Je to senzacija? Ni. Imate pač vrhunsko ekipo

Odbojka: mednarodni odzivi na zgodovinsko slovensko srebro na EP so skrajno pozitivni, izjema je le nemški selektor Heynen.

Objavljeno
21. oktober 2015 01.37
Janez Porenta, šport
Janez Porenta, šport
Ljubljana – Da je bila slovenska reprezentanca odkritje in senzacija EP v Bolgariji, so si enotni tudi v odbojkarskih krogih po vseh koncih stare celine. Resda pa ji še zdaleč ne posvečajo tolikšne pozornosti kot v domovini in kot bi si jo z izjemnim dosežkom, povsem neprimerljivim z dosedanjimi rezultati, zaslužila.

Komentarje na slovenski račun je slišati predvsem od tekmecev v izločilnih bojih. Besede najkoristnejšega igralca turnirja, francoskega korektorja Antonina Rouzierja, so zvenele iskreno in prepričljivo. »Jasno, finalni izziv je bil skrajno zahteven, a smo se perfektno odzvali. O slovenskih fantih lahko govorim zgolj s presežniki. Izjemni so, visoko kakovostni. Še posebej bi izpostavil sprejemalsko dvojico Urnaut–Čebulj, ki zares izstopa,« je četi selektorja Andree Gianija polaskal najučinkovitejši igralec prvenstva.

Njegov reprezentančni kolega Kevin Tillie ga je dopolnil: »Slovenija? Izjemno vztrajna, nepopustljiva reprezentanca, ki je presenetila vse in dokazala, da se lahko enakovredno kosa z vsakim v Evropi. Je telesno dominantna, predvsem pa se čuti, da se fantje med seboj dobro poznajo in razumejo.«

Gianijev rojak Gianlorenzo Blengini, ki je šele poleti nasledil Maura Berruta na italijanskem selektorskem stolčku, prav tako ni skoparil s pohvalami na račun naših fantov: »O njihovi individualni moči ni nobenega dvoma. Nekaj igralcev že vrsto let pušča pomemben pečat v serie A, vendar pa niso zgolj nadstandardni odbojkarji, temveč so močno napredovali tudi kot ekipa. Imajo nekaj močnih orožij, servis je zgolj eno od njih. Tega smo se zavedali, nismo jih podcenjevali, saj je sleherni od nas vedel, koliko ta dvoboj prinaša.«

Tudi njegov predhodnik Berruto ni bil bistveno drugačnega mnenja: »Po težkem štartu se je Slovenija pobrala do te mere, da je bila sposobna na kolena spraviti velesile kova Nizozemska, Poljska in Italija. Gianiju sem poslal telefonsko sporočilo s čestitko: resda je zlato spolzelo skozi prste, a moštvo je vseeno doseglo nekaj neverjetnega, škoda le, da se mu je ponesrečil preboj na olimpijske kvalifikacije.«

Tudi na Poljskem, kjer so ostali brez besed po četrtinalnem porazu svetovnih prvakov proti Slovencem, priznavajo, da so naši fantje zasluženo prišli tik pod vrh sveta. »Je to senzacija? Ni. Slovenija ima namreč vrhunsko ekipo,« poudarja dolgoletni reprezentant, zdaj pa trener Marian Kardas.

Večina odbojkarskih poznavalcev deli njegovo mnenje, so pa tudi izjeme, ki o slovenskem zgodovinskem uspehu govorijo s kančkom prezira in nekoliko posmehljivo in zaničljivo. Eden od takšnih je razvpiti Belgijec na nemškem selektorskem stolčku Vital Heynen, ki se je poslovil že po četrtfinalnem porazu z gostiteljico Bolgarijo, ni pa našel prav lepih besed o Sloveniji: »V četrtfinalu so izpadle Poljska, Rusija, Srbija in Nemčija, kar je najbolj impresivna četverica poražencev doslej. Seveda nismo veseli, toda vprašajte se, kdo sploh je vesel? Dobro, Francija, fantastičen dosežek. Slovenija – čudovito. Morda so tudi Italijani navzven pokazali nekaj zadovoljstva, toda le kako boš srečen, če v polfinalu izgubiš proti neki Sloveniji?«

Pa še slovenski odziv. Z one strani luže se je oglasil Gianijev predhodnik Luka Slabe in se priklonil uspehu odbojkarjev, ki jih je pomagal brusiti tudi sam: »Iskreno upam, da je Slovenija ponosna na te fante. To smo lovili debelo desetletje.«

Brez olimpijskih kvalifikacij

Oktobrska lestvica Evropske odbojkarske zveze (CEV) je potrdila naše izračune, da so Slovenci za pičli dve točki, za kolikor so spredaj Belgijci, ostali brez možnosti nastopa v januarskih evropskih kvalifikacijah za OI v Riu. Vozovnico za Brazilijo imajo že v žepu »azzurri«, Nemci kot gostitelji kvalifikacijskega turnirja so si mesto zagotovili neposredno, druga moštva pa glede na uvrstitev na novi evropski jakostni lestvici. Na njej še naprej vodi Rusija (330 točk) pred Italijo (326) in Bolgarijo (320), Francozi so zdaj sedmi (296), Slovenci pa so pridobili mesto in so po novem deseti (260).