav tako v finalu na 400 m zasedla četrto mesto 53,06 sekunde; za bron pa bi morala teči 52,51. Horvatova je dan prej, v petek, v kvalifikacijah skupno zabeležila drugi izid in je s časom 51,94 postavila slovenski rekord ter dosegla tudi normo za člansko SP avgusta v Londonu. Če bi ponovila ta dosežek, ki osvojila celo zlato medaljo; prvo mesto je osvojila Latvijka Gunta Latiševa Cudare (52,00).

Neja Filipič (Kronos Ljubljana) je bila uspešna v kvalifikacijah skoka v daljino in si je nedeljski finale priborila že s prvim skokov, ko je s 6,33 m (veter +2,5 m/s) za deset centimetrov presegla kvalifikacijsko normo. Potem ji ni bilo treba več skakati; kvalifikacijsko daljavo je preseglo kar 13 tekmovalk in Filipičeva je na koncu delila deseti izid.

Po pričakovanjih naj bi bil najhujši tekmec Janežiča za najvišjo stopničko prav nekdanji mnogobojski mladinski svetovni prvak Warholm, ki je v tej sezoni zmagal na domačih tekmah diamantne lige na 400 m ovire v Oslu in Stockholmu. Toda Janežič je tekel po enkrat na dan, Karsten Warhom pa se je po dveh tekih na 400 m ovire uvrstil v finale tudi v tej disciplini. Norvežan je sicer izjemno hitro začel in bil dolgo pred Janežičem, ki pa se v zadnjih 100 m izjemno pospešil in se mu v zaključnem delu niti ni bilo treba pretirano naprezati.

Janežič je drugi dan prvenstva v polfinalu na 400 m dosegel najboljši čas med vsemi sodelujočimi s 45,73, prepričljivo najhitrejši pa je bil tudi prvi dan EP v kvalifikacijah, ko je tekel 46,44 sekunde. V zaključnem teku je polfinalist lanskih olimpijskih iger v Riu de Janeiru, kjer je 13. avgusta postavil slovenski rekord (45,07), nadgradil bronasto medaljo, ki jo je na EP do 23 let osvojil v Tallinnu leta 2015.

»Z Warhomom se nisem preveč obremenjeval, vedel sem, da je med favoriti. Vedelo pa sem tudi, da bo težko tekel okrog 44,00 v finalu. Bil sem močnejši v finišu in to je to. Odločil se je in izbral dve disciplini, kar je zelo naporno. Tudi zame je bilo naporno, v treh dnevih sem imel tri teke, ki sem jih moral lepo in kar hitro odteči. Sedaj me čeka počitek, potem pa diamantna liga v Monaku kot zadnja tekma pred SP v Londonu. Kakšen teden pred to glavno tekmo sezono pa me čakajo še zaključne priprave na Rogli, kot vsako leto,« je napovedal Janežič.

V ženskem teku na stadionski krog je bila druga Nemka Laura Müller (52,42), tretja pa Nizozemka Laura De Witte (51,51). Horvatova je začela v ozadju in v zaključku ni imela dovolj moči, da bi se prebila na oder za zmagovalke.

To je dan prej uspelo že Veroniki Domjan (Ptuj), ki je v meta diska osvojila bronasto medaljo. Z 58,48 m je dosegla svoj najboljši izid sezone.