Ljubljanski maraton: Bushendichu zmaga in izenačitev rekorda

Kenijec Ishimael Bushendich je zmagal na 42-kilometrskem teku s časom 2:08,25.

26. oktober 2014 11.00
maraton

Ljubljana - Kenijec Ishimael Bushendich je zmagal na 42-kilometrski preizkušnji 19. Ljubljanskega maratona. Kenijski tekač je v cilj pritekel v času 2:08,25, s čimer je izenačil rekord maratona, na drugem in tretjem mestu pa sta bila njegova rojaka Elijah Keitany (2:08:37) in Edwin Kibet Koech (2:09:04).

»Maraton je maraton, včasih se veseliš, kot danes jaz, včasih pa ne. Lani v slovenski prestolnici tako nisem bil uspešen. Danes mi je šlo vse tako, ko si želi vsak tekač. Navdušen sem bil tudi nad velikim številom ljudi ob progi,« je po zmagi povedal Bushendich.

Najboljši Slovenec je bil Anton Kosmač je bil na 10. mestu (2:24:21): »S časom sem zadovoljen, ker sem ga tekel pred mesecem dni. Proga je dobra, v drugem sicer zelo razgibana, precej je ovinkov in je zato kar zahtevna. Tako sem prvo polovico tekel kar hitro, se je pa poznalo potem na koncu, ko nisem imel več moči in je moj ritem v drugem delu padel. Zelo sem vesel, ker je bilo veliko navijačev ob progi in tudi prava spodbuda za napore,« je povedal Kosmač.

V ženski konkurenci je slavila Kenijka Janet Rono (2:22:21), druga je bila Etiopijka Kedir Rehima (2:23:39), tretja pa Kenijka Agnes Mutane (2:24:55).

Puhar in Davisova najboljša na 21 km

Na 21-kilometrskem teku Ljubljanskega maratona je pri moških zmagal 22-letni Rok Puhar (1:07:41), ki je hkrati osvojil tudi slovenski naslov v polmaratonu, drugo mesto je osvojil Britanec Andrew McLeod (1:09:50), tretje pa Italijan Giovanni Iommi (1:12:47).

»Glede na vse okoliščine sem zelo zadovoljen. Zmaga na takem polmaratonu je lep dosežek, pa tudi čas ni slab. Žal mi je za tiste pol minute, ki mi je zmanjkalo za izboljšanje mlajšega članskega slovenskega rekorda. Se bom pa drugo leto bolj potrudil. Kmalu po startu se je na 21 km izoblikovala vodilna skupna petih, šestih tekačev. Tempo je bil malce prepočasen, pri 13. kilometru pa je odstopil najprej etiopski tekač, nato še Rus in ostal sem sam z enim Rusom, ki pa ni želel prevzeti pobude. Malo sva se menjavala v vodstvu, čeprav sem bil večinoma sam v ospredju. Malo mi je zmanjkalo moči v zadnjih dveh, treh kilometrih. Vzdušje pa je bilo izjemno, še boljše kot prejšnja leta. Bilo je zelo veliko ljudi, ki so nas spodbujali in hvala vsem,« je bil zadovoljen Puhar.

Pri ženskah je bil najhitrejša Britanka Eleanor Davis (1:17:52), za njo sta se zvrstili Neja Kršinar (1:19,23) in Italijanka Etika Bagatin (1:21,38).

Mišmaševa in Grad zmagala na 10 km

Slovenska tekača Maruša Mišmaš in Blaž Grad sta na 10-kilometrski preizkušnji 19. Ljubljanskega maratona ubranila lanski zmagi.

Grad si je svojo tretjo zaporedno zmago pritekel s časom 31 minut in 28 sekund, drugi je bil Domen Hafner (32:48) in Boštjan Vimpolšek (33:49).

»Proga na 10 km je bila res malo bolj ravninska, vendar je bilo dokaj mrzlo in ni bilo lahko. Do prve polovice sva tekla skupaj z Domnom Hafnerjem, potem pa je popustil in sem tekel sam. Mogoče je to moja zadnja tekma letos, razmišljam pa tudi, da bi prihodnje leto odtekel kakšen maraton,« je povedal Grad.

Mišmaševa uresničila zastavljeni cilj

V ženski konkurenci je Mišmaševa zmagala  časom 34 minut in 28 sekund, druga je bila Tina Česnik (38:23) in tretja Zala Praprotnik (39:14)

»Proga je bila drugačna kot lani, bolj ravninska, vendar se mi ni vleklo, ker je bilo ob progi veliko navijačev. Moj cilj je bil, da tečem pod 35 minutami, tako da sem izpolnila cilj in sem zadovoljna. Je bila pa tekma bolj trening, tako kot prejšnji teden, ko sem bila druga na DP v cestnem teku. Letos bom tekla še med mlajšimi članicami na EP v krosu. Proga bo daljša kot v mladinskih konkurencah, kjer sem bila v preteklosti uspešna. Dolga bo šest kilometrov, ne poznam tako dobro konkurence, tako da je kar nekaj neznank. Načrti pa so usmerjeni v prihodnjo sezono, verjetno bom tekla tudi v zimski dvoranski sezoni, sicer pa sta cilja poleti mlajše člansko EP in člansko SP,« je po zmagi povedala Mišmaševa.

Rezultati Ljubljanskega maratona (v oklepajih so uvrstitve za državno prvenstvo)